mahihaber Size ne oluyor Allah aşkına…. - Mahihaber
HADİSLERDEN

Size ne oluyor Allah aşkına….


Din görevlileri, Diyanet çalışanları halkın gözünde Peygamber Aleyhisselam’ın birer temsilcisi olarak bilinir.

Camilerin süsü imamlarımız, müezzinlerimiz ve sayıları giderek artan Kur-an Kursu Öğreticisi (KKÖ) çalışanları olsun, müftüler olsun her biri bir âlim, bir mürşit, bir danışman, bir temsilci gibi halkın nazarında saygıyla yer alır.

Her ne kadar “din görevlilerinin itibarı geri verilsin” diye anlamsız ve bana göre çatlak sesler geliyorsa, ulvi bir makamda bulunan ve vatandaşın konuşurken ellerini göbeğinin üzerine götürüp adeta kıyamda duran birinin hal ve hareketiyle din görevlisinin karşısında durması bu atadan gelen saygının gelenekselleşmiş halidir.

Kendisine danışan kişinin bu hali bile din görevlilerimizin halk nazarında ne denli itibara, saygıya, hürmete layık olduğunu gösterir.

Ha, bir din görevlisi kendi itibarını, makama olan bu saygıyı ve sevgiyi hal ve hareketleriyle “rezil” “yakışıksız” gibi kelimelere muhatap şekilde yaşıyorsa kimse kusura bakmasın o kişi itibar da göremez, itibara da layık değildir, yasa zoruyla itibarı da geri verilemez, temsil ettiği diyanet camiasında da işi yoktur.

Tez elden gitmelidir, gitmiyorsa gönderilmelidir.

Tamam, her meslekte olduğu gibi Diyanet içerisinde de dört başı mamur, saygın, eli öpülesi insanlar olduğu gibi mesleğe yakışmayan, zoraki ya da hatırla, akraba desteği ile istemeden bir din görevlisi olmuş, olurken de ne oldum delisi olanlarda yok değil…

Sarığını takmış, cübbesini giymiş mihraba yönelmiş imam kalabalık bir cemaatin önünde bir güneş gibi parlar, Bilal Habeş’in ( Allah ondan razı olsun ) temsilcileri olan müezzin kardeşlerimiz de müezzin mahfilinin süsüdür. Nasıl ki Resullulah Aleyhisselam “ sahabeler gökteki yıldızlar gibidir” diye buyurmuşsa imam ve müezzinlerimiz de zamanın sahabesidir.

Vahyin temsilcileridir.

“İlmin kapısı” olan Hazreti Ali’nin ( Allah ondan razı olsun ) temsilcileri de Kur-an Kursu Öğreticisi (KKÖ) olarak diyanet camiasında yer alan ve sayıları giderek artan, Kuran ve din cehaletine son vermeyi misyon edinen kardeşlerimiz olmaktadır.

Böylesine önemli bir vazifeyi yüklenen KKÖ’ler cephesinden gelen kötü kokular bizi rahatsız edince bu yazıyı ele almak zorunda kaldık.

Denilir ki, KKÖ’ler şımarmaya, haddinin bilmemeye, Kuran-ı Kerim Kurs binalarında terör estirmeye başlamış.

Denilir ki, ”Ben” liklerinin şımarıklıktan öte saygısızlıklara, kendini bilmezliğe, ne oldum delisi bir nefis rolünü üstlenmeye başladıkları konusunda yakınmalar gelmeye başladı.

Üzüldük…

Bu tür hal ve hareketler, ilim öğreten birinin yaşamayacağı, ilmin uşağı olması gerekirken vazifelerini suistimal etmeye gerek olmadığını sanıyorum.

Bu duyumları alınca birkaç Kuran Kursu dolaştım. Dinledim. Gözlemledim. Cami imamlarıyla, müezzinlerle, KKÖ görevi yapanlarla ve öğrencilerle konuştum.

Ne yazık ki bilhassa fahri olarak, emeksiz, şansla, bir yakını vasıtasıyla, yorulmadan edinilmiş göreve layık olmayanların camia içerisinde anarşi meydana getirdiklerini tespit ettim.

Sınıf ve öğrenci beğenmeyen, kurs binasında kendine özel oda isteyen, aldığı maaşı küçümseyen, despotvari hareketlerde bulunan, imamlara karşı gelen, “müftülükte yakınım var” diyerek cami görevlilerine fırça atan, görevine zamanında gelmeyen uyarılara “sen ne karışıyorsun” diyen, sürekli kaytaran KKÖ’ler hakkında uzayıp giden şikâyetler var.

Bu durumdan rahatsız olup müfettişlerin kulağına kar suyu kaçıranlar da olmuş.

Dilekçe ile personel müdürlüğüne müracaat edenler de..

Müracaatların, şikâyetlerin şimdilik izlendiği, takip edildiği belirtiliyor.

Bunlar için yaptırım çalışmalarına başlanacağını da Diyanet’ten edindik.

Yakışmıyor.

Kendinize çeki düzen verseniz iyi olur. Kırk takla atarak girdiğiniz, kapıları aşındırdığınız, kadrolara girmek için yalvar yakar olduğunuz memuriyetinizin kıymetini bilin.

Halkın nazarında küçülmeyin.

Sizin bu eylemleri yaparken vereceğiniz ilimden zehir akar.

Halkı, ilim öğrenmeye gelen, Allah c.c ‘nın emir ve yasaklarını, ibadetlerin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek için huzurunuza gelenlerin önünde küçülmeyin.

Balarısı gibi olun, eşek arısı gibi değil…

Bu tür bir yazıyı bir daha ele almamak dileğiyle, kalın sağlıcakla…

Erol Kara - 07 Ekim 2012 -
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder