Haberi Paylaşabilirsiniz

Üniversite Cami’nin Tanıtımı Yapıldı


İnönü Üniversitesinde, Üniversite Kampüs Cami Tanıtımı ve İstişare toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Merkezdeki cami ihtiyacımızı, öğrencilerimizin ihtiyacını karşılamak üzere bir proje çalışmasına bir yıldır başladık. Proje tamamlandı.”dedi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Müftüsü Ümit Çimen, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, merkez belediye başkan yardımcıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları, akademik ve idari personel katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin köklü bir tarihi olan Türkiye'nin en eski üniversitelerinden bir tanesi olduğunu söyledi. 

ÜNİVERSİTE CAMİSİ, GENÇLİĞİN CAMİSİ 

Merkezde bulunan caminin öğrencilerin ve cemaatin ihtiyacını karşılayamadığını ifade eden Rektör Kızılay, "Merkezdeki cami ihtiyacımızı, öğrencilerimizin ihtiyacını karşılamak üzere bir proje çalışmasına bir yıldır başladık. Proje tamamlandı. Ondan sonra projeyle ilgili çalışmalarımız bitince küçük olan 150 kişilik camimizin deprem incelemesini de yaptırdık. Buradaki üniversite mühendislerimize yaptırınca bu küçük camimizin depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı. Bu camimizin yerine daha da doğuya kaydırarak alan kazanmak için şimdiki projemizi ortaya çıkardık. Caminin hafriyat ihtiyacını bir hayırseverimiz karşıladı. Cami inşaatına yakın zamanda başladık. Sizlere hem bu cami inşaatımız hakkında bilgi sunmak hem de Malatyamızın çok değerli iş adamları olan sizlerin, kıymetli hayırsever insanların bu camimizin gidişatında güçlü desteğinizi almak için bu akşam sizleri burada misafir etmek istedik. Camimiz için çok güçlü desteğinizi bekliyorum. Üniversite camisi, gençliğin camisi. Gençlik için hedeflenen bir cami" şeklinde konuştu. Kızılay, Malatya'nın hayra çok düşkün bolca hayır yapan bir şehir olduğunu kaydederek, "Onun için biz de böyle bir projeyi başlattık. Bu konuyu burada paylaşıyoruz. Zaman zaman bilgilendirme yapacağız. Gelişmeleri aktaracağız. Ben yine sizden bu camimiz için güçlü ve sürekli bir destek talep ediyorum" dedi. 

HER YIL BÜYÜYEN BİR ÜNİVERSİTE 

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman da Malatya'nın doğusunda bulunan İnönü Üniversitesinin her yıl büyüyen ve gündüz nüfusu 50 bine ulaşan bir yerleşim merkezi olduğunu belirterek, "Şüphesiz ki bu nüfusun Malatya'nın bilim, kültür, sosyal hayatına ve kalkınmasına büyük katkısı olmaktadır. Kuruluşundan itibaren fiziki ve sosyal mekanları birbiriyle orantılı olarak gelişen üniversitemiz cami konusunda şanslı olmamıştır. Kampüs merkezinde inşa edilen mescit çok küçük kalmış kenarda yapılan cami de dönemin şartları nedeniyle hedefine ulaşamamıştır." ifadelerini kullandı. İl Müftüsü Ümit Çimen ise müftülük olarak ellerinden gelen her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Çimen'in dua etmesinin ardından toplantı sona erdi. 

 İNÜHABERGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz