mahihaber İddia Önemli. Yüzlerce Doktor Güvenlik Soruşturması Mağduru - Mahihaber
HADİSLERDEN

İddia Önemli. Yüzlerce Doktor Güvenlik Soruşturması Mağduru
Yüzlerce doktorun, tıp fakültesinden mezun olup mesleklerine başlamayı hayal ederken, karşılarına çıkan güvenlik soruşturması nedeniyle açıkta kaldığı iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre güvenlik soruşturmasını geçemeyen en az 300 kişinin olduğu belirtiliyor.

OHAL kapsamında çıkarılan 676 sayılı KHK’yla kamu personelinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapma şartı getirildi. Devlet hastanelerinde kadro bekleyen doktorlar da uzunca süredir soruşturmaların tamamlanmasını bekliyordu.

Soruşturmadan geçemeyen doktorlara Sağlık Bakanlığı’nnca “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendindeki atama şartlarını taşımadığınız anlaşıldığından, atamanız yapılamamıştır” yazısı ulaştırıldı.

Bakanlık soruşturmadan geçemeyen doktor sayısını açıklamazken birçok doktorun soruşturmayı neden geçemediklerini öğrenemediği kaydedildi.

Güvenlik soruşturması sonucu açıklanmayan 332 doktor ise çalışmaya başlamak için halen tebligat bekliyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Adana’da plastik cerrahi kazanan ancak güvenlik soruşturmasından geçemeyen A.G. şunları kaydetti: “Çocukluğumdan beri doktor olmak istiyordum. Ailenin tek doktoruyum. Herkesin benden beklentisi vardı. Zorunlu hizmetten sonra memleketim Adıyaman’daki insanlara kendi dilimde hizmet vermek istiyordum. TUS’tan (tıpta uzmanlık sınavı) sonra aileme yük olmamak için İzmir’de garsonluk yaptım. 18 yıllık emeğimiz vardı. Ben çok umutla bakıyordum, bu ülkeden gitmeyi hiç düşünmüyordum. Bu durumdan sonra Almanya’da mesleğimi yapmak için Almanca öğrenmeye başladım..”

Özellerde de kapı kapalı

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden geçen yıl mezun olan ve yedi ay beklediği güvenlik soruşturmasından geçemeyen S.Ç de şunları söyledi: “Toplamda 19 yıllık eğitim hayatım boyunca Fetullah Gülen cemaatinin dershanelerine gitmedim, evlerinde bir gün kalmadım, yurtlarına adımımı atmadım. Hiçbir tarikatla en ufak bir ilişkim olmadı. Güvenlik soruşturmasının ardından başvurduğum onlarca özel kurumdan tecrübesizlik ve güvenlik soruşturması gerekçesiyle olumsuz yanıt aldım. Aramızda ülkeden umudunu kesip yurtdışına göçenler var, geçimini sağlamak için hekimlik dışı işlerde çalışmak zorunda kalanlar var, tüm çevresiyle iletişimini kesip aile evinde umutsuzca bunalıma girenler var. Ülkede bu kadar hekim açığı olduğu söylenirken bu kadar hekimin çalışma hakkının fiili olarak elinden alınmasının mantıklı bir izahını bulamıyoruz.”

‘Örgüt mensubuysam neden tutuklanmıyorum?’

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 10 yılı aşkın süre önce mezun olan uzman hekim, zorunlu hizmetiyle birlikte 10 yıl sözleşmeli devlet memuru olarak çalıştıktan sonra branşına ait kadro açılınca ailesinin yanında olmak için görev yerini değiştirmek üzere istifa etti. Uzman hekim, atamasının ardından gelen güvenlik soruşturması şartı dolayısıyla bir buçuk yılını soruşturma sonucu beklemekle geçirdi. Başvurduğu mahkemede davası devam ederken güvenlik soruşturmasından neden olumsuz yanıt geldiğini öğrenen hekimin, MİT raporuyla ‘örgüt üyesi’ olduğu iddia edildi. Olumsuz yanıt, ‘Üniversitede toplantı, gösteri, yürüyüş düzenlemek’ ve ‘üniversitede düzenlenen etkinliklere katılmak’ olarak gerekçelendirildi.

MİT raporunun resmiyeti olmadığını söyleyen uzman hekim sözlerini şöyle sürdürdü: “Birileri sizin arkanızdan yakıştırma yapıyor ve somutlama zorunluluğunda da değil. Sizden hoşlanmıyorlarsa, muhalifseniz bir şeyler ekliyorlar. Örgüt mensubuysam neden tutuklanmıyorum? Hakkımda neden soruşturma yok? Örgüt üyesiysem nasıl 10 yıl devlet memuru olarak çalıştım. Dünya görüşü nedeniyle hükümet tarafından dışlanıyoruz. Biz bu süreçlerde Fethullah Gülen örgütü mensubu olanların nasıl atandıklarını da biliyoruz. Atanamayan arkadaşların yüzde 90’ı sol kesimden.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder