mahihaber Cimer, Bimer ve Ehli Vicdan Büyüklere - Mahihaber
HADİSLERDEN

Cimer, Bimer ve Ehli Vicdan Büyüklere9500 Diyanet Personel Alımının Düşündürdükleri - 4

Diyanet İşleri Başkanlığınca taşra teşkilatındaki sözleşmeli pozisyonlarına; 2016 yılı KPSS puan sırası esas alınarak 4-B sözleşmeli Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin kayyım alınması ilgili alımların son başvuru tarihi yaklaşıyor.

Önümüzde 7 günlük bir süre var ve 16 Ocak'ta son bulacak olan baçvuru sürecinde bilhassa Kuran Kursu Öğreticileri iki gözü iki çeşme ağlıyor.

Hele hele Lise mezunları için verilen 20 kişilik ve komik olarak nitelendirilen kontenjan sonrası bugüne kadar umutla geleceğe bakan 19 binden fazla faal olarak çalışan Kur'an Kursu öğreticileri şimdi artık resmen karaları bağlamış ve çaresizlik içerisinde bir " ehli vicdan" arıyor.

"Hakkımız yenmesin " diyen bu insanlar kadro alımına karar veren büyüklerine karşı ne suç işledi de bu cezayı hak etti, anlaşılır gibi değil.

2014 KPSS + DHBT sonrası iki yıl alım bekleyen bu din gönülleri binbir türlü hayalle iki yıl verilen görevleri yapmaya çalıştı,olmadı, bu kez bir kez daha 2016 KPSS+DHBT'ye girdi. Tam 2018 KPSS + DHBT sınavlarının kararının alındığı günlerde 9500 kişilik alım ilanı umut oldu.

Umut oldu derken, açıklanan şartlardaki dengesizlik şok üzerine şok  yaşattı.

Yazları çokça alınan Kışları seçilerek alınan bu Kuran Kursu öğreticileri her dönem mülakatlara girerek saat başı ücretler çalıştırılarak Kuran Kurslarında görev verildi.

Saat başı ücret dediğime bakmayın aylık 400 -500  TL gibi ücretler, 5-10 günlük SGK primi ve daha bir sürü sıkıntı oluştu.

Bu süreçte neler çektiler, neler yaşadılar temvit pilavı gibi tekrar buralara aktarmayacağım.

Merak eden internete girsin bu fedakar ve çaresiz din gönüllülerini yıllarca yaşadıkları mağduriyetleri görebilirler.

Fahri Kur’an kursu hocaları ile vekil imamların kadro talebiyle ilgili çok şeyler konuşuldu.

Belli bir seviyeye gelmiş Kur’an kursu öğreticiliğini hak etmiş hocalarımıza direkt kadro verilmesi gerekirken alımların açıklanmasıyla binlerce Lise mezunu KKÖ'leri kapı önünde bırakmak hiçte vicdanlı değil.

Mihrap görevlisi olarak alacaklarını Lise mezunu olarak alan, koca camiyi ve binlerce cemaati bugünkü lise müfredatıyla ne öğrendikleri,ne kadar dini bilgiye sahip oldukları tartışılır birilerine bırakmak,  Kur'an öğreticisi olarak alınacaklara yıllarca görev verdikten sonra kapı önüne konmaları hangi adaletle bağdaşır, bir açıklaması vardır,herhalde.

Şimdi Diyanet’in kıymetli büyükleri bu kadar ah ile ne kadar bahtiyar olurlar bilinmez. 

Bilinmez ama en azından duymazlıktan da gelmeyin. 

Yıllarını fahri öğretici olarak Dibbys sistemine adını yazmışları başka bir hiçbir sınava , bu süreçte Diyanet'te adı olmayan, görev almamışlarla bir kefeye koyup beddua almaktansa akan gözyaşlarını,durdurmaya, ağlayan gönülleri susturmaya çalışın ve bu din gönüllerini hak ettikleri şekilde sözleşmeli de olsa çatınızın altına alın.

Sürekli yetimleri korumak, barındırmak vaazı verenlerin kendi yetimleri olan fahrilere kucak açıp Diyanet’in öz evlatları durumuna getirmesi vakti gelip geçmektedir.

Ve artık kanaat getiriyoruz ki bu 9500 personel alımı hakkaniyetli bir alım değil. 

Cimer ve Bimer'den çare bulamayanlar her halde Allah'ın adaletini isteyeceklerdir.

Konu ile ilgili yazılar

Erol Kara - 09.01.2018


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder