Header Ads

Ülker Artık İngiliz Kanunlarına Teslim

Ülker sermayesini yurt dışına taşıdı. Yıldız Holding Türk kanun ve kararlarının tanınmadığı bir ülkede faaliyetini sürmesi kafalarda yeni soru işaretlerine neden oldu.

Ülker'in sermayesi artık yurt dışındaÜlker Bisküvi'nin en büyük hissedarı Pladis oldu. Pladis yüzde 51 oranında payla şirketin hakim ortağı konumuna geldi.

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi'de sermayenin yüzde 30'una denk gelen 102.6 milyon adet hisseyi 2 milyar lira karşılığında yine holdinge bağlı İngiltere merkezli Pladis Foods Limited'e sattı. Son gerçekleşen satışla Pladis'in Ülker'deki hissesi yüzde 51'e çıktı.

2016 yılında Ülker Bisküvi'nin yüzde 21'nini Pladis'e devreden Yıldız Holding, yılın son günlerinde yüzde 30 hisseyi yurtdışına transfer etti.

Borsa dışı hisse satışı yöntemiyle yurtdışına yapılan hisse transferi sonrası Ülker Bisküvi'nin en büyük hissedarı Pladis oldu. Pladis yüzde 51 oranında payla şirketin hakim ortağı konumuna geldi. Ülker Bisküvi'nin yüzde 49'u halka açık durumda.

Pladis Foods Limited imzasıyla KAP'a şu açıklama yapıldı:''Sermayemizin yüzde 100'üne sahip olan Yıldız Holding A.Ş.'den Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.'nin ödenmiş sermayesinin yüzde 30'una tekabül eden 102.600.000 adet hissenin 19.50 lira hisse fiyatından, toplam 2.000.700.000 lira karşılığında Borsa dışında alım işlemi 29/12/2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.''

ÇAĞRI YA DA AYRILMA HAKKI DOĞAR MI

Pladis her ne kadar Yıldız Holding'in yüzde 100'ne sahip olduğu bir şirket olsa da Ülker Bisküvi'nin hakim ortağının Londra merkezli olması kafalarda yeni soru işaretlerine neden oldu.

Özellikle de Türk kanun ve kararlarının tanınmadığı bir ülkede kurulan şirketin halka açık şirkette hakim ortak konumuna gelmesi ayrılma hakkı ya da çağrı hakkı doğurur mu sorusunu gündeme taşıdı.

Sermayesi 342 milyon, özsermayesi 1.8 milyar olan şirkette 2 milyar lira değerinde hisse satışı önemli nitelikli işlemler kapsamında değerlendirilebileceği görüşü de dile getiriliyor.

Yurtdışına mı kaçıyor: İddia kuvvetlendi, Ülker'den yanıt geldi

Bazı analistler Yıldız Holding’in varlıklarını yurtdışına taşıdığı endişesine kapılmıştı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, iddialara Twitter’dan yanıt verdi.

Murat Ülker, “Yanlış anlatma çabaları boşuna. Pladis, Yıldız Holding’in, o da T.C. şirketi ve ailemizin ve öyle kalacak. Gayemiz Türkiye’yi globale taşımak” dedi.

Yanlış anlatma çabaları boşuna. pladis Yıldız Holding'in o da T.C şirketi ve ailemizin, ve öyle kalacak. Gayemiz Türkiye'yi globale taşımak.

İDDİA NEREDEN KAYNAKLANDI?

Ülker’in yurtdışına kaçtığı iddiasının sebebi ise Londra merkezli bir mahkeme kararına dayanıyor.

Reuters’a konuşan bir analist, “Londra yüksek mahkemesi, Koza Grubu’nun İngiltere’deki şirketleri üzerinde Türk kayyumların yetkili olmadığı yönünde karar aldı. Bunun üzerine piyasada, ‘Ülker de şirketlerini ufak ufak yurtdışına taşıyor’ şeklinde bir algı oluştu. Son dönemde Yıldız Holding ile ilgili çıkan söylentiler bu algıda etkili oldu” dedi.

FETÖ OPERASYONU İDDASI ETKİLİ OLDU

Kasım ayı ortasında, Gülen cemaatine yakınlığı nedeniyle kayyum atanan Kaynak Holding ile bağlantısı olduğu için Yıldız Holding’e “FETÖ” operasyonu yapılacağı yönünde haberler medyada yer almıştı. Yıldız Holding haberleri yalanlamış, fakat yasal haklarını saklı tuttuğunu açıklamıştı.

Haberler sonrası grup şirketlerinin hisselerinde yaşanan sert satışları da grup hisse geri alımlarıyla durdurmuştu. Ülker hisseleri, bu haberler öncesine göre yüzde 7’nin üzerinde piyasa değeri kaybetmiş durumda. Aynı dönemden bu yana BİST 100 yüzde 3’e yakın yükseldi.

medyadan ( Patronlar Dünyası - Para Analiz )

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.