Header Ads

IŞID Cami Cemaatine Saldrıdı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir kültür merkezinin hedef alındığı saldırıda en az 40 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı. 'Ekimde en az 69 kişinin öldüğü patlamalardan bu yana en kanlı saldırı' olarak nitelendirilen saldırıyı IŞİD üstlendi.

Afganistan'ın son dönemde patlamaların iyiden iyiye sıklaştığı başkenti Kabil'den yine patlama sesleri yükseldi.

AFP ajansına konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nden Nasrat Rahimi "Hedef, Tabayan kültür merkeziydi. Sovyet işgalinin 38. yıldönümü nedeniyle tören düzenleniyordu" dedi. En az 40 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi de yaralandı. Rahimi ilk büyük patlamanın ardından 2 küçük patlama daha meydana geldiğini ama ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı ise yaralı sayısının 48'e yükseldiğini açıkladı.

​Bir diğer sözcü Necib Daniş de henüz kaç kişi oldukları bilinmeyen saldırganların ana patlamanın ardından binaya girdiğini ve binanın girişinde patlayıcı maddeleri infilak ettirdiklerini anlattı.

Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Öte yandan Rahimi, olayın, ekimde 69'dan fazla kişinin öldüğü çifte intihar saldırılarından bu yana en kanlı saldırı olduğunu vurguladı.

Kültür merkezinin, Afgan Sesi Ajansı'nın yakınlarında olduğu belirtildi. Nitekim olaya ilişkin ilk çıkan haberlerde söz konusu ajansın hedef alınmış olabileceği aktarılmıştı.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.