mahihaber Hac ve Umreye Gidecek Kadınlara Müjde - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hac ve Umreye Gidecek Kadınlara Müjde
Bugüne kadar yanında bir mahrem erkek olmadan Suudi Arabistan'a tek başına ya da grupla dahi olsa giremeyen kadınlara bu yasak kalktı.

Suudi Arabistan, 25 yaş ve üzerindeki tek başına seyahat etmek isteyen kadınlara turist vizesi vermeye başlayacak. 30 günlük turist vizesi ile kadınlar artık yanlarında bir erkek aile üyesi olmadan ülkeye girebilecek.

Arab News'ün aktardığına göre, Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi Genel Müdürü Ömer El Mübarek, kadınlara yanlarında erkek bir aile üyesi olmadan seyahat edebilmeleri için vize vermeye başlayacaklarını söyledi.

Suudi Arabistan'da önceden özellikle Umre ve Hac ziyaretlerinde kadınların yanlarında aile üyelerinden bir erkek bulundurmaları zorunlu tutuluyordu. Yeni gelen bu düzenleme ile bu kural ortadan kaldırılmış olacak.

Yeni düzenleme turizm gelirlerinde artış için yapılırken, bu yapılan düzenlemenin "para için dinde bile değişim yapıldığı" yorumlarına neden oldu.

Ancak Mübarek, verilecek turist vizesinin tek girişlik ve azami 30 gün geçerli olacağını ifade etti.

Suudi Kraliyeti'nin İslam'ın köktenci bir yorumu olan Vahhabi mezhebine mensup olduğu ülkede, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman turizm sektörünü canlandırmak, ekonomiyi çeşitlendirmek ve ülkenin aşırı muhafazakar imajını düzeltmek adına bir dizi büyük projeyi başlatmıştı. Mekke ve Medine dışında yeni turizm bölgeleri yaratarak ülkedeki iş olanakları da arttırılmak isteniyor.Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder