HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Malatya'lı Miniklere Din ve Değerler Eğitimi
Milli eğitim ile müftülük protokol imzaladı: 4-6 yaş grubuna Din ve Değerler Eğitimi!

Malatya'da Milli eğitim müdürlüğü ile müftülük arasında, okul öncesi çocuklara Kuran kursu eğitimi verilmesi için protokol imzalandı.

Malatya'da anaokulu ve anasınıfı öğrencileri için Kuran kursları, cami gezileri ve değerler eğitiminin de yer aldığı ‘Okul Öncesi Eğitim Protokolü yapılarak, hayata geçirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük arasında gerçekleştirilen işbirliğine göre, kentte okul öncesi eğitim alan 4-6 yaş grubu öğrencilere din ve değerler eğitimi verilecek.

Eğitimler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müfredatına uygun yapılacak. Bu kapsamda çocuklar için okulun eğitimlerini aksatmayacak şekilde haftada 6 saatlik Kuran kursları açılacak ayrıca cami gezileri düzenlenecek. Eğitimler ve denetimler imam hatip lisesi, lisans ve ön lisans mezunu müftülük personeli tarafından yürütülecek.

Kuran eğitimine katılan öğrenciler, kazanımları doğrultusunda okul müdürlüğünce ödüllendirilecek. Okullara gönderilen yazıda amaç, “çocukların manevi ve kültürel gelişimlerini sağlamak” olarak açıklandı.

Malatya Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Velilerin yazılı onayı, talebi ve belli bir sayı olması durumda böyle bir etkinlik olacak. Kuran da olabilir, değer eğitimi de olabilir.  Öğretmenlerimizin gözetiminde düzenlenecek. Biz, bu eğitimi çocuklarına aldıran velilerin bir talebi olması durumunda nasıl hareket edeceğimize yönelik bir protokol imzaladık” dedi.

GÜZEL İŞLERE ENGELLEYİCİ TEPKİLER

Basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, "İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin müftülüklerle protokol imzalayarak bu derslerin seviyesini 4 yaşına kadar indirmesi, eğitim bilimi ve çocukların zihinsel gelişimi açısından son derece sakıncalıdır" dedi.

Eğitim karşıtlarına göre, bu tür faaliyetlerin "Çocuk haklarına, pedagoji bilimine, bilimsel eğitim anlayışına, laiklik ilkesine ve Tevhid-i Tedrisat yasasına aykırı bu uygulama" olduğu öne sürüldü.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz