mahihaber Genç Doktorlar Hastadan da Hastalıktan da Anlamıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Genç Doktorlar Hastadan da Hastalıktan da Anlamıyor


İstanbul Tabip Odası Başkanı Erez: Genç doktorların eğitimi yetersiz; vah muayene olacak hastalara

Posta'dan, Yüksel Şengül'ün sorularını yanıtlayan, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, sağlıkta durumun çok acı olduğunu söyleyerek, "Genç doktorlarımızın bilgisi yok ya da eksik... Hasta derdini anlatıyor, anlamıyor. Dayanıyor MR’a. Zarar gören memleket oluyor... Çözüm, yeni mezunları yeterlilik sınavından geçirmekte. Aksi halde vah ona muayene olacak hastaya" dedi.

 Prof. Dr. Selçuk Erez'in konuşmasından satır araları

Şiddet görüp bizi arayan doktor sayısı artıyor.

Sağlıktaki şiddetin artış nedeni, bu sistemi kuran insanların bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Hasta sayısı çok ve hekime bir hasta muayenesi için verilen süre 4-5 dakika. Bir doktorun bu kadar kısa süre içinde bir hastayı değerlendirmesi mümkün değil. Randevu saati 10.00'da olan hasta, saat 11.00'de hâlâ bekleyince isyan etmeye başlıyor. Münakaşalar kavgaya, kavgalar kaba kuvvete dönüşüyor.

Doktorlarımızın eğitimi ne durumda?

Hukukta olduğu gibi ne yazık ki sağlıkta da doktorların eğitim durumları içler acısı. Ne yazık ki, genç doktorlarımızın çoğunun eğitimi yetersiz. Hasta geliyor, derdini anlatıyor ama anlamıyor. Çünkü eğitimi yetersiz, bilgisi yok ya da az. “Ben senin hastalığını anlayamadım” diyemiyor. Onun için tek çıkış yolu, MR çektirmek. Çünkü orada en azından her şeyi görebiliyor. Bu arada Sağlık Bakanlığı da “Neden bu kadar çok MR çekiliyor?” diye feryat ediyor. Doktor bilgisiz, eğitimsiz olunca dayanıyor MR'a. Zarar gören memleket bütçesi oluyor.

Atatürk, “Beni Türk doktorlarına emanet edin” demişti ama şimdi o dönemin doktorları yok ki. Ama Amerika'da, İngiltere'de ve çağdaş ülkelerde “Vatandaşımı sana emanet etmeden önce doktorluğunu bana ispatlamalısın” diyerek o kişileri yeterlilik sınavından geçiriyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder