mahihaber Diyanet'in 9500 Kişilik Alımları İptal Edilsin - 1 - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet'in 9500 Kişilik Alımları İptal Edilsin - 1
9500 Diyanet Personel Alımının Düşündürdükleri - 1

Kimisinin kızacağı kimisinin dua edeceği bir yazı dizimizle dertlinin, mazlumun yanında yer almak kaygısıyla buradan Diyanet İşleri Başkanlığı'na seslenmek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi, Diyanet'in yıllarca açıktan atanma ile kadroya alınmayı bekleyen binlerce vekil müezzin kayyım, vekil imam-hatip ve fahri kuran kursu öğreticilerinin beklediği haber geldi

Sürekli spekülasyonlarla sinirleri bozulan bu din gönüllüleri yaz kış demedi, yağmur çamur demedi sınav, mülakat demedi , üç kuruşa beş kuruşa talim ettirilerek koştu durdu.

Bunlar yetmedi SGK ile başları belaya girdi. GSS primlerine muhatap oldular. Ceza yediler, hastane kapılarından döndüler.

Yetmedi, çalışmak için bulundukları camilerde, Kuran Kurslarında kadroluların şamar oğlanı oldular.

Azarlandılar, küçük düşürüldüler, temizlik yaptılar yılmadılar.

Kapılardan kapı beğenip her yere kadroya alınmaları için yalvardılar.

Seslerini uzun zaman kimse duymadı.

Sessiz çığlık gibiydiler.

Vekiller ve fahri öğreticiler. Onlar bu camianın yetimleri bile olamadılar.

Ve bir gün, Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ son noktayı koydu.

"Alımlar yapılacak" dendi,

31 Aralık 2017 günü geç saatte alım ilanı yayınlandı hayaller gerçek OLAMADI

ÖSYM sorumluluğunda İki KPSS ve iki  DHBT sınavı ve yılda iki kez sınava girip dört yıldır FAHRİ olarak görev alan vekil imamlar ve Kuran Kursu öğreticileri ŞOK oldular.

Kimse bu din neferi, din gönüllüsü yetimleri görmedi, görmezlikten geldi. Yok saydılar.

Diyanet İşleri Başkanlığının "Sözleşmeli Kur'an Kursu Öğreticisi İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım Alımı" ilanı çıkalı bir hafta oldu ve üzerindeki tartışmalar bitmedi.

Bitmeyecek de..

Ahlar figan olup göklere ulaşsa da Ankara'ya ulaşamadı.

Diyanet İşleri Başkanlığı öyle bir ilan verdi ki kim ne yapacağını bilemedi.

İlk bakışta görev almış almamış tüm kamuoyuna açık bir alım olduğu ortaya çıktı.

Yukarıda dertlerine kısmen değindiğimiz çalışanlar YOK  sayıldı.

Alım herkese açık oldu.

Bu da yetmedi.

Kuran Kursu öğreticileri üniversite görmüşlerden istendi, dalga geçer gibi koca Türkiye'den sadece ve sadece 20 imam hatip lisesi mezununun ağzına bal çalındı.

Toplumun kanaat önderi sayılan, halkın rehberi denilen, mihrapta peygamberin temsilcisi saydırılan ve arkasında yüzlerce, binlerce cemaatin yer alacağı imam kadrosuna da lise mezunları hem de 50 puanla alınacak şartı konuldu.

81 vilayete 3000 Kuran Kursu öğretici bayan.

Sadece İstanbul'da kış dönemi 240 öğreticiye ihtiyaç duyulurken 81 vilayete 3000 öğretici ve bunun 2000 tanesi ilahiyat mezunu , 100 tanesi hafız ilahiyat mezunu olma şartı.

Ve koca Türkiye'den İHL mezunu Kuran öğretici 20 tane lise mezunu..

Bitmedi. 6000 İmam Hatip kadrosu için 1000 Üniversite mezunu talep edilirken 3000 tane hafız imam hatip lisesi mezunu aranıyor.

Toplamda 3450 lise mezunu bu ülkeye imam olacak.

Bu imamlardan bugünkü lise müfredatına, yaşlarındaki akıl ve zihin olgunluğuna, hayat tecrübelerine bakarak lider olacak bir kadrolaşmaya bakar mısınız.

Yıllarca Diyanet'in kapısında bekleyen binlerce değil onbinlerce ilahiyat mezunu yok sayılarak 50 puanla çocuk denecek tarzda imam hatip alınıyor.

Bırakın imamlığı hatiplikten bile insan içine çıkamaz denilecek çocuk imamlar..

İmamlık bir yana bir de hatip kadrosuna alınıyorlar.

Bu memlekette hatip olamamış emekliliği gelmiş sadece imamlara baksanız bunlardan fazla okumuş sayılırlar. Yine hatip olamamışlar.

Ya müezzin kayyımlara ne demeli. Müezzin denilmiyor, bir de "kayyım"lık ekleniyor

Kayyım veya kayyum, yasalarla belirlenen bazı durumlarda, başkasına ait bir işi görmek veya bir malı idare etmek için tayin edilen kimse.demektir. Yani, bir çok yer de imam vazifesi görecekler.

500 müezzin kayyım ilanında ne var biliyor musunuz. 10 İlahiyat mezunu 250 lise mezunu

Din elden gidiyor diyenler haklı. Dinle her gün oynayıp Diyanet'e saldırı için istemedikleri kadar malzeme bulanlar haklı.

Çünkü siz bugünkü lise mezunlarının ne kalitede olduğunu bilemeyecek kadar yüksekten bakıyorsunuz.

Çocuk imamlarla din hizmeti.. ( lise mezunu olup da kendini yetiştirmiş, yaşı geçmiş ilimce dolmuş, olgunluk abidesi olanları tenzih ederiz )

Devam edeceğiz inşaallah..

Erol Kara - 05.01.2018
Google Plus'da Paylaş

10 yorum:

 1. Bundan yaklaşık 5-6 yıl önce yaklaşık 7 bin fahri KKÖ nin kadroya alınması sonucu ortaya çıkan sonuç herkesçe malum. Diyanet İşleri Başkanlığı bu sebepten dolayı uzun süre KKÖ alımı yapamadı. Şimdi ise bu hataya düşmeden sınava girmiş puanı yeterli olan herkese bir kapı açmıştır. Yıllarca fahri olarak görev yapan KKÖ lerinin haklı bir tepkileri vardı alım yoktu fahri çalışma imkanları vardı. Ama vekil imam hatipler için bunu demek pekde adil değil. Çünkü 2015 haziran ayından itibaren yaklaşık 15 bine yakın imam hatip alımı oldu. Bugün fahrilerin kadro beklentisi anlaşılır olsa da vekiller için ayrı şeyi söylemek mümkün değil. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda da çok tatmin edici olmasa da KKÖ alımına da başladı. İhtiyaç elbette bundan fazlası ama başlangıç olarak iyi bir adım. Bu şu demektir ki sınava girmiş iyi puan almış herkese gereken hakkı vereceğim demektir. Son olarak ilahiyat mezunu ve İH mesunu alımına dair Dhbt sınavına giren ilahiyat mezunu 10-20 bin arası iken ihl mezunu 100 binlerde. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ve ihl mezunlarının içindekilerin çoğunluğu hafız kategorisinden alınıyor pek de çocuk sayılmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mahihaber.com6 Ocak 2018 00:05

   Teşekkürler... Hafızlık bugün artık ilkokul 4 üncü sınıfı bitiren çocukların düzeyindedir.. Yani ortaokulu hafız olarak bitirecekler. Açık liseden ya da örgünden sonra 18 yaşında ihl mezunu hafızımız oluyor. Ve sayıları binleri geçti. Yirmi yaşına gelmemiş hafız ihl mezunları o kadar çok olacak ki.. İfade edemem. Desteklerinizi bekleriz.

   Sil
 2. Turgay Kızılkaya6 Ocak 2018 00:01

  Bu yazdıklarına katılmakla beraber Diğer lisans + önlisansın mağduriyetini de yazmalısınız..

  YanıtlaSil
 3. Hafızlara önem verilmesi noktasında hak veriyorum çünkü aradaki makas çok açık hafız kategorisinden diğer kategorilere göre alınan sayı kat kat fazlası. 3150 kişilik alımda 1950 hafız 5000 lil alımda yine 2000 dolayında hafız küçük çaplı 500-550 kişilik alımlarda gene dilimin büyüğünü hafızlara ayrıldığı herkesçe malum. Ama burda asıl sorun hafızlara önem verilmesinden çok bugün eğitim almış ilahiyat mezunu olanların Diyanet'e olan rağbetinin az olması. İlahiyat mezunu olmuş imam hatip müezzin adayı arkadaşlar tercihlerini Diyanet'ten yana kullanmıyor. Sınav verilerine bakıldığında 100 binden fazla ortaöğretim mezunu 40-50 bin arası önlisans 10-20 bin arası da lisans mezunu aday sınava girmiş. Sınava girenlere bakınca birde bunların çoğunun bayan olduğunu anlayınca Diyanet'in hafızlara önem vermesi pek anlaşılmaz değil. Çünkü elde en iyi yetişmiş aday hafızlar kalıyor (diploma baz alınarak bakıldığında)

  YanıtlaSil
 4. Bayana bir yanlış düşünce.. sanırım vekil veya fahrisin o alımı yapmıştı devlet şimdi bin pişman.. En iyisi böyle çocuk dedin kişiler de mihraba geçecek kabiliyetli kişiler şartlar tutuyor boşuna cirpinma hafızlar da alınsın alınmalı o kadar kurslarda kalıyorlar zor bu işler azizim velhasıl devlet doğru olanı yapıyor

  YanıtlaSil
 5. Alı Osman Duman6 Ocak 2018 12:52

  İhl ilahiyat on lisans unutmuşsunuz

  YanıtlaSil
 6. Alı Osman Duman6 Ocak 2018 12:58

  Erol Kara eklemem gereken bir kaç cümle var her hafta hutbede nahl süresi 90 ayeti meali ile beraber okuyoruz ama maalesef adalet olgusu yerine gelmiyor
  5000 tane imam alındı İskur üzerinden sonra cami temizlikçisi olarak dönüştürüldü buna da şükür asla ama asla camiyi temizlemekten gocunmam bilakis şeref duyarım
  İstegimiz alınan hakların verilmesi veyahut adil bir şekilde kontenjan dağılımını yeniden yapılandırmaları mülakata karşı değiliz sadece ama sadece kontenjan dağılımını yeniden yapılanmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mahihaber.com6 Ocak 2018 13:00

   Sn Alı Osman Duman... Konu üzerine gideceğiz inşaallah. Kontenjan dağılımı yazımızın ikinci bölümünde yer alacak. Desteklerinizi bekleriz

   Sil
 7. Alı Osman Duman6 Ocak 2018 13:05

  Üstadım mihrab ehline teslim edilmeli onun içinde mulakat şart karşı olmadığımızı da belirtirseniz memnun oluruz

  YanıtlaSil
 8. Vekil imamlar ve müezzinlerin hakları iade edilmeli.Sendikalar bukonuda girişimde bulunmalı.

  YanıtlaSil