Eskişehir'de gençlik hizmetleri konferansı düzenlendi.
Eskişehir İl Müftülüğünün organize ettiği, Odunpazarı ve Tepebaşı Müftülüğü din görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik gençlik hizmetleri konferansı düzenlendi.

Diyanet İşleri Uzmanları Ömer Faruk ARSLAN ve Mustafa SOYKÖK’ ün konuşmacı olarak katıldıkları konferansa İl Müftüsü Bekir GEREK, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Din Hizmetleri Uzmanları, Şube Müdürleri, Vaizler, Din Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri katıldı.

Konferansta konuşma yapan Din İşleri Uzmanı Ömer Faruk ARSLAN; Gençlere yönelik manevi destek ve rehberlik çalışmalarından bahsetti. 81 İl ve 921 ilçede Gençlik Koordinatörlerinin görevlendirildiğini, Ahmet Hamdi Akseki Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi olarak Ankara’da başlatılan yeni oluşumun ilerleyen zamanda 81 il ve büyük ilçeler öncelikli olmak üzere yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini belirtti. Bunun yanı sıra KYK’ larda görevlendirilen Manevi Rehberler, Gençlik Merkezleri, Gençlik Kampları, Diyanet okuma salonları ve Diyanet-TDV Öğrenci evleri hakkında da bilgi paylaşımında bulundu. 

Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa SOYKÖK ise Gençlik Çalışmalarında Metodoloji başlıklı bir sunum yaptı. Sunumunda gençliğin sorunları, kuşak çatışması ve umutsuzluk başlıkları altında; aile, iletişimsizlik, şiddet, bağımlılıklar, eğitimsizlik, işsizlik, cinsellik, çevre ile uyumsuzluk, kötü alışkanlıklar, madde bağımlılığı, sistem yetersizliklerinin gençliğin önünü kesmesi gibi konulara değindi. Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalışmaları hakkında da bilgilendirme yapan Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa SOYKÖK; Kredi Yurtlar Kurumu Yurtları, Gençlik Kampları, Gençlik Merkezleri, Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi, Diyanet Okuma Salonları, Cami Gençlik Kolları, Diyanet/TDV Öğrenci Evleri ve Kagem ile birlikte programlar, faaliyetler ve etkinlikler düzenlendiğini belirtti. Ayrıca gençliğe ulaşma stratejisi konusunda güven vermek ve ulaşılabilir olmak, sevmek ve sevilmek, emek vermek ve netice almak, cesaret-özgüven sahibi olmak ve engelleri aşıp hedefe ulaşmak, fark etmek-değer vermek, rol model olabilmek, anlamak-hayatı onlarla anlamlandırmak, gençliğin sorunları hakkında bilgi sahibi olmak, doğru sözü doğru yöntemle söylemek konularında detaylı bilgiler verdi. Son olarak ta Ana Hatlarıyla Tebliğ Metodumuz konusuna değinerek sözlerini bitirdi ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder