Header Ads

Müftünün Eşi Cumhurbaşkanlığına Aday
2018 yılında yapılacak olan devlet başkanlığı seçiminde adaylar seslerini duyurmaya başlarken, İslami bir derginin de sahibi olan müftü eşinin aday olacağını açıklaması sürpriz olarak nitelendirildi.
Önümüzdeki aylarda yapılması düşünülen Rusya Devlet Başkanlığına Dağıstan Müftüsünün eşi de aday oldu.
Rusya devlet başkanlığı seçimlerine Vladimir Putin'e Dağıstan'dan sürpriz bir rakip çıkması kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. 
Dağıstan Müftüsünün eşi olan ve Dağıstan’da yayınlanan İSLAM dergisinin editörü olarak çalışan 46 yaşındaki Ayna Gamzatova'nun 18 Mart’ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinde aday olduğu açıklandı.
Dağıstan müftüsü Ahmed Abdullayev'in eşi Ayna Gamzatova, Rusya'da Mart ayında gerçekleştirilmesi beklenen Başkanlık seçimlerine aday oldu. Rusya Merkez Seçim Kurulu, 46 yaşındaki Gamzatova'nun başvuru belgelerini kabul etti. 
Bugün ön başvurusunu yapan adayın başvurunun kabul edilip edilmeyeceği ise 5 Ocak'ta başlayacak resmi başvurular sonucu belli olacak. 
Resmi Instagram hesabından açıklama yapılan aday, "Rusya Merkez Seçim Kurulu, 2018 yılında Devlet Başkanlığı seçimlerine aday olabilmemiz için gerekli belgeleri kabul etti" dedi.
Gamzatova'nın oy pusulasında yer alabilmesi için 2 Şubat'a kadar 300 bin imza toplaması gerekiyor.
Rusya'da Devlet Başkanlığı seçimlerinin 18 Mart 2018 günü gerçekleştirilmesi planlanıyor. Adayların seçim kampanyaları ise 18 Aralık 2017'den itibaren başlatıldı.
18 Mart 2018 de düzenlenecek seçimlerde 40′a yakın adayın yarışması bekleniyor.
AYNA GAMZATOVA KİMDİR 
Rusya'da 'radikal' olarak bilinen gruplara karşı çalışmalarıyla tanınan Gamzatova, ilk kocasını faili hala bulunamayan bir bombalı saldırıda kaybetmişti. İkinci eşi yine Dağıstan bölgesinde 'radikaller'e karşı faaliyetleriyle bilinen Dağıstan Müftüsü Ahmet Abdulayev'dir.  Gamzatova, İslam.ru başta olmak üzere Rusya'da Müslümanlara hitap eden birçok yayın kuruluşunu çatısı altında barındıran medya holdinginin başında bulunuyor.
mahihaber.com / dış haberler servisi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.