Hazımsızlar Müftülük Hizmetini Protesto EttilerÇanakkale müftülüğü bünyesindeki vaizler, ortaokulları dolaşarak öğrencilere "milli ve manevi değerler" adı altında sunumlar yapacak.

Her zaman olduğu gibi laik cephe tepki gösterdi, "Bilimsel eğitim anlayışına, laiklik ilkesine, Tevhid-i Tedrisat yasasına ve pedagoji bilimine aykırı uygulamalara bir yenisi daha eklendi"denilerek,  Eğitim-Sen Çanakkale şubesi bu durumu protesto etti.

Çanakkale müftüsü Arif Gökçe, valilik makamına yazdığı yazıda, belirlenen ortaokullarda 8-19 Ocak tarihleri arasında beş vaizin öğrencilere "milli ve manevi değerleri" anlatması için izin istedi.

Vali yardımcısı Ömer Faruk Ateş, aynı günde "olur" vererek bu talebi onayladı.

Buna göre Çanakkale müftülüğü bünyesinde görev yapan beş vaiz, önümüzdeki günlerde belirlenen ortaokulları gezerek öğrencilere "milli ve manevi değerlerimiz " konulu sunumlar yapacak.


Eğitim-Sen Çanakkale şube yönetimi bugün Ömer Mart Ortaokulu önünde bu uygulamayı protesto etti.

Eğitim-Sen Çanakkale şube yürütme kurulu adına yapılan basın açıklamasına şöyle denildi:

Her gün neredeyse ülkemizin çeşitli yerlerinde laik yaşama dönük sınırlandırmalar, hak ihlalleri, çocuklarımızın geleceklerinin karartılmasına dönük uygulamalar sıradanlaşan uygulamalar haline geldi.

Milli Eğitim Bakanlığının çeşitli dernek ve vakıflarla yaptığı protokoller sonucunda okullarımızda çocuklarımıza en olmadık kişilerce eğitim adı altında hurafeler, bilim dışı uygulamalar dayatılmaktadır. Çocuk istismarının arttığı, çocuklarımızın cemaat ve tarikatların elinde onların amaçlarına hizmet edecek şekilde yönlendirilmek istendiği bu günlerde; bu uygulamaların tipik örneklerinden birini de ilimizde, bugünden başlayarak 19 Ocak'a kadar sürecek olan "Ortaokul Buluşmaları" adıyla eğitimciler, öğrencilerimiz maruz kalacaklardır.Çanakkale il müftülüğü 5 Ocak 2018 tarihli dilekçe ile valiliğe başvurarak "milli ve manevi değerlerin toplumdaki bireylere kazandırılması" talebiyle Çanakkale merkez ilçede bulunan tüm ortaokul öğrencilerine yönelik olarak, vaizlerin ve din hizmetleri uzmanının sunumlar yapmasını talep etmiştir. Çanakkale Valiliği aynı gün yazıya olur vererek, ortaokul öğrencilerine müftülüğün vaiz ve uzmanınca sunum yapmasını onaylamıştır.

'ÇOCUKLARIMIZI VAİZLERE Mİ TESLİM EDECEĞİZ?'

Ortaokul öğrencilerinin tamamına verilecek olan vaazın içeriği nedir? Ortaokullarımızda bulunan öğretmenlerimiz manevi ve milli bir eğitim yapamıyorlar mı? Adı bile milli eğitim olan bakanlık personeli yeterince milli değil mi? Okullarımızda verilen din eğitimi manevi değerleri kazandıramıyor mu? Yetmedi de şimdi vaizler mi? Vaizler, çocuk psikolojisine, eğitim pedagojisine ne kadar hakimdir? Çocuklara neyi nasıl anlatacaklar, sunacaklar? Biz öğretmenler işimizi yapamıyoruz da vaizlere mi çocuklarımızı teslim edeceğiz? 

'VELİLER BUNA İZİN VERMEYECEKTİR'

Bugünden başlayarak 19 Ocak’a kadar, Çanakkale merkez ilçede tüm ortaokul öğrencilerine vaaz verilmesine olur veren valilik, okullardan vaizleri derhal geri çekmelidir. Buradan velilerimize sesleniyoruz. Sayın veliler, valilik eliyle çocuklarımıza vaaz verilmesine hayır diyelim! Çocuklarımızı vaazın verileceği günlerde okullarında yalnız bırakmayarak, sınıflarından, derslerinden alınmasına, öğretmenlerinden koparılmasına izin vermeyelim. Milli ve manevi değerler diyerek çocuklarımıza gerici, ırkçı, anti-laik ve bilim dışı hurafelerin dayatılmasına, çocuklarımızın geleceklerinin karartılmak istenmesine hayır diyelim.

 
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder