mahihaber Makyaj Malzemeleri Gözleri Kör Ediyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Makyaj Malzemeleri Gözleri Kör Ediyorİlk çağlardan beri özellikle kadınların kullandığı ancak son zamanlarda erkeklerinde tercihi olan makyaj bazen güzelleşmek bazen kamuflaj bazense rakibini korkutmak için yapılıyor. Yaygın ve sık yapılan makyajın tehdit oluşturduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Safiye Küçükgül, "Göz makyajı nedeniyle en sık gördüğümüz tablolar; alerjik konjonktivitler ve göz enfeksiyonlarıdır. Ancak makyaj malzemelerinden oluştuğunu hiç tahmin edemeyeceğiniz başka riskler de var" diyerek toksik kimyasal maddelerin risklerine vurgu yaptı.

Op. Dr. Küçükgül "Makyaj malzemesinin raf ömrünü ve kullanım süresini uzatmak için, kullanılan koruyucular ve kayganlaştıran, topaklanmayı önleyen katkı maddeleri sağlık açısından sayılamayacak kadar ciddi riskler barındırıyor. Zararlı etkisi en çok bilinenlerden biri paraben grubudur, kozmetiklerin içine kontaminasyonu engellemesi, bakteri ve mantarları yok etmesi için ilave edilirler. Paraben grubu kimyasalların ciltten emildiği, vücut dokularına geçip, östrojen hormonu benzeri etki gösterdiği tespit edilmiştir, paraben meme dokusunda ve meme kanseri materyallerinde de gösterilmiştir. Ayrıca bağışıklık sistemi ve üreme sistemini de etkilediği, hormonal değişiklikler oluşturduğu da gösterilmiştir. Fenoksietanol, kurşun, fitalat, PEG (polietilen glikol), BHA, BHT (bütillendirilmiş bazı bileşikler) hormonal bozukluklar yaratan, üreme sisteminin fonksiyonlarını bozan diğer toksik kimyasallardır." dedi

Peki, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Makyaj malzemesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri söyleyen Op. Dr. Küçükgül, "Kozmetik ürünler 'saf', 'doğal', 'organik' gibi bazı tanımlamalarla pazarlanmaktadır. Ancak bu tanımlar standart, ölçülebilir kriterlerle belirlenmiş olmadığından, ürünlerin riskli olmadığını göstermez. Bu nedenle, kullanacağınız kozmetik ürünlerin içeriklerini kendiniz detaylıca araştırın. İçeriği basit ve yalın olan ürünleri tercih edin, sentetik kimyasal madde barındıranların ürünlerden uzak durun.” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder