Belediye Başkanı Din Görevlileriyle Buluştu
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Diyanet-Sen tarafından düzenlenen Antalya Din Görevlileri Buluşması'na katıldı.

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası'nın (Diyanet-SEN) düzenlediği buluşmaya, Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve Hüseyin Samani, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Diyanet Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, şube başkanları ve din görevlileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, din görevlilerinin kutsal bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Türel, "Mihrap, dünyadaki bütün makamların önündedir. Siz o makamda mübarek bir görevi icra ediyorsunuz. Minaremizden o ezanları hiçbir zaman eksiltmiyor, milletimizin ibadet hayatına rehberlik ediyorsunuz. Her birinizin mesleğini büyük bir aşkla yaptığını biliyorum. İslam dini Müslümanlar ve İslam coğrafyası maalesef tarihinin en zor dönemlerini geçiriyor. Bölgemizde ve İslam coğrafyasında böl-yönet politikaları izleniyor, bu amaçla terör örgütleri kuruluyor, Türkiye gibi ülkeler terör baskısı altında tutuluyor." diye konuştu.

İslam dininin terör örgütleriyle anıldığına dikkati çeken Türel, şöyle devam etti:

"Birileri dünyaya İslam dinini El-Kaide ve DAEŞ gibi ne idiği belirsiz terör örgütleri ile tanıtmaya çalışıyor. Birileri güzel dinimizi istismar edip eğitim hizmetleri görüntüsü ile ihanet içerisine giriyor. Bu süreçte milletimizin manevi, dini ve ahlaki hayatını, birlik, beraberliğini ayakta tutmaya çabalayan ve gayret gösteren siz değerli din görevlilerine gönülden teşekkürü bir borç biliyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi okuduğunuz salalar, aziz milletimizin darbecilere karşı durmasında büyük bir rol oynamıştır"

Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya'nın manevi ve kültür dünyasını zenginleştirmek için gayret ettiklerini de ifade eden Türel, Antalya'nın büyüdüğünü ancak camilerin yeterince büyümediğini belirtti. Türel, "İşte bu yüzden 10 bin kişilik kapalı alanda 20 bin kişilik açık ibadet alanıyla toplamda 30 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Antalya Ulu Cami inşaatımız şükürler olsun artık hızla yükseliyor. İnşallah 200 milyon TL'lik bu eser Antalya'nın medeniyet yolculuğunda artık kıymetli bir sembol haline, adeta bir işaret fişeğine dönüşecektir. Antalya Ulu Camii Külliyesi aynı zamanda bir tür İslam Medeniyetleri Müzesi'ni de içerisinde barındıracak. Mimari özellikleriyle ve içerisindeki Türk İslam Medeniyetleri Müzesi ile kentin kültür ve turizmine katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder