mahihaber Habervaktim Yazarından Şaşırtan Umre Önerisi - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Habervaktim Yazarından Şaşırtan Umre Önerisi
İslami medyadan zaman zaman çatlak sesler duyuyoruz.

Bu seslere üzülüyor, nereye gidiyoruz diye sormak zorunda kalıyoruz.

İşte bunlardan biri de Müslümanın ibadetlerinden olan Umre ile ilgili oldu. Pireye kızıp yorgan yakan bir anlayışı islami medyada görünce bu yazıyı yazmak elzem oldu.

Habervaktim adlı haber sitesinde bir köşe yazarı, Müslümanları umreyi protestos etmeye çağırdı ve ve Müslümanlar için "Gafil" sıfatı kullanıp imamları da uyardı.

"Gafil Müslümanlara son çağrı, Umre gezilerinizi iptal edin" başlığı altında Habervaktim haber sitesinde yazılar yazan D.Mehmet Doğan adlı biri, Kudüs olaylarından sonra umreye gitmemeleri konusunda Müslümanları uyardı. Yazarın aynı zamanda Müslümanları "Gafil" olarak sıfatlandırması da dikkat çekti.

Yazar bununla kalmayarak imamlara da "Ey cami imamları" diye seslenip "On kişi tavlayıp harcırah alarak umreye gideceğiz diye dininizi ayaklar altına almayın!" uyarısında bulundu.

Bugüne kadar İsrail'in yaptığı her çıkışta İsrail ürünlerine  boykot çağrısı yapıldığını çok gördük, lakin bir islami haber sitesinden umre ibadetinin boykot edilmesine dair bir çağrının  garipten öte saçmalık olarak nitelendirilmesi gerekir.

Ayrıca imamları "harcırah düşkünü", "müşteri tavlayan" ve "dini ayaklar altına alan" birileri gibi göstermesi de "ne oluyoruz "dedirtti.

Umre, namaz, oruç, hac gibi bir ibadet olup Müslümanlar için olmazsa olmazdır. İmkanı bulan haccını da umresini de yapmalıdır

Yazarın dediği gibi hiç bir Müslüman umreye gideyim de Arabistan'a para kazandırayım düşüncesi taşımaz. O Müslümanın amacı ibadettir, Kabe ve Resule (as) olan aşktır.

Sözde dini yayın yapan sitede kalem oynatan yazar hangi akla hizmet "gaflet" halinde olduğunu söylediği Müslümanlara "umre boykutu" getirmektedir.

Bugüne kadar saçma sapan laiklerin düşünceleri olan hac / umre protestosunun İslami kesimden gelmesi ara sıra şahit olduğumuz ama azımsanacak kadar az bir düşünce idi. Ve biz bu söylemlerde bulunanların Müslüman mahallesinde gezemeyeceğini dile getiriyorduk.

Zaman zaman yine İslami kesimden bazı ilahıyatçı geçinenlerin "hacca umreye gidilmesin, okul cami yapılsın" çıkışları olurdu da, bunların havanda su dövmeye gelridklerini de hatırlatırdık.

Müslüman ibadetlerini ona buna kızarak kendine yasaklayamayacağı gibi bunu Müslümana yasak edenin dininden de şüphe edilir.

"Siyonizme karşı durmanın ilk adımı, Suudi Amerika’ya karşı durmaktır" diyen ve
"Ey Diyanet, ey turizm şirketleri, kâr için, menfaat için, seyahat için umre propagandası yapmaktan vazgeçin. Ey cami imamları! On kişi tavlayıp harcırah alarak umreye gideceğiz diye dininizi ayaklar altına almayın! " diyerek ibadetleri yasaklamaya davet eden bu yazar yarın zenginlere inat siz de bulduğunuzu yiyin diyerek orucu, imamları protesto edin diyerek camileri yasak eder mi, etmez mi düşünmek lazım.

İbadet için umreye gidenleri "gafil" olmakla suçlayan bu klavye şövalyesine "gaflet içinde olanı ve dine ihanet edeni" görmesi için aynaya bakmaya davet ediyoruz.

Yazısında "Bu devirde umreye gitmek değil, gidecekken gitmemek sevaptır!" diyecek kadar neyin "haram" neyin "sevap" olduğu inisiyatifini Allah'(cc) dan alıp kendi takdirine aitmiş gibi gösteren bu yazarın değerli olarak gördüğümüz habervaktim'de ne işi var, bunun cevabını da onlardan bekliyoruz.

Reyting kaygısı gütmeyeceğini düşündüğümüz haber sitesinin yazarın kendi deyimi doğrultusunda  "Bu ahlâksızlarla ve mülhidlerle aramıza mesafe koymak zorundayız." demek zorunda kalıyoruz.

Oral Kaya - 11.12.2017

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder