mahihaber Google kalp sorunlarını gözden anlayacak - Mahihaber
HADİSLERDEN

Google kalp sorunlarını gözden anlayacak
Google yapay zeka teknolojisini sadece akıllı telefon veya hoparlör gibi ürünlerde kullanmakla yetinmiyor. Şirket, sürücüsüz otomobillerden bulut bilişime kadar pek çok alanda yapay zekâdan yararlanıyor. Sağlık sektörü de söz konusu alanlar arasında bulunuyor. Google’ın, daha doğrusu çatı şirketi Alphabet’in, sağlık teknolojisi kolu Verily, insanların kalp problemleri risklerini yapay zekâ yardımıyla tespit etmek için çalışıyor.

Verily tarafından geliştirilen yapay zekâ algoritması, insanlarının gözlerinin taranması sonucunda erişilen bilgileri analiz edebiliyor. Bu analizle kişinin yaşı, tansiyonu veya sigara içip içmediği gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Söz konusu yöntem, temel olarak tüm potansiyel kardiyovasküler risk alanlarını tespit edebiliyor. Erişilen bilgiler ve yapılan analiz sayesinde insanların kalp krizi geçirme veya başka kalp problemleriyle karşı karşıya kalma ihtimalleri hesaplanabiliyor.

Verily yapay zekâ algoritmasını otomatik öğrenme yoluyla eğitti. Bu eğitim sürecinde 300 bin hastanın göz taramalarını ve genel sağlık verilerini inceleyen algoritma, bu verilerle genel örüntüler oluşturdu. Söz konusu örüntüler, yapay zekânın kardiyovasküler riskleri hızı biçimde tespit etmesini mümkün hâle getiriyor.

Yapay zeka teknolojilerinin insanlık üzerinde doğuracağı sonuçlar,  iki kutup düşünceyi beraberinde getiriyor. Birçok lider, iş kayıplarından insanlığın yok olmasına kadar yapay zekanın insanlığın geleceği için tehdit olduğunu düşünüyor.

Son yıllarda teknoloji şirketlerinin sağlık sektöründeki araştırmacılarla yapay zeka üzerine omuz omuza yürüttükleri projeler ise gelecek vadediyor. Son olarak Google’ın bilim insanları, yeni bir AI algoritması sayesinde sadece gözün taranması ile olası kalp rahatsızlıklarının öngörebildiğini ortaya çıkardı.

Nature dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, makine öğrenmesi ile bir hastanın gözünün arka kısmı tarayarak, bireyin yaşı, kan basıncını ve sigara içip içmediğini analiz edebildiğini gösterdi. 300 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, uzmanlar bu verilerin kalp raharsızlıklarını tanımada etkili olduğunu ve sistemin sağlık personelinden çok daha hızlı ölçümleyebildiğini aktardı.

Ancak uzmanlar  yöntemin klinik olarak kullanılabilmesi için daha kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerektiğini düşünüyor.  Avustralya’da bulunan University of Adelaide’de aksine öğrenme analizi alanında tıp araştırmacısı olarak görev yapan Luke Oakden-Rayner’ın Verge‘e verdiği bilgilere göre, algoritma, doktorların bir hastanın kardiyovasküler riskini kan testi gerekmeden analiz etme potansiyelini daha hızlı ve kolay hale getirebilir. Ancak bunun için hale zamana ihtiyaç var.

Rakip şirket Apple da geçtiğimiz yıl kalp ritim bozukluğunu tanımlayabilen bir uygulamayı tanıtmıştı. Standford Medicine’deki araştırmacılarla birlikte yürütülen çalışmada geliştirilen uygulama,  Apple Watch ile senkronize oluyor ve atrial fibrillation (AFib) gibi kalp ritim bozukluklarını tanımlamayı amaçlıyordu.

Öte yandan, “yapay zeka” bugünlerde hayatın her alanında konuşulsa da veriler henüz yolun çok başında olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. Zira, 2017’de küresel pazarda yapay zekadan elde edilen gelir yaklaşık 2,5 milyar dolardı. 2025’de ise elde edilen gelirin 60 milyar doları bulması bekleniyor.

Öte yandan Global Market Insights, Inc.’in bir araştırma raporu da sağlık sektörüne yönelik pazarın boyutunu gösteriyor. Buna göre sağlık sektöründe yapay zeka pazarının 2024 yılına kadar 10 milyar doları aşması bekleniyor.

Görsel Kaynak: Deposit Photos
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder