mahihaber Çocuklarda kafa travmalarına dikkat! - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Çocuklarda kafa travmalarına dikkat!Havuz kenarındaki ıslak zeminlerde kayan çocuklar kafa travması geçirebiliyor. Beyin ve sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Salih Aydın, zamanında müdahale edilmeyen kafa travmalarında ölümcül sonuçlar yaşanabileceğini dikkat çekiyor.

Yaz aylarında özellikle kafa travması çocuklarda karşılaşılan en ciddi sağlık sorunları arasında yer alıyor. Beyin ve sinir cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Salih Aydın, kafa travmalarının ilk andan itibaren ihmale gelmeyecek bir konu olduğunun altını çizerek, özellikle ev içi, oyun parkı, havuz kenarı kazalarında ailelerin bu konu üzerinde durması gerektiğini söylüyor. Genellikle düşme sonucu ortaya çıkan kafa travmasında doğru ve zamanında müdahalenin önemine dikkat çeken Op. Dr. Aydın, ailelerin özellikle kafa travması konusunda dikkatli olmasını öneriyor ve “Hızlı hareket edilmediği takdirde ölümle karşı karşıya kalınabilir” diyor.

ÇOCUĞUNUZ DÜŞTÜYSE TAKİP EDİN

Ailelerin çocukları düştüğünde çok dikkatli olmaları söyleyen Op. Dr. Aydın, aşırı korkuya sebep olacak düşüncelerden de uzak durmaları gerektiğini anlatıyor. Aydın, “Olayın oluş biçimi doktorlar için çok önemlidir. Travmanın türü (düşme ise;yükseklik, zeminin durumu  salıncak mı?, araç içi veya araç dışı kaza mı?), olayın saati, çocuktaki değişiklikler, bulgular dikkatle izlenmeli” diye konuşuyor. Düşen çocuğun sebep ne olursa olsun mutlaka bir sağlık merkezinde kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Aydın, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Bazı kafa travmalarında başlangıçta bilinç açık ve problemsiz olabiliyor. Ancak ilerleyen saatlerde durum değişebiliyor ve farklı bulgular ortaya çıkıyor. Bu nedenle geç kalındığı takdirde hastaya müdahale etmekte sıkıntılı bir süreç yaşanabiliyor.”

YAPILMASI GEREKENLER

O nedenle ne PANİK ne de İHMAL diyen Aydın, yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: “Açık yara olmayan kafa travmalarında yüzde 20 oranında kafatası kırıkları görülüyor. Kırık, kafa travması şiddetinin en önemli göstergesi. Kafatası kırığının tipine ve şiddetine göre beyin hasarı da buna eşlik etmektedir. Kompleks değişik kırıklara - ağır beyin  hasarı, basit  kırıklara hafif veya orta derecede beyin hasarı eşlik edebiliyor. Kafa kırıklarında en basit tetkik metodu olan direkt film, hasarı değerlendirmede yeterli olmayacağından beyin tomografisi çekilmelidir.

HUZURSUZSA DİKKAT EDİN

Özellikle çocuğunuz huzursuzsa, düştükten sonra uykuya meyilli ise, halsizliği ve bilhassa kusmaları oluyorsa, çocuk teskin edilemiyorsa ailenin uyanık olup uzman hekimin görmesini sağlamalıdır. Bazen kusma hafif olabilir. Ama fışkırır tarzda iki veya daha fazla kusma oluyorsa acilen hastaneye götürülmeli ve beyin tomografisi çekilmelidir. Ardından tomografi normal olsa dahi en az 6 saat süreyle gözetim altında tutulmalı.

Genellikle acilllerde karşılaştığımız iki durum oluyor. Biz hekim olarak hastaya tomografi öneriyoruz aile ;”Aman hocam çocuğum ışın almasın” diyerek, karşı çıkıyor. Halbuki bir akciğer filminden alacağı kadar ışın alacak ve belki de tedavisi mümkün olan hayati bir tehlikenin önüne geçilecek. Ya da çocuğun muayenesi ve hikayesini normal olarak değerlendiriyoruz, takip edelim diyoruz. Bu defa da aile tomografi için ısrar ediyor. Burada önemli olan çocuğu bir beyin ve sinir cerrahi uzmanının muayene etmesi, olayın oluş biçimini iyi anlaması, çocuktaki bulgular ve belirtilerle değerlendirmesi önemlidir.

YOĞUN BAKIM GEREKEBİLİR

Op. Dr. Aydın, kafa travması geçiren çocukların yoğun bakıma alınabileceğini vurguluyor. Kafa travması geçiren her 15 çocuktan birinin yoğun bakıma alındığının altını çizen Aydın, çocukluk travmalarında özellikle bebeklerde nefes alma zorluğu nedeniyle dikkatli olmak gerekiyor. Aydın, “Özellikle bebeklerde durum netleşinceye kadar düşmelerde boyunda da hasar olabileceğinden dikkatli olunmalı. Tüm bu sebeplerden dolayı hayati öneme değer travmanın acil bir merkezde ilk basamak tanısı ve tedavisi yapıldıktan sonra travmanın durumuna göre tam teşekküllü bir hastaneye gerekli şartlar sağlanıp transfer edilmeli” diyor.

EN ÇOK ERKEK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR

Op. Dr. Aydın, kafa travmalarının, kanserden daha fazla ölüme neden olabileceğine dikkat çekiyor. Aydın, “Çocuk yaşta geçirilen kafa travmaları ve doğumsal anomaliler kanserden iki kat daha fazla ölüme neden oluyor. Çocuklarda ölüm ve sakatlık sebepleri arasında üçüncü sırada yer alan kafa travmaları erkek çocuklarda iki kat fazla görülüyor “açıklamasını yapıyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder