Haberi Paylaşabilirsiniz

Laiklerden Liselerde İslami Kitaplara Öfke, Kominist Şair'e Övgü15 yaşlarındaki çocuklara zorla "Komünist Şair'in eserlerini belletmeye çalışıyorlar

İslama ait her türlü yazı, kitap, resim ve afişlere her fırsatta saldıran ve bilhassa okullarda verilen manevi eğitimlere saldıran yobaz laikler söz konusu kendi yandaşları olunca bunları övgüyle yaymakta geri kalmıyor

Henüz 14 - 16 yaşlarındaki genç beyinlere dünya üzerinde çökmüş bir sistemin yandaşlarını, ideolojisinin anlatmak için çabalayan ve Türkiye'de artık yok olmanın eşiği altında bulunan sol ideolojinin yandaşları iyiden iyiye hırs yaparak huzursuzluğu yaymaya çalışmaya devam ediyor.

İşleri güçleri kavga çıkartmak olan sol zihniyet okul tahtalarına mesajlar yazmakta bir sakınca görmüyor
Yüzde 90'ı Müslüman olan ülke insanlarının yaşadığı topraklarda bulunan okullardaki  İslami yazı, eser, afiş ve kitaplara nefret boyutunda tepki gösteren, İlahiyatçılara, Diyanet İşleri Başkanlığına, Diyanet çalışanlarına, din bilgisi öğretmenlerine saldıran ve halkı kutsal olan değerlerine asılsız saldırılarda bulunanlar okullarda "komünist şair" için etkinlik düzenledi.

Yobaz sol, zamanında bu ülkede yaşanmaz diyerek Sovyetler Birliğine sığınan ve orada zavallı bir durumda ölen şair fotoğraf ve kitaplarını liselere kadar soktu.

Çeşitli liselerde örgütlenen "Solcu Liseliler" Nazım Hikmet adlı şairin doğumunun 116'ncı yılı bahanesiyle  tüm liselerde "Nâzım Hikmet haftası" ilan etti.

Hafta boyunca okullarda Nâzım Hikmet'i ve mücadelesini anlatan etkinlikler düzenleneceği bildirilen haberlerde komünist şair Nâzım Hikmet'in doğumunun 116'ncı yılı dolayısıyla bütün liselerde faaliyete geçtiklerini duyurdular.

“Beni Stalin yarattı, beni o yaşatıyor” (Cumhuriyet, 1951) diyebilecek kadar ileri gitmiş, “vatanım Rusya’da gömülmek istiyorum” diyebilecek kadar sosyalizm âşığı olan şair için "Nâzım'a söz, güzel günler göreceğiz" şiarıyla duyurulan haftada, birçok lisede çeşitli etkinlikler düzenleneceği, Nâzım'ı anlatan panolar, söyleşiler ve şiir dinletileri düzenleneceği, film gösterimleri gerçekleştirileceği belirtildi.

Okul panolarına komünist şairin boy boy resimlerini astılar
 Bunun iznini kim verdi
NAZIM HİKMET KİMDİR?

Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20. yüzyıl'ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Mezarı halen Moskova'da bulunmaktadır. Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olup ayrı ayrı toplam 11 davadan yargılanmıştır.

15 Ocak 1902 yılında Selanik'de doğdu.

1917'de Heybeliada Bahriye Mektebi'ne girdi. Daha sonra Kurtuluş Savaşı için Anadolu'ya geçti. Fakat sağlık nedenleri ile bahriyeden ayrılmak zorunda kaldı. Bu sırada Hamidye Kruvazörü'nde güverte subayıydı. Bolu'ya öğretmen olarak atandı. Daha sonra Batum üzerinden Moskova'ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okudu.

1921'de gittiği Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık oldu ve komünizm ile tanıştı. 1924'te Moskova’da yayınlanan ilk şiir kitabı ’28 Kanunisani’ sahnelendi. O yıl Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başladı. Dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği’ne gitti.

1928’de af kanunundan yararlandı ve Türkiye'ye geri döndü.

Bu kez Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı. 1938’de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle Sovyetler Birliğine gitti.

Bu yüzden DP hükümeti tarafından ülke vatandaşlığından çıkarıldı ve Nazım Hikmet, büyük dedesi Mahmut Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki)'nın memleketi olan Polonya vatandaşlığına geçti ve Borzecki soyadını aldı.

Moskova'da 3 Haziran 1963 tarihinde kalp krizinden öldü.

Biyografi

1913: İlk şiiri "Feryad-ı Vatan'ı yazdı.

1915: Heybeliada Bahriye Mektebi'ne girdi. Okulu bitirdikten sonra, Hamidiye Kruvazörü'ne güverte stajyer subayı olarak atandı.

1921: Orduyla ilişiği kesildi. Milli Mücadele'ye katılmak üzere Anadolu'ya geçti ve Bolu Lisesi'nde kısa bir süre öğretmenlik yaptı. Daha sonra Moskova'ya geçti ve Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi'nde iktisat ve siyasal bilimler eğitimi aldı.

1924: Yurda döndü. Aydınlık Gazetesi'nde yayınlanan yazı ve şiirleri yüzünden 15 yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği'ne gitti.

1928: Af Kanunu'ndan yararlanarak Türkiye'ye döndü ve Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı.

1935: 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 12 sene tutuklu kaldı. 1950'de yeniden Sovyetler Birliği'ne gitti.

1921: Türk vatandaşlığından çıkarıldı ve sonraki yıllarını Sofya, Varşova ve Moskova'da geçirdi.

1963: 3 Haziran'da kalp krizi sonucu yaşama veda ederek, Moskova'da toprağa verildi.

2009 Nazım Hikmet, yeniden Türk vatandaşlığına kabul olundu.

mahihaber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz