Haberi Paylaşabilirsiniz

Müftüden Yılbaşı Mesajı.. Muhasebenizi Yapın
Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik, yılbaşı gecesinin ibadetle geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kısa bir süre sonra 2018 yılına girileceğini ifade eden Sezik, Müslümanlığa yakışmayan ve Allah’ın emirlerine karşı çıkan hareketleri doğru bulmadıklarını kaydetti.

Yılbaşının bir senenin bitip, yeni bir senenin başlangıcı olması nedeni ile önemli olduğunu anlatan Müftü Sezik, “Yılbaşındaki en önemli görevimiz bir senenin muhasebesini yapmaktır. Bizler de Müslüman olarak, 2017 yılı içerisinde Allah için ne yaptık? Ne günah işledik, başkalarının hakkında gıybet yaptık mı? Başkalarının haklarını hukuklarını üzerimize geçirdik mi? Bunların muhasebesi için yeni yılı önemli görüyoruz. Yılbaşı adı altında dinimizin yasaklamış olduğu bazı davranışların yapıldığını görmekteyiz. Bunun için il müftülüğü olarak vatandaşımızı uyarıyoruz. Yeni bir miladi yıla girmenin heyecanı yaşanırken, Allah’ın men ettiği davranışlardan uzak durmak gerekir” ifadelerine yer verdi.

‘Hayırlı seneler’ ve ‘Nice yıllara’ gibi kelimelerin temenni anlattığını ve bir mahzuru olmadığını aktaran Müftü Sezik, “Yılbaşında hesap görmeiz lazım. İçki, kumar veya buna benzer dinimizin yasakladığı biçimde yılbaşını kutlamak dinen caiz değildir” dedi.

Müftü Sezik, Batı’dan gelen pek çok yanlış ve zararlı davranışların uygulanmaya başlandığına vurgu yaptı.

Yeni yıl kutlamalarına dikkat çeken Müftü Sezik, “ Bir Müslüman’ın, ‘Yeni yılın kutlu olsun’, ‘Hayırlı seneler’ ve ‘Nice yıllara’ gibi sözler söylemesi temenni ifade eder ve bir sakıncası yoktur ancak yıllardır yapılagelen yılbaşı kutlamalarını asla masum gösteremeyiz. Zira bu gecelerde alkollü içki içilmekte ve israf şeklinde pek çok günaha düşülmektedir. Alkolün tesiriyle de pek çok kaza ve suç işlenmektedir. Yapılan reklam ve teşviklerle de birçok gencimiz ilk defa alkolle tanışmaktadır. Bu ve benzeri yanlışları, işlenen suç ve günahları tasvip etmek mümkün değildir. Halbuki geçen bir yılı gözümüzün önüne getirip nefis muhasebesi yapabiliriz. İyi, güzel ve başarılı şeyler için şükretmeliyiz. Günahımız varsa tövbe etmeli ve helalleşmeliyiz. Yeni yıl için faydalı ve güzel planlar yapabiliriz. Şahsımız, ailemiz ve ülkemiz için dualar edebiliriz. Bir yaş daha ihtiyarladığımızı ve ölüme biraz daha yaklaştığımızı düşünerek ibadet ve iyiliklerimize daha da ağırlık vermeliyiz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz