Balıklıgöl’deki Döşeme Camisi Halen Bitirilemedi.
Balıklıgöl'deki Döşeme Cami 2015 Yılından Bu yana İbadete Kapalı

Şanlıurfa’da Balıklıgöl’de Döşeme Camisi 2015 yılından bu yana devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle halen ibadete kapalı.

Caminin restorasyon 2017 yıl sonunda bitirilmesi planlanıyordu.Ancak yıl 2018 oldu restorasyon çalışması bir türlü tamamlanamadı. İstanbul’da denizin altından geçirilen Marmaray’dan daha uzun süren çalışmaların 2018 yılının bahar ayına kadar devam edeceği öğrenildi. Caminin zeminin Balıklıgöl'e kaymasıyla 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2018 yılında da devam ediyor. Çalışmalarını yürüten Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki ilk kez böyle bir restorasyonu gerçekleştiriyor. Restorasyonda 900 bin lira bütçe öngörülürken, bu rakam 2 milyon lirayı aştı.

BALIKLIGÖL'ÜN SUYU BOŞALTILDIĞI İÇİN CAMİNİN TEMELİNDE KAYMA OLMUŞ

Balıklıgöl Döşeme Caminin İmamı Abdullah Karataş, gölün kirlenmesinden dolayı geçmiş yıllarda Balıklıgöl'deki suyun boşaltıldığını bu yüzdenden de basınç azalmasından temelde kayma olduğunu söyledi.

TEMELİ YOK SU BASINCIYLA HAVADA DURAN BİR CAMİ

Balıklıgöl Döşeme Caminin İmamı Abdullah Karataş, “Herkesin bu makamın kıymetini bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu cami tebessümlü camidir, su basıncıyla havada duran camidir" dedi

RESTORASYONA KİMLER DESTEK VERİYOR

Bu arada İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisi, Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden bir öğretim üyesi ve Şanlıurfa Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden bir öğretim üyesi tarafından oluşturulan bir bilim heyetinin kararları doğrultusunda, Ankara’da gelen Vakıflar Genel Müdürlüğü teknik ekipler ve Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü teknik personeli tarafından projenin kontrolü gerçekleştiriliyor.,

urfadasın.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder