35 imam görevden uzaklaştırıldı
Tacikistan'da Müslümanlara zulüm: Ülkedeki camilerin yarısı kapatıldı, 18 yaş altı camilere alınmıyor

Tacikistan'da yaklaşık 2 bin cami ibadete kapatıldı. Bu rakam ülkedeki cami sayısının yarısına tekabül ediyor. Bu camilerin çay evi ve kahvehane, kuaför dükkânı, kültür merkezi, tıp merkezi ve ana okullarına çevrileceği öğrenildi.

Önemli ölçüde Özbek azınlığın da yaşadığı Tacikistan, 26 senedir İmamali Rahman tarafından yönetiliyor. Cumhurbaşkanı Rahman dini konularda yasaklayıcı kararları ile biliniyor. Rahman yönetimi, daha önce de dini kıyafetlerin ülkede yasaklanmasını ve kadınların geleneksel Tacik elbiseleri giymesini zorunlu kılan bir kararname çıkartmıştı.

DEVLET KONTROLÜ ALTINDA OLMASI İSTENİYOR

Tacikistan Din İşleri Komitesi Başkanı Hüseyin Şokirov, 5 Şubat günü yaptığı açıklamada; devlet kontrolü altında olmayan 2 bin caminin sosyal yaşam alanlarına çevrileceğini duyurdu. Şokirov, "Biz bu camilerin yöneticilerine devletin zorunlu kıldığı standartları yerine getirmeleri için süre verdik. Onlar ise buna uymadılar. Bu camiler dönüştürülecek" dedi.

Tacikistan'da hali hazırda kadınların ve 18 yaş altındaki erkeklerin camilere girmeleri yasak. Tacikistan'daki bu uygulamalar Sovyet devirlerini anımsatıyor.

Uzmanlara göre Tacikistan’da din, toplum hayatından tamamen kovulmaya çalışılıyor. Orta Asya'da Müslümanlar dinlerine bağlı bir hayat yaşamak isterken, laiklik anlayışına sahip devletler ise dini yaşantıya karşı katı kurallar uyguluyor.

35 İMAM GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Ülkede ayrıca çalışmak için gerekli belgelere sahip olmayan 35 imamın görevlerinden uzaklaştırıldığı da ifade edildi.

Milli Gazete
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder