mahihaber Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Keleş Şaşırttı. Bu Talep Şaka mı ? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Keleş Şaşırttı. Bu Talep Şaka mı ?
Bugün zekata vergi indirimi isteyen zihniyet yarın kurbana da ister. 

Bir süre eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in istifasının ardından Diyanet İşleri Başkanı olarak da görev yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in yaptığı açıklama dini ilim çevresini şaşırttı. Ve" Sende mi Ekrem Keleş ? " dedirtti.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in "Gıda Bankacılığı" ile verdiği bir öneri medyada yer aldı. Keleş TBMM’de Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu’na bilgi verirken, zekâtın vergi indirimi kapsamına alınmasında dinen sakınca olmadığını açıkladı .

İslam’ın şartlarından olan zekâtın özendirilmesi ve teşvik edilmesi için zekât olarak verilen miktara vergi indirimi uygulanmasını öneren Keleş'in bu teklifi dini cepheden tepki gördü.

Eğitim yardımıyla, şu veya bu amaçla verilen yardımın zekatla bağdaştırılmasının asla mümkün olmadığını söyleyen dini otoriteler, iyiliği teşvik amacıyla getirilen vergi indiriminin zekatla söz konusu olamayacağını belirttiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, öneride, “Eğitim yardımlarına uygulanan vergi indiriminin, zekat için de uygulanması yerinde bir karar olur. Bu konuda dinen bir sakınca da yoktur. Gıda Bankacılığı kanalıyla verilecek zekata vergi indirimi uygulanması, zekatın özendirilmesi ve teşvik edilmesini de sağlar” demesi üzerine dini otoriteye sahip çevreler de şunları söyledi.

"Nasıl ki akrabaya yapılan yardım iyilik, yabancıya yapılan ise infak ise, Zekat ta  Allah'ın fakirlerin zenginler üzerindeki hakkının ödenmesinin emridir. Her zengin vermek zorundadır. Veren secvapişler,i vermeyen günaha girer ve Allah bu kuldan hesap sorar. Bunun teşviki diye bir şey olmayacağı gibi zekatın vergi indirimi de söz konusu olamaz. Olsa dahi yapılan vergi indirimi de aynı şekilde dağıtılır. Zekatın kurum , kuruluş ve tüzel kişilik sıfatı taşıyanlara verilemeyeceği de kesindir. Zekatın kimlere verilmesi gerektiği. Kur'anda yazılıdır. Zekat insana resmen verilir. Bu bir ya da bir kaç kişiye verilir. Bugün zekata vergi indirimi isteyen zihniyet yarın kurbana da ister. Bu tür düşüncelerin Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanından çıkmış olması şaşırtıcıdr." dediler

Söz konusu haber şöyle

Diyanet İşleri Başkanlığı, zekâtın ‘gıda bankacılığı’yla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının, ‘belli şartlarda’ dinen uygun olduğunu bildirdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, TBMM Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu’na gönderdiği raporda, zekâtın gıda bankacılığı sistemi üzerinden fakir vatandaşlara ulaştırılmasının, “belli şartlarda” dinen uygun olduğunu kaydetti.

Zekâtın Gıda Bankacılığı’nda dine uygun verilebilmesi için, yardımın doğrudan bireylere yapılması gerektiğini belirten Diyanet, gıda bankalarına zekât adıyla yapılan yardımların ayrı bir kalemde toplanıp, zekâtı dinen hak edenlere verilmesi gerektiğini vurguladı.

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu, “gıda bankacılığı” konusunu Diyanet’e sordu.

Meclis, Diyanet’ten gıda bankacılığının dini boyutunun ne olduğunu zekât kapsamında olup olamayacağını bildirmesini istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise 15 Aralık 2017’de TBMM’ye gönderdiği raporda, “gıda bankacılığı”nın ihtiyaç sahiplerinin onur ve şahsiyetlerini zedelemeyen yardım mekanizmalarından biri olduğu görüşünü bildirdi. Osmanlı dönemindeki, “sadaka taşı” örneğini veren Diyanet, “Nitekim Osmanlı toplumunda uzun yıllar uygulanmış olan yardım eden ve yardım alanın birbirlerini görmediği, böylece ihtiyaç sahiplerinin incinmesini önleyen zarif bir yardım şekli geliştirilmiştir ki bu uygulama, ‘sadaka taşı’ olarak kayıtlarda yer almıştır” dedi.

