Haberi Paylaşabilirsiniz

Diyanet'te Atama ve Görev DeğişimiDiyanet İnsan Kaynakları Genel Müdürü Başkan Yardımcısı olurken , Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit ile Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman Başbakanlık Müşavirliklerine atandı.

Başbakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Tıraşçı atandı.

Bugünkü sayıda yayımlanan kararlara göre; Başbakanlık Müşavirliklerine, Diyanet İşleri Bakanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit ile Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman atandı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Tıraşçı getirilirken, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne Dr. Burhan Erkuş, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Kadir Dinç, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne Erdal Atalay, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Haydar Bekiroğlu, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Bünyamin Albayrak, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Enver Günenç, Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne Dr. Fatih Kurt, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına Hasan Ali Yıldız, Strateji Geliştirme Başkanlığına Mahmut Türk, I. Hukuk Müşavirliğine Selami Açan'ın atanması uygun görüldü.

Osman Traşçı Kimdir

1957 yılında Eskişehir-Bahçecik köyünde doğan Osman Tıraşçı, 1976 yılında Eskişehir İmam-Hatip Lisesini, 1980 yılında da Bursa Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi.
Osman Tıraşcı, meslek hayatına, Eskişehir merkez Yeşitepe Beyazıt Camiinde İmam-Hatip olarak başladı. Ayrıca Osman Tıraşcı Tıraşçı, yüksek öğrenimi sırasında Bursa'da fahri İmam-Hatiplik yaptı. 1983 yılında kısa dönem askerliğini bitirerek Eskişehir'de İmam-Hatip, Kur'an Kursu Öğreticisi, Şube Müdürü ve Vaiz olarak görev yaptı.
Tunceli-Çemişgezek, Eskişehir-Sarıcakaya ilçe müftülükleri yaptıktan sonra, Almanya'da (Stuttgart ve Hamburg) din görevlisi olarak bulundu. Aşere kıraati ile ilgili özel dersler alan Osman Tıraşçı, mahalli radyo ve televizyonlarda program hazırlayıp sundu. Yerel gazetelerde haftalık yazılar yazdı, Osman Tıraşcı ramazan özel sayfaları hazırladı.
Eskişehir İl Müftü Yardımcısı görevinde bulunan Osman Tıraşcı 08.02.2008 tarihinde Ağrı İl Müftülüğüne; 30.07.2010 tarihinde de Manisa İl Müftülüğü görevine atandı.
22 Aralık 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne atanan Osman Tıraşçı evli ve 3 çocuk babasıdır.
05.10.2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı V. olarak atanan Osman Tıraşçı evli ve 3 çocuk babasıdır.

Doç. Dr. Yaşar YİĞİT Kimdir

01.01.1966 yılında Samsun İli Ayvacık İlçesi Ardıç Köyünde doğdu. İlkokuldan mezun olduktan sonra orta ve lise öğrenimini Çarşamba İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 17.03.1989 yılında İstanbul-Fatih Müftülüğüne bağlı Salih Paşa Camiinde İmam-Hatip olarak göreve başladı.  1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1990-1993 yılları arasında Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas kursunu başarı ile bitirdi. 1993 yılında “İslâm Ceza Hukukunda Cezaların Şahsiliği Prensibi” konulu yüksek lisans tezini tamamladı. “İslâm Ceza Hukukunda Cezaların Yürürlüğü” konulu tezini 1998 yılında tamamlayarak “Doktor” unvanını aldı. 08.01.2001 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kuruluna Uzman olarak atandı.  Ayrıca 05.4.2007–15.01.2008 tarihleri arasında Stockholm Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliğini 9 ay süreyle tedvirle görevlendirildi. 29.08.2008 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine atandı. 14.01.2011 tarihinde Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne atanan Yiğit, halen bu görevini sürdürmektedir. 16.09.2014 tarihinde “İslam Hukukuna Göre Ötanazi” adlı çalışmasıyla “Doçent” oldu. Başta Diyanet İlmi Dergi olmak üzere birçok akademik dergide makaleleri yayınlanan YİĞİT’in aynı zamanda yayınlanmış bazı eserleri de bulunmaktadır. Evli ve iki çocuğu olan YİĞİT, Arapça ve İngilizce bilmektedir.


Dr. Yüksel SALMAN Kimdir
1967 yılında Bolu’da doğdu. 1985 yılında  Bolu İmamHatip Lisesinden mezun oldu. 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Mezuniyet sonrasında Marmara Üniversitesi Temel İslam Bilimleri İslam Hukuku Anabilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas kursuna katıldı ve 1993 yılında mezun oldu. Üniversite ve Yüksek Lisans öğrenimi boyunca 8 yıl, İstanbul’da farklı hocalardan Arapça, Fıkıh, Hadis, Tefsir, Akâid dallarında özel dersler aldı. 1994 yılında, “İslam Ceza Hukukunda Cezayı Düşüren Haller” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. 1995 yılında askerliğini kısa dönem olarak yaptı.
1993-1998 yıllarında Bolu ve Eskişehir’de İmam Hatiplik görevinde bulundu, İmam-Hatip Liselerinde ve Liselerde meslek dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdi. 1998-2000 yılları arasında Kars Selim ilçesinde müftülük görevinde bulundu. Bu görevi sürdürmekte iken, 07.06.2000 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığına atandı. Yaklaşık 5 yıl Kurul Uzmanlığı görevi yaptı. 09.05.2005 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığına atandı.
Kurul Uzmanlığı ve Daire Başkanlığı dönemlerinde Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalında akademik çalışmasını devam ettirdi. 2005 yılında “İslam Ceza Hukukunda Af” konulu mukayeseli çalışmasıyla bilim doktoru oldu.
“Etkili Bir Din Hizmeti Açısından Hz. Peygamberin Örnekliği, İslam’ın Sosyal Dayanışma ve İsrafa Bakışı” (müşterek) adlı bir kitabı, Başkanlığımız ve hizmetleri başta olmak üzere, çeşitli konularda yabancı dilde ve ülkemizde yayınlanmış makaleleri, tebliğ ve müzakereleri bulunmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.
30.12.2010 tarihinde Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne atanan Dr. Yüksel Salman, evli ve iki çocuk babasıdır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz