Haberi Paylaşabilirsiniz

Selçuklu’da gençlik Kur’an’la büyüyor


Selçuklu Müftüsü Nusret Karabiber, Selçuklu’da İmam Hatip Okulları ve Kur’an Kurslarıyla bin 800 öğrencinin Kur’an-ı Kerim ve tefsir eğitimlerini aldıklarını dile getirdi.


Selçuklu’da okul öncesi çocukların dini eğitimine önem verdiklerini dile getiren Selçuklu Müftüsü Nusret Karabiber, göreve geldiklerinde 50 öğrenci ile 3 sınıf eğitim alırken, 2017’de 87 sınıf ile bin 800 öğrencinin Kur’an eğitimi aldığını kaydetti. FETÖ’den Diyanet İşleri Başkanlığına oradan da Selçuklu Müftülüğüne bağlanan Hacı İshak Sucu Kur’an Kursu hakkında bilgiler veren Karabiber, “İkinci bir eğitim okulu da Kur’an Kursu oldu. Hafız olan hocaların da eğitim aldığı kursta hafızlar, aşere takribi (on imamın Kur’an-ı Kerim’i kıraatlı şekilde okuması) eğitimini alarak Kur’an Kursu hocalığına geçti. 6 ve 7 ay gibi kısa bir zamanda eğitimlerini aldılar. Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesine giderek hem eğitimlerini hem de hafızlık eğitimini alıyorlar. Kur’an Kursu 60 yatak kapasiteli olarak hizmet veriyor. Binaya girildiğinde Kur’an-ı Kerim havasının yakalanması ve eğitimi verilmesi çevre halkı tarafından takdirle karşılanıyor” şeklinde konuştu.

BİN 800 ÖĞRENCİ KUR’AN EĞİTİMİ ALIYOR

Selçuklu’da Cami ve Kur’an kurslarında dini eğitimlerin devam ettiğini belirten Karabiber, Şefik Can Caddesinde Alemdar Sultan Camii’nde 4-6 yaş grubu çocuklara, bayan, teyze, ilahiyat öğrencisine Arapça ve Tefsir dersleri veriliyor. Karabiber, “Elmas Kız Kur’an Kursunda 400 üzerinde talebe bulunuyor. 180 öğrenci hafızlığa çalışıyor. 100 öğrenci eğitimlerini devam ettirmeleri için İmam Hatip okullarına servisle getirip, tekrar götürüyoruz. Mustafa Büyükkaplan Hafız İmam Hatip Ortaokulunda 400 öğrenci eğitim görüyor. Selçuklu Müftülüğüne bağlı Fuat Binici Kız Kur’an Kursunda eğitim projeler kapsamında devam ediyor. 150 erkek ve kız öğrencinin bulunduğu Yunus Emre Kız Kur’an Kursu’nda Türkiye ve Konya’ya hafızlar yetiştiriliyor. Aynı zamanda 4-6 yaş grubunda olan çocuklara da eğitim veren Kur’an Kursu ile birlikte Selçuklu bölgesinde İmam Hatip okulları ve Kur’an Kurslarıyla birlikte bin 800 öğrenci Kur’an Kursu, hafızlık, tefsir eğitimi alıyor” diye konuştu. Selçuklu ilçesinde 37 cami inşaatının hızla devam ettiğinin altını çizen Karabiber, 11 Kur’an Kursu inşaatının sürdüğünü kaydetti.

Haber: Ramazan Düşünceli - rasyonelhaber.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz