Manisalılar Müftü Nikahını, Müftü Diyanet'i Bekliyor

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, müftülere verilen nikah kıyma yetkisini kentte henüz uygulamaya geçirmediklerini ancak vatandaşlardan gelen talebin yüksek olduğunu vurguladı.

Cihan, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelecek olan uygulama rehberinin ardından il genelindeki müftülerin nikah kıymaya başlayacağını belirtti. Sinan Cihan, kamuoyundan gelen eleştirilere de, “Bu düzenlemede sıradışı bir durum yok” dedi.

Müftülere getirilen nikah kıyma yetkisinin Manisa’da en kısa sürede hayata geçirileceğini dile getiren Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, “Şu anda vatandaşlarımız da beklemede. İlk zamanlar geçiş süreci yaşanacaktır. Ama ileri dönemde vatandaşlarımızdan yoğun talep geleceğini düşünüyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelecek olan uygulama rehberinin ardından Manisa’da müftülerin nikah kıymaya başlayacağını dile getiren Sinan Cihan, “Müftülerin nikah kıyabilmesi resmen yürürlüğe girdi. İlgili arkadaşlarımıza Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü tarafından gerekli seminer de verildi. Biz şimdi Diyanet İşleri Başkanlığımızın İl ve İlçe Müftülerimiz için hazırlamakta olduğu uygulama rehberini bekliyoruz. Bu rehber geldikten sonra biz de randevu vermeye başlayacağız. Bunlar için gerekli evrakları hazırlamaya çalışıyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra biz de resmi nikah kıymaya başlayacağız” dedi.

“SIRADIŞI BİR DURUM YOK!”

Kamuoyunda tartışılan düzenlemeye ilişkin, “Bunda sıradışı bir durum yok” diyen Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan son olarak şu ifadeleri kullandı, “Müracaat etmek isteyen vatandaşlarımız var. Zaman zaman bize gelip soruyorlar, biz de bu açıklamayı yapıyoruz. Şu anda vatandaşlarımız da beklemede. İlk zamanlar geçiş süreci yaşanacaktır. Ama ileri dönemde vatandaşlarımızdan yoğun talep geleceğini düşünüyorum. Dini nikah dediğimiz nikahları zaten kıyıyoruz. Vatandaşlarımızın bir kısmı resmi nikahın da bizler tarafından kıyılmasını isteyecektir. Biz de bu çerçevede görevimizi yapmaya çalışacağız. Bunda sıradışı bir durum söz konusu değil. Vatandaşlarımız evlilik için gerekli evrakları nereden alıyor ve işlemleri nereden yaptırıyorsa bundan sonra da hem oralara, hem de bizlere müracaat edeceklerdir. Biz de görevimizi yapacağız. Biz fiili olarak bu uygulamaya henüz geçmedik, o yüzden talepleri istatistiki bir anlamda depolamadık. Ancak fiili olarak uygulamaya geçtikten sonra taleplerin artacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BERFİN ADICAN / manisakulishaber.com

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder