Konya'da İmam Hatip ve Müezzin Açığı Artıyor
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın personel alımına ilişkin resmi alım ilanı yapacağını bildirdi. Konya'da ise 400 civarında atama bekleyen cami var

Kanun hükmünde kararnameler ve nakiller ile birlikte Konya'da her geçen gün İmam Hatip ya da müezzin açığı meydana gelirken atama bekleyen din görevlisi adaylarına müjde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'dan geldi.

9 BİN 500 PERSONEL ALINACAK

Bekir Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Diyanet İşleri Başkanlığına 9 bin 500 personel alınacağını" söylediğini hatırlattı. Başkanlığın yakında resmi alım ilanı yapacağını belirten Bekir Bozdağ, alınacak personelin ise 6 bin imam hatip, 3 bin Kur'an kursu öğreticisi ve 500 müezzin kayyım olacağını kaydetti.

TAŞRA TERCİH EDİLMİYOR

Konya'da 400 civarında caminin atama beklediğini ifade eden yetkililer gerek nakiller gerekse atamaların geciktirilmesi ile birlikte bu açığın her geçen gün daha da arttığını kaydettiler. Şu anda Konya'nın merkez ve taşra ilçelerinde çok ciddi rakamda nakil bekleyen İmam Hatip ve müezzinin de olduğu öğrenilirken nakil başvurularının 12.12.2017 ile 26.12.2017 tarihleri arasında başladığı bildirildi. Nakil ile boşalan camilerde en büyük problemin de taşra ilçe olması nedeniyle tercih edilmemesi olduğu söyleniyor.

Öte yandan Ocak ayında da nakil sınavlarının yapılacağı duyuruldu.

M. Ali Elmacı-Memleket
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder