Haberi Paylaşabilirsiniz

İl Müftüsü Noeli Kutladı
Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nde Noel Bayramı’na il müftüsü de katıldı

Hatay il müftüsü Hamdi Kavillioğlu Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nde Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutladı.Kendisine hediye sepeti hediye edildi.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, "Benim yüce Rabbimizden niyazım bu birlik beraberlik ve bu güzelliğin kıyamete kadar devam etmesidir. Ben de bu güzelliğin içinde bulunan bir insan olarak il müftüsü olarak mutlu olduğumu ifade ediyor, herkese saygılar sunuyorum" şeklinde konuştu..

Hz. İsa’nın doğumu, Hristiyanlığın bayramı olarak bilinen Noel Bayramı kutlama törenine, Hatay Valisi Erdal Ata, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Domenico Bertogli, Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Antakya Sanani ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, STK temsilcileri ve çok sayıda Hıristiyan vatandaş
katılım sağladı.

Antakya Ortodoks Kilisesi Patrik Ignatios IV Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, tarih boyunca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir kent olan Antakya’da, Hristiyan dinine mensup vatandaşların Noel’ini kutlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti.

Hatay Valisi Erdal Ata bayramlaşma töreninde yapmış olduğu konuşmasında, “Burada bulunmaktan ve Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı’nı kutlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hatay’ımız tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan, farklı dinlerin, kültürlerin ve ırkların bir arada bulunduğu bir kentimiz. Bu nedenle Hatay’a barış ve huzur kenti diyoruz. Bu tablomuz tüm dünyaya örnek olmalıdır. Temennimiz, dostluğumuzun, kardeşliğimizin ilelebet sürmesidir. İnsanlar nasıl inanıyor ve ibadet etmek istiyorsa bunu hür ve özgürce yapabilmelidir. Kıymetli Hıristiyan vatandaşlarımız Noel Bayramı’nı kutluyor, sevgiyle selamlıyorum” dedi.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen bayramlaşma töreninde, bayramları birlik içerisinde kutlamaktan dolayı onur duyduklarını dile getirdi.
“Hatay’ımız 3 semavi dini içerisinde barındıran bir ildir. Farklı inançların örf ve adetlerini hep birlikte kardeşçe yaşayan, birbirine sevgi ve saygıdan kusur etmeyen bir şehiriz. Bayramlarımızı da birlik ve beraberlik içinde kutlayarak farklılığımızı gösteriyoruz. Bugün Hıristiyan kardeşlerimizin Noel Bayramı vesilesiyle dünya barışı için dua etmesini temenni
ediyorum. ” diyerek Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutladı.

Alevi Şeyhi Nasreddin Eskiocak da kardeşlikten bahsederek, "Hristiyan kardeşlerimizin bayramını kutlamak maksadıyla burada bulunmuş oluyoruz. İnşallah sizinle birlikte nice bayramlara ulaşmamızı Allah’tan rica ve niyaz ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerine hediyeler verildi. Kilise bahçesinde hatıra fotoğrafı çekinildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz