Haberi Paylaşabilirsiniz

Müftü, Dilenciye Değil Camiye Yardım Edin


Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Cuma günleri camilerde toplanan yardım paralarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Camilerin devletin katkısının dışında vatandaşların yardımlarıyla yapıldığına dikkat çeken Artan, gönül rızasıyla yardım yapıldığını ve cami kapısına asılan tutanakla ne kadar para toplandığını vatandaşların görebildiğini söyledi.

“CAMİLERİN YAPIM VE TAMİRATINDA KULLANILIYOR”

Her ay bir defa camilerde yardım toplandığını ve paraların camilerin yapımı ile tamiratında kullanıldığını belirten Artan, şunları kaydetti:

“Camilerimiz, devletimizin katkısı dışında vatandaşlarımızın yardımlarıyla yapılıyor. Bazen de devletin yetişemediği, ödenek ayıramadığı yerler var. Bunlar için ayda 1 sefer il genelinde yardım topluyoruz. İsteyen veriyor, isteyen vermiyor. Valilikten onay almak suretiyle, Dernekler Kanunu’nun yardım toplama usul ve esasları çerçevesinde bir komisyon marifetiyle bunların hepsi makbuz karşılığında belli bir hesaba yatırılıyor. Toplanan yardımları o camilerimizin hesaplarına makbuz mukabilinde gönderiyoruz. Onlar da Dernekler Kanunu çerçevesinde gelen paraları camilerin tamiratında ve yapımında kullanıyorlar.”

“VATANDAŞLAR NE KADAR PARA TOPLANDIĞINI GÖREBİLİYOR”

Her caminin 2 veya 3 kişilik komisyonu bulunduğuna dikkat çeken Artan, “Toplanan paralar o komisyonun huzurunda sayılıyor ve tutanak altına alınıyor. Tutanağın birisi de caminin kapısına asılıyor. Vatandaşlar da o günkü Cuma’da ne kadar para toplandığını görebiliyor” diye konuştu.

“DİLENCİLER YERİNE HAYIR YERLERİNE VERMEK DAHA UYGUN”

Yardım toplanırken hiçbir kimseye zorlama yapılmadığına da işaret eden Artan, “Her şey gönül rızasıyla. O gün yardım etmek isteyene bir fırsat veriyoruz. Bazen üzerinden çok para, banka hesap cüzdanı çıkan, bunu meslek haline getirmiş dilenciler görüyoruz. Dilencilere vermektense camilerimize, hayır yerlerine vermek daha uygun” ifadelerini kullandı.

“AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ CAMİSİ İÇİN YARDIM TOPLANACAK”

Türkiye’nin en büyük kubbeli camii olma özelliğine sahip olacak İlahiyat Fakültesi Camisi’nin de Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde yapılmakta olduğunu hatırlatan Artan, “Şuanda Akdeniz Üniversitesi Camimiz yarım halde. Bunun bitirilmesi için geçtiğimiz ay yardım topladık. İleride yine toplayacağız. Vatandaşlarımızın katkısını bekliyoruz” dedi.

HABER: YUSUF KATRAĞ / ANTALYA SON HABER

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz