HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Hacca Gidecekleri Mahalle Temsilcileri Seçecek
Özbekistan'da Bakanlar Kurulunun 28 Aralık 2017 yıl 1031 sayılı Kararı uyarınca Hac ve Umre faaliyetlerinin organizasyonu ve yürütülmesine ilişkin Yönetmenlikte değişiklik yapıldığı bildirildi.

Dünya Bülteni'nin Ozodlik radyosuna dayandırdığı habere göre, hac yapmak isteyenlerin daha önce bu ibadeti yapmamış olmaları gerekir.

Önceki kurallara göre, son 5 yılda hacca gitmemiş olması gerekirdi. Yeni yönetmeliğe göre ayrıca, mahallelerde hacı adaylarını seçecek çalışma grupları oluşturulacak.

1 Aralık tarihinde yayınlanan fetvada, Hacı adayının altı zorunlu şartı yerine getirmesi gerektiği bildirildi.

Yeni fetvada, Hacı adayının, Mekke'ye gitmeden önce hane halkının bakımı için bırakacağı belli miktar paranın yanı sıra kendisinin de hac yapması için yeterli miktarda parasının olması gerektiği belirtildi. Bunun gerekçesi olarak daha önceki dönemlerde bazı hacı adaylarının kutsal topraklarda maddi zorluklar yaşadığı gösterildi.

Bunun yanı sıra Hacı adayının mahallesinde itibar sahibi bir kişi ve diğerleri için örnek olması gerektiği kaydedilirken, Hacı adayının manevi açıdan gelişmiş olması gerektiği ve İslam’ın diğer 4 şartını da yerine getiriyor olması gerektiği ifade edildi.

Nüfusu yaklaşık 32 milyon kişi olan Özbekistan için Hac kontenjanı yaklaşık yüzde 40 arttırılırken, bu yıl 7,5 bin Özbekistan vatandaşı Hac görevini yerine getirdi. Bu yılın başında ülkede vatandaşların tekrar Hacca gitmesi yasaklandı. Yani 2017’den itibaren Özbekistan vatandaşları hayatı boyunca sadece birer kez Ümre ve Hac ziyareti gerçekleştirebilecek.

Hacı aday listeleri ilgili bölgenin camileri ve kendi yönetim organlarında ilan edilecek ve 15 gün içerisinde kamu görüşü öğrenilecek. Çalışma gruplarının, adaylarla ilgili itirazları 5 gün içinde inceleyip yönetime rapor vermesi gerekecek.

Haberde Suudi Arabistan'ın 2018 yılında Özbekistan için Umre kotasını iki katına çıkartarak 10 bin kişiye yükselttiği de belirtildi.

mahihaber / dış haberlerGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz