mahihaber İmamın Yılbaşı Şiiri, Şairi ve Bir Yanlışın Düzeltilmesi - Mahihaber
HADİSLERDEN

İmamın Yılbaşı Şiiri, Şairi ve Bir Yanlışın Düzeltilmesi


İmamın Yılbaşı Şiirini Mehmet Akif'in Sandılar

Yılbaşı dolayısıyla sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan ve sürekli beğpeni alan bir şiir Diyanet görevlisi bir imamaa ait olmasına rağmen Mehmet Akif Ersoy'a ait iddiası yalanlandı.

Teyit.org adlı sitesnin haberine göre, Sosyal medyada paylaşılan “Yılbaşı Mesajı” başlıklı bir şiirin Mehmet Akif Ersoy’a ait olduğu iddia edildi. Bir süredir internette dolaşımda olan şiir, Ersoy’un ölüm yıl dönümü ve yeni yıl kutlamaları nedeniyle yeniden gündeme geldi ve teyit.org ihbar hattına da gönderildi. Ayrıca şiir WhatsApp’ta da bir süredir dolaşımda. Ersoy’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan şiirin 2015 ve 2016 yıllarında, Takvim ve TGRT gibi haber siteleri tarafından “Mehmet Akif Ersoy’un yılbaşı mesajı” şeklinde haberleştirildiği de görülebiliyor. Şiirin, Yeni Akit Gazetesi köşe yazarları, Nurettin Veren ve İbrahim Bektaş tarafından 2016 yılında kullanıldığı fark ediliyor.

“Söz Ola” isimli Facebook sayfası tarafından 26 Aralık 2016 yılında video şeklinde paylaşılan şiir, şimdiye kadar 51 bin kullanıcı tarafından beğenildi, 160 bin kişi tarafından paylaşıldı ve yaklaşık 3.6 milyon görüntülenme sayısına ulaştı.

Mehmet Akif Ersoy’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan şiirin tamamı ise şöyle:

Şair Bir İmamdan Yılbaşı (Noel) Mesajı

Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum?

Baktım da etrafıma yalnızım, ağladım durdum.

Bir mânâ veremedim, şu Milâdî yılbaşına!

Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına!

Çevirdim başımı, nereye ettimse bir nazar.

Gördüm ki, Noel için hazır, yer-yer çarşı-pazar.

Hakses Dergisi’ndeki Ömer Berber imzalı şiir
Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete.

Heyhat! Duyuramadım, ne Âhmed’e ne Mehmed’e.

Ey Âlem-i İslâm’ın baş tacı, büyük Türkiye!

Mukaddesatı unuttun, Avrupa diye diye!

Yurdumu işgal eylemiş, şu garbın safsatası,

Kiminin maymunu var, kiminin “Noel babası!”

Anladım, zaman geçmekte bugün dünden de beter.

Kim bilir? Yarın ne hâle düşecek bu şaşkın beşer.

Kulaklar tıkanmış, gözlere çekilmiş perde.

Nankör adam, fazilet arıyor geçmiş giderde.

İslâm’dır bu vatanın dini, kitabı Kur’an-ı Kerîm’dir.( mahihaber'in notu mısranın aslı ,  'İslâmdır bu vatanın dini, kitabı Kur'an dır.)

Müslümanın bayramı, Ramazan ve Kurbandır.

Kalamaz bu böyle Fatih’in, Yavuz’un diyarı,

Noel kutlamada, geçerek hıristiyanları.

Maziyi düşündüm de, hayran oldum istiklâle

Ecdadıma söz verdim, varmak için istikbâle,

Çanakkale’de şehidlerim kefensiz yatıyor!.

Sakarya’nın rengi, hâlâ kıpkızıl kan akıyor!..

Şehidlik, gazilik şerefidir Müslümanların.

Düşmanlara alkış tutmak, işidir alçakların.

Şu alçakça yaşayanların aklına yanayım.

Gel ölüm gel, neredesin? Kanımla yıkanayım!

İstemem bu hayatı, Sultan etseler cihanda.

Ölürüm, şerefimle yatarım, toprak altında.

Ya Rab! Hidâyet ver kurtulsun bu millete.”

Şiir Mehmet Akif Ersoy’un değil ilahiyatçı ve şair Ömer Berber’e ait

Ancak Mehmet Akif Ersoy’a ait olduğu iddiasıyla dolaşan ve uzun süredir internette bulunan şiir Ersoy’a ait değil. Ersoy’a ait yedi kitabın birleştirilmesinden oluşan Safahat isimli kitapta böyle bir şiir bulunmuyor. Mehmet Akif Ersoy Araştırmaları Merkezi’nin internet sitesinden de okunan Safahat’in içerisinde de böyle bir şiire rastlanmıyor.

Emekli İmam Ömer Berber

İmam Ömer Berber
Malumatfuruş isimli köşe yazılarını doğrulama üzerine çalışan sitede de konu hakkında yazılan ve şiirin Ersoy’a ait olmadığını belirttiği bir yazıyı görmek mümkün. 2010 yılında Milli Gazete’de yayınlanan bir yazıda kullanılan şiir Ömer Berber’e atfediliyor. Buna ek olarak Yeni Asya Gazetesi’nden Bilal Said Parlakoğlu’nun 21 Ocak 2017’de yazdığı bir yazıda şiirin Ersoy’un değil, Ömer Berber isimli İzmir Sanayi Sitesi Büyük Cami İmamı’na ait olduğunu belirttiği yazıya ulaşılabiliyor. Parlakoğlu’nun verdiği bilgide şiirin ilk olarak 1981 yılında Hakses Dergisi’nin Aralık sayısında yayınlandığı ifade ediliyor.

Ömer Berber’in Facebook hesabında “Yılbaşı” isimli şiirin Hakses Dergisi’nde yer alan sayfasına ait paylaşımı da görülebiliyor. Berber, ayrıca şiirin bulunduğu Hakses Dergisi’nin 1981 yılı Aralık sayısını da hesabında paylaşmış.

Ayrıca Ömer Berber’in Facebook hesabında 1974 yılında Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 38. yılında “Safahat’ı Okurken” isimli şiirini sunarken çekilmiş fotoğrafını paylaştığı da görülebiliyor.

Ömer Berber Ne Dedi

İmam Şair Ömer Berber konu hakkındaki düşüncesini de şu şekilde açıklamaktadır.

"Bendenizin yazmaya çalıştığım ”YILBAŞI” isimli şiirimi dost ve kardeşlerimizden bir kısmı daha önce Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy adına yazdılar ve okudular. Bazı kimseler de benim adıma yazdılar ve okudular, hepsine gönül dolusu teşekkür ederim. Bu vesileyle Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy üstadımızın ruhunun şâd ve mekânının cennet olmasını Yüce Mevla’dan dilerim. Ayrıca (ticari bir amaç olmamak şartıyla) isteyen dost ve kardeşlerimizden dileyenler bu “YILBAŞI” Şiirini Mehmet Âkif Ersoy veya Ömer Berber adımıza yazıp ve okuyabilirler. Çünkü “Milli Marşı” milletine hediye eden Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy için bu söz konusu bile olmaz ve olamaz. Hoşgörünüze sığınarak bendeniz “Yılbaşı” isimli şiirini yazan Ömer Berber hoca. Teşekkür ve selâmlar…"
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder