mahihaber Çocuk Yaşta İmamlarımız Olacak - Mahihaber
HADİSLERDEN

Çocuk Yaşta İmamlarımız Olacak
9500 Diyanet Personel Alımının Düşündürdükleri - 3

Mihraplara Lise mezunu atamadan önce iyi düşünmek gerekmez mi ?

Diyanet'in sözleşmeli imam hatip, müezzin kayyım ve kuran kursu öğreticilerinin alım ilanı üzerine değerlendirmelerimiz devam etmektedir.

Personel alımı ile ilgili ilana baktığımız zaman 12 ayrı kategoride imam hatip 8 kategoride 500 müezzin kayyım alacağını duyurdu.

Ne gariptir ki imamlığa 1000 üniversiteli alan Diyanet 3450 lise mezununa o makamı layık görüyor. 

Yani imam hatiplik gibi bir yüce makama, peygamber makamına lise mezununu layık görüyor. Üniversitelini kıymeti harbiyesi yok. 

Zavallı üniversiteliler. Sahi siz neden okudunuz ki. ?

İslamofobinin zirveye çıktığı ve her fırsatta Diyanet saldırılarının gündemde başa çıktığı günümüzde önemsenmeyen bir kadrolaşma olması gerçekten düşündürücü.

Personel almada halen yıllar öncesinin alışkanlıklarını devam ettiren DİB merkez yönetimi dışarıda olanlara pek bakmamaktadır. 

Bunun en büyük sebebi ise cemaate içeriden değil yüksekten bakmasının içler acısı sonucu dememiz gerekir.

Bugün müftüler nasıl ki cami ve diğer din görevlileri arasında köprü oluşturamıyorsa cami görevlileri de cemaatinin bütününe sahip çıkmama, cemaati sınıflandırma, cemaati ile "olsa da olur olmasa da olur" düşüncesi içine girmesi ve hele hele yeni, yetme tabiri kullanmak zorunda kaldığımız genç görevlilerin "ne oldum havası " içerisindeki itici davranışları İslam hizmetine indirilen en büyük darbe olarak görülmelidir.

Lise mezunları olarak değerlendireceğimiz gençler imam hatip gibi çok anlamlı bir makama 50 puanlık bir değer karşılığında bir topluluğa lider konumuna pişirilmeden getiriliyorsa o camide kaos olur, o camide sorun olur , o camide "uydum aşağıdaki caminin imamına "tarzı söz söyleyen insanlarolur.

Dahası genç, acemi, şişmiş imam hatibin kendi ailesinden, arkadaşlarından, çevresinden görmediği saygıyı birden bire kendinden yaşça büyük, kendinden çok okumuş, kendinden çok bilen insanların el bağlayıp saygı göstermelerini görünce "ne oldum delisi" olma pozisyonuna düşüp, rol çatışmasına girdiğinde çatacak yer olarak ilk önce kendine muhalif cami cemaatini seçmektedir.

Sadece hafızlık yetmez. Bilecek efendim bilecek. Ne bilecek derseniz.

Hafızlık derken yeri gelmişken söyleyelim.Biz buna hafızlık demiyoruz, "Kur'an Kariliği" diyoruz. Yani Kur'anı sadece Arapça olarak okumuş ama anlamını bilmeden ezberlemiş, kuran okuyucusu diyoruz. "Öyle papağan gibi ezberleyerek Kuran biliyor denilmeyeceği gibi, fıkıh, tefsir, İslami bilgisi olmadan  atanmak ve sonunda cübbe ve sarık takarak "kibir şişkinliği" içerisinde hizmet etmek, yıllarını vermiş müftüye "sen kimsin" yaklaşımları içine girmek kolay gelir.

Saygısızlık, görev suistimali bunlardan çıkar.

Ezan okumaktan kaçar, sabah ve yatsılarda kaçar, şipşak namaz kıldırıp bir an önce kaçmaya bakar. Tatilleri sayar, rapor için çare arar. Bankamatik imam, bankamatik müezzin olur.

Camide, mahfilde, kürsüde, minberde ve dahi mihrapta görenmez olur, bulamazsınız.

Çünkü boğazdan aşağıya geçmeyen Kuran sözleri, kalbindeki dünyalığı eritmemiştir. İlim besininden yeteri kadar nasiplenmemiştir. Cahildir halen. Ama kadro verilmiştir. O da haklıdır. Kadro vermeselerdi, der yine kurumunu suçlar. Almasalardı der. 

Hele ki torpili ve kayırması, akraba-ı taallakunun haddinden fazla olduğu cami aile şirketlerinde bunun önü alınamaz olur.

Son alımlarla ilgili verilen ilana bakıyoruz, arkadaş 6000 imam hatip.. 

Yetişmiş imam hatip tarlada, fabrikada yok. liseler bugünkü müfredatla yetiştirmiyor,

Bir doktor sadece akademik eğitim olarak 6 + 2 yıllık eğitim sonrası ancak ve ancak bu unvanı alıyor. Ve biz bu insanlara yarın çürümesi belli olan  bedenimizi emanet ediyoruz. 

Ya sonsuz yurt dediğimiz ahiretimizi hazırlayacak olanların seçimine bakar mısınız.

Toplum önderi denen, kanaat önderi denen , dinini danışılacağı ağır bir konunun muhatabı ise 4 yıllık bir lise eğitimi sonrası üniversite görmemiş, anne baba zoruyla ite kaka, rica minnet liseyi bitirmiş birileri arasından "olsun da nasıl olursa olsun , gelsin de kim gelirse gelsin" der gibi "karpuz seçer" gibi seçilmez.

Daha kerahat vakti, müezzinliğin görevini dahi bilmeyen adamı tutup mihraba getirir ve kaşarlanmış dernek yöneticisine yem yaparsan orada hır çıkar.

Ne yapmalı. Bu sayıyı ters çevirin.

6000 imam yerine 6000 müezzin alınmalı, çok lazımsa 500 imam almalı.Yoksa alma..

Müezzinleri çok al, gelecekte imam yap. 

Bugün binlerce müezzin imam olma hayali içinde saçlarını ağartmış elemanların varken çocuk imamlar ataması yapmak onlara zuldür.

Zaten yeni yetme genç, toy cahil lise mezunu bir imamın kendini aşmış belki onların babası dedesi yaşındaki müezzinlere nasıl amir olacağını düşünmek lazım, değil mi ?.. 

Buna kıstas getirilmeli. 

2018 milat olsun ve bu karar alınsın.

En azından 30 - 35  yaşından gün almamış, ilahiyat veya yüksek okul okumamış hiç kimse cami görevlisi "imam" olmamalıdır.

Hafızlığın yanı sıra fıkıh ve tefsirde aşama kaydetmiş olmalıdır

En az 10 yıl müezzin olarak çalışmış olmalıdır.

Kısaca pişmiş olmalıdır.

Sonra bunların imamlık makamında yanmışlığını test et.Görev ver. 

Müezzinlik makamına 25 yaşından gün almamış hiç kimseyi getirtme.

Anasının babasının "bu çocuk karı idare edemez" dediğini sen imam yaparsan dışarıda ateistler artar, İslam karşıtları artar, Diyanet düşmanları artar.

Liyakat ve olgunluk çok önemli.

Diyoruz ya, bu alım iptal edilsin. 6000 müezzin al. Bir önceki yazımızda dediğimiz gibi yukarıdan aşağıya in ve lise mezunlarını diskalifiye et. 

İmam olarak lise mezunu alma.

Hatta imamlık ile hatiplik ayrı kavramlardır. Herkes imam olabilir ama hatip olamaz. Bu ikisini bir arada herkeste göremezsin.Herkesi aynı sıfatla belirleme. Öyle imamlar var ki, minberde kürsüde çuvallıyor. Cemaati ya uyutuyor ya kaçırıyor.

Bu unvanlara da dikkat etmek lazım.

Ha bir de, işe aldığın çömezleri de yarın hac kafilelerinin başına getirdiğinde nasıl rezil ve cahil oldukları karpuz gibi ortaya çıkmaktadır, bilesin.

Ne diyorduk,  müftü olma yaşını 35 ve sonrasından en az 10 yıl müezzinlik,10 yıl imamlık yani 40 yaşını aşmış fakülte mezunu, bir kaç lisan bilen.kendini aşmış adam gibi olanları getir.

Artık Diyanet personel alımı konusunda çağ atlamalı.

Eski bakkal düzeni alımlardan sıyrılmalı.

Yazımızı bitirmeden şunu da belirtmekte fayda var. 

Bugün artık ilkokul 4. sınıfı bitirenler bir yıllık eğitimle hafız (!)  oluyor. Bu şekilde hafız olan biri  5. sınıfı atlayıp direk 6. sınıfa gidiyor. 8. seneyi yani ortaokulu bitirip açık ya da örgün liseyi bitirdiğinde 17-18 oluyor. Şansa o yıl bir DHBT'ye girse veya Diyanet'in halen uyguladığı açıktan 50 PUAN KPSS ile alım yapıldığında, bu yavrumuz 19 - 20 yaşında kadroya alınmış, yani o zaman imam hatip olarak atanması mümkün oluyor. Çocuk imam dediklerimiz bunlardır. Kimse alınmasın,gücenmesin.

Yine birilerini kızdıracağız ama gerçek bu , biz onuncu köye de razıyız.

Devam edeceğiz inşaallah..

Erol Kara - 07.01.2018

BUNLARLA İLGİLİ YAZILAR

Google Plus'da Paylaş

13 yorum:

 1. Hakan Yaşar8 Ocak 2018 11:17

  Hakan Yaşar Hasddinizi bilin be yeter işiniz gücünüz yokmu başka 3450 tane ilahiyat +hafız varda diyanetmi imam yapmadı neye göre düşünüyosunuzz neye göre konuşuyosunuz ya her fırsatta diyanete saldırıyosunuz siz dini çokmu düşünüyosunuz diyanet alım yapmasa niye yapmadı yapsa niye yaptı siz boş boş konuşun zaten diyanet sizi takmıyo boş boş konuşun siz

  YanıtlaSil
 2. Mehmet Ali Savurmak8 Ocak 2018 11:18

  Haddinizi bilin yeter yahu. Cocuk yaşta ki adam sizden daha yetenekli olmasını mi çekemiyorsunuz?

  YanıtlaSil
 3. Tarik Arslan8 Ocak 2018 11:20

  Bu zamana kadar 70 yasinda olanlar ne verdi hurafeleri ogrettiler milletw

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugünkü 70 lerin nasıl imam oduğunu biliyor musunuz. Amacımız bunu düzeltmek. Daha dün annesinin kucağında oturanları bugün peygamber makamında görmek dine zarar verir. Aşama aşama makama yükselsinler.Derdimiz bu. Lütfen yazıyı tekrar okuyunuz. Selamlar.

   Sil
 4. Grup Yöneticisi Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...
  Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın. Demiş Arif Nihat Asya Fetih Marşı'nda. Üsame bin Zeyd 17 yaşında İslâm ordusunun komutanı olmuş. Ya İslâm hareketinin gençlik hareketi olduğunu nasıl unuturuz Din gönüllüsü olarak.
  Çocuk deyip geçmeyin Allah için bu iş yaş işi değil liyakat işi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Mersin.Ne güzel diyorsunuz. Fatih gibi... Ama bakın siz de söylüyorsunuz 550 yıldır bir Fatih gelmediği için O Fatih ile övünüyoruz. O Fatih'in aldığı ilmi,gücü, bilgeliği, zekayı arıyoruz. İnternetten indirdiği bilgiyi kopyala yapıştır ile ödev verip sınıf geçenleri istemiyoruz. Varsa böylesi biz ona köle olalım. Yapmayın. eğitim sistemimiz öğretmiyor.Diploma veriyor. Avrupa Birliğine geçeceğiz diye eğitim ve ahlak sistemimiz çöktü. Ve biz bugünün 18-19 yaşındakileri Fatih'e denk tutup kendimizi kandırıyoruz. selamlar

   Sil
  2. İslam'ın ilk gençleri putperest cahiliye Arap toplumunun içinden çıkan kimselerdi. Eğitim sistemini geç ahlak sistemi yoktu ve o toplumdan saadet nesli çıktı. Bugün kötü alışkanlıklar içindeki genç ve çocuk dimağlara yönelmek onlardan birşeyler beklemek 30unu 40 ını görmüş değişime büyük oranda kapalı olan nesle yönelmekten daha akıllıca olacaktır. Çünkü genç beyinler değişime gelişime açıktır. Ve şunu unutmayın ki artık Diyanet alacağı personelini eğitecek en azından bir yıl. Bu sayede liyakatte üst seviyelere çıkacaktır. Her ne olursa olsun bu dinin layıkıyla hizmeti genç beyinlere verilen sorumluluklar vesilesiyle olacaktır.

   Sil
  3. Güzel insan. Peygamber efendimize bu görev kaç yaşında verildi. Ayrıca İslamın ilk gençleri putperst gençlik derseniz şunu atlamış oluyorsunuz. Ahlak ve hanif olan din üzerinde yaşayan bir topluluk vardı. O yıllarda. Kureyş ailesi gibi. Peygamber efendimiz (aleyhisselam) ve dostları gibi. lütfen hepsini bir kaba koymayın. İbrahim aleyhisselamın soyu hiç bir zaman puta tapmadı. Bunu Kur'anda ve peygamberlere tarihi ( Diyanet yayınları )nde bulabilirsiniz. Siz bir din gönüllüsü olarak böyle söylerseniz cahil cühela ne demez. Lütfen...

   Sil
 5. Mehmet Ali Korkmaz8 Ocak 2018 11:28

  Ne güzel genç hocalarimiz olacak. :)

  YanıtlaSil
 6. Metin Akbaş8 Ocak 2018 11:29

  Büluğa ermişse çocuk olmaz biraz akıllı mantıklı haber yapın...

  YanıtlaSil
 7. Edepsiz kustahsizca bir haber.. Imamlik şartları ilahiyat veya 4 yil mi var ? Bir bakın da öyle yazın haber yapın.Hafizin önemini bilmeyen mahihaber

  YanıtlaSil
 8. Tevrat Aslan9 Ocak 2018 16:57

  Galiba bu mürekkep yaladık diyenler 14 yaşında Fatih Sultan Mehmet ‘in kocaman Osmanlı devletinin başına padişah olarak geçtiğini okumamışlar.”Bir şey bilmiyor” dediğin çocuk senin yüzüne dahi okuyamadığın kitabının tamamını ezbere okuyor.Sen daha çocuk yaşındaki Hz.Üsameye(Ra.)peygamber efendimizin Ordu komutanlığı verdiğinide okumamışsın.kusura bakma İmam olmak İÇİN AKIL BÜLUĞ ‘ün dinde şart, Üniversite okumanın şart olmadığını dahi öğrenmemişsen ne diyeyim.Eğitime karşı değilim.Acizane üniversite mezunuyum Lakin insan kendi kendini yetiştirmezse 50 üniversite de okusa boş,hava Cıva...

  YanıtlaSil
 9. Tevrat Aslan9 Ocak 2018 16:58

  Senin o fotoğrafını çektiğin imamlık sınavına giren adaylar değil...Daha henüz hafızlık sınavına giren evlatlarım.Daha bunlar 7 yıl İmam Hatip Lisesi okuyacaklar ki imam olabilsinler.Hoşuna gitmeyecek bu yorumunda kabul etmeyeceksin.İlim İlim bilmektir.Sen kendini bilmez işen nice okumaktır...

  YanıtlaSil