mahihaber Turist gelmiyor cami kiliseye dönüşsün - Mahihaber
HADİSLERDEN

Turist gelmiyor cami kiliseye dönüşsünTrabzon’da müzeden dönüştürülüp ibadete açılan Ayasofya Camii’nin çevresindeki esnaf dert yandı: “Burası camiye dönüştürülünce turistler gelmemeye başladı. Yeniden müzeye dönüştürülse ilimizin ziyaretçi sayısı artacaktır.”

Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Trabzon’u fethinin ardından camiye dönüştürüldü. Cami, restorasyon çalışmasının ardından 1961’de müze olarak hizmet vermeye başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, yapının Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait olduğu gerekçesiyle açtığı dava, 2012 yılında sonuçlandı ve eser Ayasofya Müzesi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Bu devrin ardından cami olarak kayıtlara geçen ve freskleri asma tavan ve özel perdelerle kapatılan Ayasofya’da 28 Haziran 2013’te ilk kez namaz kılındı, temmuz ayında ise cuma namazıyla ibadete açıldı.

‘Namaz kılınan kısım öne alınacak’
Yabancı ziyaretçi sayısı azalan Ayasofya için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yeni bir öneri getirdi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Trabzon’da turistlerin gidebileceği mekân sayısını artırmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Ayvazoğlu şöyle konuştu: “Ayasofya’da şu anda gördüğümüz yapı değişecek. Oradaki ahşap kısım kalkacak. Orası tamamen camla kaplı olacak. Tavan kalkacak. Daha önce görmüş olduğunuz tüm o fresklerin hepsi görünür konuma gelecek. Şu anda namaz kılınan kısım daha ön kısma alınarak o alanda gelen ziyaretçileri gezdirme imkânı sağlanmış olacak.”

‘Yabancı turist ilgisini kaybettik’

Ayasofya’nın çevresindeki esnaf da turist azlığından dert yandı.

Esnaf Sonat Kaynar, Ayasofya’nın müze olduğu dönemlerde yoğun ziyaretçi aldığını anlatarak, “Bizim de işlerimiz iyiydi. Burası camiye dönüştürülünce turistler gelmemeye başladı. Tur otobüslerinin adresi burasıydı. Burası yeniden müzeye dönüştürülse ilimizin ziyaretçi sayısı artacaktır” diye konuştu.

31 yıllık esnaf Muhammet Demeli de Ayasofya camiye dönüştürülürken kimsenin görüşünün alınmadığını söyledi.

Demeli şöyle devam etti: “31 yıldır burada esnafım. Günde buraya günde en az 50 otobüs geliyordu. Bunların hepsi yerli, bunun yanında yabancı turistler de gelse ne olurdu? Camiye dönüştürüldüğü için yabancı turistler buraya gelmiyor ama yerli turistlerin bir ilgisi var. Ama yabancı turist ilgisini kaybettik.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder