Header Ads

Filistin Amerika'dan Büyüktür. Kudüs tasarısı, kabul edildiBM'de yapılan oylamada ABD'nin kararına karşı tasarı kabul edildi. Trump'ın küstah bir şekilde yaptığı Kudüs açıklamasının ardından dün de, “Oylamayı takip edip bize karşı oy verenleri not edeceğiz. Onlara para yardımı yapmacağız” açıklamasının ardından New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bir araya geldi. Oylama yapıldı ve Kudüs tasarısı kabul edildi. Trump’ın söylemlerinden sonra hangi ülke ne oy verdi

Tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının "yasa dışı" olarak kabul edilmesini amaçlıyor. Tasarıda Kudüs'ün statüsünün müzakerelerle belirlenmesi çağrısı yapıyor. BM Genel Kurulu'nda oylanacak kararın hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda düzenlenen kritik Kudüs oylaması sona erdi: Oylamada 128 kabul, 9 ret ve 35 çekimser oy çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının ardından bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bu kararı oyladı.

BM, ABD'nin kararına karşı tasarıyı kabul etti. Trump'ın tehditlerine rağmen 128 evet oyuyla ABD'nin Kudüs kararı aleyhine karar çıktı. Trump'ın tehditleri sonrasında Honduras, Togo ve Guatemala gibi ülkeler ABD'nin yanında yer alırken Kanada, Arjantin, Çekya ve Polonya'yla birlikte Bosna Hersek'in çekimser olması tepki çekti.

Ret oyu kullanan ülkeler, ABD, Palau, Guatamala, Togo, Nauru, Honduras, İsrail, Marshall Adaları, Mikronezya.

Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan yer alıyor.

Arap ülkelerinin tasarı lehinde oy verdiği görüldü.
Kritik oylamanın ardından Filistin lideri Mahmud Abbas bir açıklama yaptı. Abbas’ın sözcüsü, “BM oylaması Filistin için bir zafer” dedi. Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rdainah, “Birleşmiş Milletler ve diğer bütün uluslararası forumlarda bu işgale karşı mücadelemize devam edeceğiz ve Filistin devletini Doğu Kudüs’ü başkentimiz ilan ederek kuracağız” dedi. Oylamadan önce küstah açıklamalarda bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü, “Bu oylamayı reddediyoruz ve ABD Başkanı Trump’ın Kudüs konusundaki tutumundan dolayı minnettarız” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı. Oylama öncesi BM Genel Kurulu'nda kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye tepki göstererek "BM üyesi bir ülke diğer diğer üyeleri tehdit etti. Bazıları ise gelişme yardımlarının kesilmesiyle tehdit edildi. Bu kabul edilemez. Türkiye asla Kudüs’ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır. Dünya beşten büyüktür" dedi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Bu oylama Amerikalıların BM’ye nasıl baktığı ve bizim bize BM’de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır" ifadeleriyle tehditkâr tutumunu sürdürdü.
Çavuşoğlu, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etme kararı bütün değerlere yönelik bir saldırıdır. İstanbul’da bir Kudüs zirvesi gerçekleştirdik. İslam İşbirliği Teşkilatı, dünyadaki en büyük ikinci hükümetlerarası organdır. İsrail Parlamentosu tarafından 1980 yılında alınan kararı reddetmiş ve Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul etmiştir. Kudüs, üç semavi din için kutsal bir kenttir ve bu tarihi statüyü muhafaza etmek tüm insanlığın görevidir. ABD’nin kararı da bu çok kimlikli yapısına yönelik bir tehdittir ve iki devletli çözümü tehlikeye atmıştır. Bazı üye devletlerin maddi yardımlarla tehdit edilmesi kabul edilemez, bu zorbalıktır. Üye devletlerin oyu satılık değildir” dedi. Çavuşoğlu’nun ardından kürsüye çıkan ABD’nin daimi BM Temsilcisi Nikki Haley konuşmasına, “ABD’nin BM’ye en çok para yardımı yapan ülke” olduğunu anlatmasıyla başladı. Haley, BM’nin İsrail’e karşı olan tutumunun kurumun güvenilirliğine zarar verdiğini dile getirerek, “ABD BM’ye çok cömert katkılarda bulunmasının karşılığında saygısızlığa uğruyor” dedi. Haley, “ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaktır bunu ABD halkı istiyor ve doğru olan da budur. Hiçbir oylama bunu değiştirmeyecektir. Ama bu oylama Amerikalıların BM'ye nasıl baktığı ve bizim bize BM'de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır” derken, ABD’nin kendisini yalnız bırakan ülkeleri unutmayacağını dile getirdi. Haley’den sonra sahneye çıkan İsrail’in daimi BM Temsilcisi Danny Danon, oylamada ABD ve İsrail aleyhine karar vereceklere de küstahça “kukla” tanımlamasını yaptı. DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

20:10 – Güney Afrika temsilcisi “iki devlet çözümüne yönelik” desteğini açıkladı.

20:00 – Çin’in temsilcisinin ardından Malezya’nın BM Daimi Temsilcisi kürsüye çıkarak ‘”ki devlet çözümünü” desteklediğini açıkladı ve Trump’ın kararını eleştirdi.

19:55 – Çin’in BM Daimi Temsilcisi kürsüde.

19:49 – İran’ın BM Daimi Temsilcisi, ABD’nin Kudüs kararı ve kurula getirilen karar tasarısına ilişkin görüşlerini açıklıyor. İran’ın temsilcisi, ABD’nin kararının sorumsuz ve tek taraflı olarak niteleyerek sert bir dille eleştirdi.

19:41 – Bangladeş temsilcisi BM Genel Kurulu’nda konuştu. Bangladeş temsilcisinin ardından Küba temsilcisi kürsüye çıktı.

İSRAİL TEMSİLCİSİ KÜRSÜDE
19:20 – Venezuela ve Pakistan’ın temsilcileri BM Genel Kurulu kürsüsünde konuşarak, ABD’nin Kudüs kararını sertçe eleştirdi.

19:09 – Danon, “BM kararı İsrail’in Kudüs’ün bazı bölgelerinde varlığının yasadışı olduğunu söylerken, aslında bizim Ağlama Duvarı’ndaki varlığımızın yasadışı olduğunu söylüyor” dedi.

19:02 – İsrail BM Daimi Temsilcisi Danny Danon kürsüye çıktı. Danon “Hiçbir BM kararı tarihi yeniden yazamaz” ifadesini kullandı.

ABD TEMSİLCİSİ KÜRSÜYE ÇIKTI

18:53- Haley, ABD’nin temsilcisi konuşmasının başında BM’ye en fazla maddi katkı sağlayan ülkenin ABD olduğunu söyledi. Haley, ABD’nin kararının barış sürecine zarar verecek herhangi bir nitelik taşımadığını söylerken, kararda Kudüs’ün nihai sınırlarına ilişkin bir vurgu olmadığını aktardı.

18-52 – ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye çıktı. ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılacak Kudüs oylaması öncesi diğer diplomatlara e-posta göndererek karara karşı oy kullanmamaları konusunda üstü kapalı tehdit ettiği öne sürülmüştü. Ülkelerin Kudüs’le alakalı verdiği oyları Başkan Trump’a rapor edeceğini belirten Haley, e-postada, “Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz.” ifadelerine de yer verdi.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN TEHDİT TEPKİSİ

18:51 – Çavuşoğlu, “Kudüs üç tek tanrılı din için önemli bir şehir. Ve tarihi statüsünün korunması bütün kesimler için çok çok önemli. Bu tür adımlar adaleti zedelemekte. Bölgede barışın saplanmasını engellemekte. Genel Kurul’da adaletin sağlanması için omuzlarımızda sorumluluk var. Bu toplantı öncesi BM üyeleri tehdit edildi. Bu gibi tutum kabul edilemez. Bu genel kurul buna boyun eğmeyecektir. Bizler elbette ki, “güçlü olmak sizin haklı olduğunu göstermez” bunu ifade etmeliyiz.” ifadesini kullandı.

18:49 – Çavuşoğlu, Filistinliler nesiller boyunca işkenceye maruz kalmaktadırlar. Bir kez daha hatırlatmak gerekir ki Filistinliler yalnız değil. Kudüs için sesimizi yükselteceğiz. Kudüs‘ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi uluslararası hukukun ihlalidir. Bu tutum evrensel değerlere bir saldırıdır.” dedi.

18:47 – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM Genel Kurulu kürsüsünde.

birleşmiş milletler, mevlüt çavuşoğlu, kudüs

18:41 Filistin Dışişleri Bakanı, “Barışı destekleyenler arasında bu kadarı destekleyen biri var mı? ABD neden yalnız kaldığını merak ediyor mu? Kudüs bütün bölgede barışın anahtarıdır. ABD, tekrar önemli bir fırsatı kaçırdı” ifadesini kullandı.

18:38 – El Maliki, “Bu karar bizi durduramaz ve bizi baskı altına alamaz” ifadesini kullandı. Maliki, “Kudüs, Orta Doğu savaş ve barış için anahtardır” ifadesini kullandı.

18:31 – Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki El Yemeni’nin ardından kürsüye çıktı. El Maliki, “ABD’nin Kudüs’ü başkent ilan etmesi, ABD’nin barış müzakerecisi statüsünü etkiliyor” ifadesini kullandı.

18:25 – El Yemeni “Bugün Yemen Cumhuriyeti, Türkiye ile işbirliği halinde Kudüs konusunda taslak bir karar sunuyor” dedi. Yemen temsilcisi, “ABD’nin Kudüs kararı bölgedeki ve tüm dünyadaki barışa büyük bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

18:23 – El Yemeni, BM Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada ABD’nin Kudüs kararının geçersiz olduğunu söyledi.

18:20 – Yemen’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halid Hüseyin Muhammed el Yemeni konuşmaya başladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.