Header Ads

Felsefe öğretmeni görevden alındı!
Eşofman giyen kız öğrencilerin zina yaptığını söyleyen Felsefe öğretmeni Ercan Harmancı görevden alındı. 

Harmancı'nın Cennet'e gitmenin kitabını yazdığı ve özgeçmişinde de ilginç şeyler kaleme aldığı ortaya çıktı.

Eğitim-Sen Şube Başkanı görevden alınan öğretmen için "Aklı dengesi yerinde değil. Nasıl bu zamana kadar görev yapmış anlamak mümkün değil" dedi.

Konya’da eşofman giyen kız öğrencilerin zina yaptığını söyleyen Ayşe Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan Felsefe öğretmeni 44 yaşındaki Ercan Harmancı hakkında önceki gün soruşturma başlatılmıştı.

Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş’ın girişimleri sonucu ise soruşturma derinleştiridi ve Harmancı açığa alındı. Bugun ise Harmancı’nın görevden alındığı duyuruldu. Görevden alınan Harmancı’nın ‘geçmişi’ de yeniden gündeme geldi.

Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş, Harmancı'nın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesini istedi.

Konuyla ilgili Sözcü’ye konuşan Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş “Söz konusu şahsın sosyal medya paylaşımlarındaki taciz mesajları bilgisini alır almaz, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Takibimiz sonucu hakkında soruşturma başlatıldı ve açığa alındı.

Beden Eğitimi dersinin “ümmetin kızlarını soyma dersi” olduğunu savunan, “bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya imanınızı kaybetmişsiniz demektir” diyen, “kız öğrencilerin giydiği eşofmanın onları çıplak yaptığını” yazan bu öğretmen bu cümleleriyle taciz gerçekleştirmiştir.

Yapılan tacizler yetmezmiş gibi beden eğitimi dersine katılan kız öğrencileri de hedef haline getirmiştir. Konuşmasında sarf ettiği “Beden eğitimi adıyla kızlara zorla ve müfredat gerekçeli zina yaptırılıyor, bu hiçbir babanın umurunda değil. Hem de müslüman baba…” sözleriyle kız çocuklarını hakları olan birey olarak değil, erkeğin ya da babanın mülkü olarak gördüğünü de ortaya koymuştur. Ancak buna rağmen söz konusu kişi susmamakta ve arsızca konuşmaya devam etmektedir. Dün hâlâ aynı tarzda sosyal medya paylaşımlarına devem etmiştir. Paylaşımlarında sözlerini kastederek “Müslüman için geçerlidir, müslüman olmayan için zaten paylaşım yapmadım” diyerek tacizlerine ayrıştırıcı, ötekileştirici dilini savunmaya devam etmiştir.” dedi.

İĞRENÇ TWİTLER ATMIŞTI

Öğretmen Harmancı’nın  twitter hesabından yayınladığı tepki çeken mesajlar şöyle:

‘Ya benim çok sapık duygularım var ya da şeytan onlara uğramıyor. Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya da imanınızı kaybetmişsiniz demektir’,

‘Beden eğitimi değil, bedeni şeytana hazırlama eğitimi’,

‘Kız öğrencilerin giydiği eşofman onları çıplak yapar’,

‘Okullarda zina yapılmıyor mu? Evet, göz, kulak, dil ve el zinası yok diyen ya Muhammed aleyhisselam dininden haberi yok. Ya da bundan zevk alan zevkperestler’,

‘Okulu sınıfı evi gibi, erkek öğretmeni dayısı gibi, abisi gibi gören öğrenciler ve onları yabancı bir kadın gibi görmeyen erkek öğretmenler okullarda zina işliyor dersem bu benim düşüncem değil Muhammed aleyhisselamın emri itiraz eden var mı’,

‘Beden eğitimi dersi veren, verirken gerçekten rahatsızlık duyan şerefli öğretmenler olduğu gibi şereften yoksun öğretmenlerde var. Buna sessiz kalanlar olarak biz de hesap vereceğiz.’,

‘Bir okulda soyunma odası diye bir yer varsa bu bize zillet olarak yeter’,

‘Mustafa Kemal’i seviyor musun diye öğretmenlere sorulsa kem küm diye cevap veren öğretmenden eğitimci olmaz. Oysa malum kişiyi sevmiyorum demek asla suç bile değilken o kadar sindirilmişiz’,

‘Okullarda değil hiçbir zaman malum şahsın altına Kuran konulmaz’,

‘Öğretmen arkadaşlara bir hatırlatma Okullardaki akıllı tahtaların altına malum şahsın altına konulan Kuranı Kerim’den hesaba çekileceğiz korkmayın ve deyin ki akıllı tahtaların üstüne Kuran koymayın’,

‘Bir beden eğitimi öğretmeninin karşısında vücut kıvrılıyorsa ne kadar olması önemli değil onun adı zinadır’,

‘Bugün beden eğitimi adıyla adet görmüş kızlara zorla ve müfredat gerekçeli zina yaptırılıyor bu hiçbir babanın da umurunda değil. Hemi de Müslüman baba. Niyet sorgulamıyorum İslam’ın sınırlarının dışında niyet aranmaz.’

MÜSTEŞARDAN TEPKİ 

Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek'in haberine göre, konu hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "En az sizin kadar biz de rahatsız olduk. Ki ben başladığım günden itibaren okullarda beden eğitimi ve müzik derslerini teşvik ediyorum. Bunu yaparken Platon’un İdeal Devleti'nde Koruyucular Sınıfının eğitimi kısmında kullandığı bir kişinin yönetici olabilmesi için önce kendi bedenini yönetebilmesi gerektiği metaforunu kullanıyorum. O yüzden bu tür sapkınlıklar en çok beni rahatsız ediyor." dedi.


AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ TURAN'DAN TEPKİ

Konya'da felsefe öğretmeninin söylemine ilişkin sorulan soruya AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, "Sosyal medyada bir garip mecra hale getirilmesiyle ilgili gündem var. Bunların bir kısmı ahlaksızlığından yapıyorlar. Ahlak dışı yaklaşımdır. herkesin aklını başına alması lazım. Ancak öğretmenlerimizin, imamlarımızın, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimci insanlarımızın çok daha hassas olmasında, ağzından çıkanı, yazdığını çok daha iyi değerlendirmesinde yarar var diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

CHP'Lİ VEKİLDEN ÖĞRETMEN HAKKINDA SORU ÖNERGESİ

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt da felsefe öğretmeninin paylaşımlarını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Ercan Harmancı'nın meslekten men edilmesinin düşünülüp düşünülmediğini soran CHP'li Bozkurt, "Çok okumak, ne okuduğunu bilmemek tedavisi olmayan bir hastalıktır!" gibi açıklamalarda bulunan, eğitimin milli olmasından duyduğu rahatsızlığı ifade eden, Atatürk´ü de hedef alan mesajlar paylaşan kişinin öğretmen sıfatı taşıdığını belirterek, şöyle dedi:

"Bunun yanı sıra, akıl yürütme becerilerinin gelişiminin en önemli unsurlarından olan, sorgulamayı ve eleştirel bakış açısının sağlayan felsefe gibi önemli bir dersin öğretmeni olan Ercan Harmancı´nın, böylesi sapkın ve genel ahlaka kati suretle uygun olmayan düşüncelerle eğitimcilik yapması, sadece Konya´da değil ülke kamuoyunda da büyük ve haklı tepkilere neden oldu."

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Dün, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen Harmancı hakkında soruşturma başlattı. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, "Bir öğretmenimiz sosyal medya hesabından mesajlar yayınlamış. Konu bize ulaştıktan sonra Valiliğin izniyle öğretmen hakkında soruşturma başlattık. Soruşturmanın sonucuna göre öğretmen hakkında işlem başlatılacak." açıklamasında bulundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.