Header Ads

Yavuz Sultan Selim'in Kudüs'e gelişinin 501. yılı Anıldı
Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in Kudüs'e gelişinin 501. yılı dolayısıyla İstanbul Müftülüğü'nce anma programı düzenlendi.

Mercidabık Savaşı sonrası Kudüs'ü Osmanlı himayesine alarak 1516 yılının Aralık ayı sonunda kenti ziyaret edip, Mescid-i Aksa'da namaz kılan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, İstanbul Müftülüğü tarafından düzenlenen programla mezarı başında anıldı.

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in 1516'da Kudüs'e gelişinin ve Mescid-i Aksa'da namaz kılışının 501. yılı dolayısıyla İstanbul Müftülüğü'nce kabri başında anma programı gerçekleştirildi.

Fatih'teki Yavuz Sultan Selim Camisi'nde gerçekleştirilen program, ikindi namazı öncesi okunan selalarla başladı.

Namaz sonrası Fetih Suresi'nin okunmasıyla devam eden programda, Yavuz Sultan Selim için okunan hatmin duası yapıldı.

Daha sonra İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Yavuz Sultan Selim'in kabri başında dua ettirdi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “1516 yılının Aralık ayı sonunda Yavuz Sultan Selim Han Kudüs’ün anahtarlarını teslim alarak Osmanlı topraklarına kazandırdı. Mercidabık Savaşı sonrasında Kudüs Osmanlı topraklarına katıldı ve 1917 yılına kadar 400 sene barış yurdu oldu. O topraklarda Yahudi, Hıristiyan ve Müslümanlar birlikte yaşama bahtiyarlığını yakaladı. Dolayısıyla Yavuz Sultan Selim Han’ın Kudüs’ü Osmanlı topraklarına katarak barış yurdu haline getirdiği bugünü vatandaşlarımızla birlikte yeniden hatırlamak ve bize bu onu yaşatan Yavuz Sultan Selim’e minnetlerimizi sunmak için yaptık” diye konuştu.

Kudüs'ün Osmanlı'ya ilhakından sonra 1917 yılına kadar 400 sene barış ve esenlik yurdu olduğuna dikkati çeken Yılmaz, ''O topraklarda Yahudi, Hristiyan, Müslüman birlikte yaşama bahtiyarlığını yaşadı. Bu güzel bir başlangıçtı. Dolayısıyla biz Yavuz Sultan Selim Han'ın Osmanlı topraklarına katarak barış yurdu haline getirdiği bugünü vatandaşlarımızla birlikte yeniden hatırlamak ve bize bu onurlu günü yaşatan Yavuz Sultan Selim Hazretlerine minnetlerimizi, vefa borcumuza ifa etmek üzere toplandık.'' diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim'in İslam birliğine kafa yorduğunu ve padişahlığı süresince bu konuda önemli mesafeler aldığını aktaran Yılmaz, Yavuz Sultan Selim'in adına hutbe okunan ilk Osmanlı halifesi olduğunu anımsattı. Prof. Dr. Yılmaz, Kudüs'ün birinci kıble olduğunu belirterek, şöyle devam etti:''Efendimiz, '3 mescide yolculuk yapılması caizdir.' demiştir. Kabe ve Mescid'i Nebi'den sonra üçüncü mescidin olduğu bir yerdir Kudüs. Yavuz Sultan Selim'in oğlu Kanuni Sultan Süleyman'ın Kudüs'teki Halil kapısının üzerine 'Lailaheillallah İbrahim Halilullah' ibaresini yazdırmış olması da Osmanlı'nın İslam'ın özündeki diğer din mensuplarına müsamaha ile bakma anlayışı açısından son derece anlamlıdır. Orada 'Muhammedun Rasullullah' yazsa Hristiyanlar ve Yahudiler incinecekler. 'İbrahim Halilullah' yazdığı için hiç kimse incinmiyor, birleştirici bir isim.''

Programın ardından, avluda toplanan insanlar Yavuz Sultan Selim'in kabrini ziyaret ederek, dua ettiler

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.