Raporunda, Kuran’da geçen israf ve muhtaçlara yardım ayetlerine vurgu yapan Diyanet, bu konudaki araştırmalara da atıf yarak Türkiye’de yılda çöpe atılan 2.1 milyar ekmeğin parasal değerinin 1.5 milyar TL olduğunu dile getirdi. Diyanet, “Bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir veya 500 km. yol yapılabilir.

Ülkemizde israf edilen sadece ekmekle on binlerce konut ve onlarca köprü inşa edilebilir” dedi. Üretilen ekmeğin yüzde 3.1’inin israf edildiğini, otel ve lokantalardaki kurumsal israf oranının yüzde 1.8, personel yemekhanelerinde yüzde 0.7, öğrenci yemekhanelerinde yüzde 1.4 olduğunu vurgulayan Diyanet, Türkiye’de bir yılda çöpe atılan ekmekle 542 bin ton buğdayın israf edildiğini anımsattı.

Diyanet raporunda, “zekât ve gıda bankacılığı” ilişkisine de değindi.

Gıda bankacılığı kapsamında zekât verilebileceğini belirten Diyanet, “Zekât verecek kişi, adı geçen müddeleri zekât niyetiyle veya gerçek hak sahiplerine ulaştırılması vekaletiyle gıda bankacılığı da yapan hayır kuruluşlara verdiğinde ve bu kuruluşlar da kendilerine teslim edilen malzemeleri dini hassasiyetlere uyarak vekalet doğrultusunda yoksullara ulaştırdığında bu ibadeti eda etmiş sayılır” dedi.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, TBMM’de Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu’na bilgi verirken, zekâtın vergi indirimi kapsamına alınmasında dinen sakınca olmadığını açıkladı.

Keleş, zekâtın gıda bankacılığına önemli bir katkı sağlayacağını belirterek, “Vergi indirimiyle ilgili olarak, kişi buraya ödeme yaptığı zaman, gıda bankası aracılığıyla zekâtını ödemiş oluyor. Zekâtını verdikten sonra devletin ona yaptığı vergi indirimi, teşvik amacı taşıyor. Eğitim yardımlarına vergi indirimi gibi. Bu hususta bir mahzur görmüyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, TBMM ve Hükümet’e anlamlı bir çağrı geldi. Diyanet, İslam’ın şartlarından olan zekâtın özendirilmesi ve teşvik edilmesi için zekât olarak verilen miktara vergi indirimi uygulanmasını önerdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, öneride, “Eğitim yardımlarına uygulanan vergi indiriminin, zekat için de uygulanması yerinde bir karar olur. Bu konuda dinen bir sakınca da yoktur. Gıda Bankacılığı kanalıyla verilecek zekata vergi indirimi uygulanması, zekatın özendirilmesi ve teşvik edilmesini de sağlar” dedi.

Eğer bu öneri hayata geçirilirse, dinen zekat vermekle yükümlü olan kişiler, Gıda Bankacılığı veya zekat toplama izni bulunan kurum ya da kuruluşlar kanalıyla yaptıkları bağışı gösteren makbuz veya dekont alacaklar. Belgelendirilen bu miktar daha sonra vergiden düşülecek.

Diyanet’in ‘Gıda Bankacılığı’ konusundaki değerlendirmesinde ise sistemin hangi şartlarda dine uygun olacağı şu ifadelerle belirtildi:

- Bizzat kişiye verilmeli.

- Gıda Bankası yardım kabul ederken zekâtları, genel yardım bağışlarına dâhil etmeden ayrı bir kalemde toplamalı.

- Yardım talebi isteyenlerin şartları incelenmeli.

- Zekât verecek kişi sürekli denetlenmeli.

mahihaber / Arge
Google Plus'da Paylaş

2 yorum:

  1. Ramazan Altındağ6 Ocak 2018 12:20

    Yaa bu iş böyle olmaz kurun islam cumhuriyetini vergileri de islami usullere uygun alın olsun bitsin iş bu halk müslüman kardeşim devlet toplasın zekatı da zengin olan her müslümanın boynunun borcu zekat niye hala eski kokuşmuş bozuk laik düzenle ugraşıyosunuz ki olmuyor işte müslüman bir millete bu düzen uymuyo zorlamanın anlamı yok yıllarca ugraşıldı ama olmadı ithal düzen bu millete uymaz zaten bu milletin kendine ait bir kültürü degerleri var bir geçmişi var kendine ait bunu yok sayamazsınız BİZE KANUN OLARAK DA ANAYASA OLARAK DA KURAN VE SÜNNET YETER YETMEZ

    YanıtlaSil
  2. Ramazan Altındağ6 Ocak 2018 12:22

    Yetmez diyenlere narı cehennem yeter

    YanıtlaSil