Header Ads

Açıklamayı Anlayamadılar, Başbakana Sordular
CHP Diyanet İşleri Başkanlığı'nı Meclis gündemine taşıdı.

Diyanet'in bilgilerini cımbızla çekerek İslamiyete nasıl saldıracakları konusunda adeta uzmanlaşan sol cenah en son çocukların evlilik konusunda kendi yorumlarıyla sansasyon oluşturmak istedi. Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama ile kurulan oyunu bozmaya çalıştı.Ne yazık ki saplantılardan, ön yargıdan, cehaletten din düşmanlığından hükümete ve Diyanete saldırmaktan vaz geçmeyenler açıklamayı anlamaz ve görmezlikten gelerek konuyu meclise taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tepki çeken fetvasını Meclis gündemine taşıdı.

Diyanet'in "kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri" fetvasına tepki gösteren CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebi ile verdiği soru önergesinde skandal fetva için Hükümetin Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında soruşturma başlatıp başlatmayacağını sordu.

Tanrıkulu, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

1. Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet’in, buluğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirttiği, buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirttiği, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdiği iddiası doğru mudur?

2. Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını açıkladığı ve “Veli olmasa da olur” dediği iddiası doğru mudur?

3. Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK'nın 39/2-a maddesinde tarif edilen "suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek" olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?

4. Diyanet’in buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirmesi ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hangi gerekçelerle açıklama yapmamaktadır?

5. Çocuklarımızın ruh, beden ve akıl sağlığını istismara yönelik bu tür bir açıklama yapan Diyanet ile ilgili olarak AKP Hükümeti herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

6. Diyanetin ve Yüksek Kurulun son zamanlarda vermiş olduğu fetvaların gerekçeleri nelerdir?

7. 2015 – 2018 yılları arasında yıllar bazında 3 Ocak tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre çocuk gelin sayısı (yaş ve cinsiyet dağılımına göre) nedir?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.