Header Ads

İngiltere'de yeni cami sevinci

Raza Jamia Camisi adı verilen yeni Cami tam olarak 8.6 Milyon Pound'a mal oldu. 

Müslümanların uzun süren çabaları ve bağış kampanyaları ile tamamlanan Cami'nin açılışı da son derece coşkulu oldu. Grimshaw Caddesi ile Aşağı Antley Caddesi arasında yer alan Cami'nin açılışına 1.700'den fazla kişi katıldı.

Müslümanların; "Hayallerimiz gerçek oldu" sloganı ile açtıkları cami pek çok Müslüman Cemaatin ve işletme sahibinin bağışları ile yapıldı. Cami aynı zamanda bir topluluk merkezi olarak da hizmet verecek.

Açılış töreni geçtiğimiz gün gerçekleşti ve politikacılar, iş dünyası liderleri, Accrington okullarının ve din liderlerinin öğretmenleri katıldı ve 1.3 dönümlük alanda üç yıllık bir projenin tamamlandığını ilan ettiler.

Yeni camide üç namaz kürsüsü ve bir kütüphane bulunmaktadır. Topluluk merkezinde bir İslami cenaze odası, topluluk tesisleri ve yemek alanları bulunmaktadır.Üç katlı tesiste, altı engelli alan da dahil olmak üzere 71 baylık bir otopark bulunmaktadır.

Camiye üye olan Lancashire Belediye Meclis Üyesi Munsif Dad, "Müslüman toplum 1950'lerde Accrington'a girdi. Geldiklerinde, dualar ve çeşitli dini faaliyetlerin gerçekleştiği iki katlı, iki odalı bir ev satın aldılar. Birçok büyükler için Accrington'da amaçla yapılmış bir caminin olması bir rüya gibiydi. Bu rüya artık meyvelerini verdi.Topluluk, açılış törenine katılan herkese teşekkür etmek istiyor.. " ifadelerini kullandı.

thisislancashire'ın haberine göre, topluluk görkemli açılış töreninin ardından camideki ilk namazlarını da kıldı.

risale Haber

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.