Mekke-Medine arasında hızlı tren heyecanı
Daha önce Mart 2018'de açılacağı açıklanan Mekke-Medine arasındaki hızlı tren hattında test sürüşlerine başladığı açıklandı

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Harameyn Hızlı Demiryolu Projesi Müdürü Muhammed Fida, Mekke-Medine Hızlı Tren Hattı test sürüşlerinin bu sabah itibariyle başladığını belirtti.

Fida, test sürüşleri programının başarıyla tamamlanmasının ardından iki kent arasındaki normal seferlere başlanacağını kaydetti.

2017 yılı sonunda açılması planlanan ancak yapılan açıklama ile Mart 2018'de açılışı ertelenen hızlı tren hattında test sürüşlerine başlandığı ifade edildi. Suudi Arabistan 2011 yılında Mekke ve Medine’yi birbirine bağlayan 444 km uzunluğundaki demiryolu projesi ve 35 adet hızlı tren seti için 12 İspanyol firması ve 2 Suudi firmaya 6.7 milyar bedelle ihale vermişti. 

Suudi Arabistan hükümetinin, vatandaşlara ve ülkede ikamet eden yabancılara 450 kilometrelik Mekke-Medine arasında uluslararası standartlara uygun bir taşımacılık hizmeti vermek için bu projeyi hayata geçirdiğini vurgulayan Fida, iki kutsal kent arasındaki hızlı tren hattının aynı zamanda hac ve umre ziyaretçilerine de hizmet vereceğini kaydetti.

Mekke-Medine hızlı tren ihalesinde daha güçlü olmak isteyen TCDD'nin konsorsiyumu bir Çinli firmayla anlaşmış, ancak son anda ihale şartnamesi değiştiren Suudilerden 'Birleşik konsorsiyumla ihaleye giremezsiniz' haberi gelmiş ve Türkiye'nin içinde bulunduğu konsorsiyum ihalede devre dışı kalmıştı. Suudilerin bu kararı sonrası ihaleye sadece, İspanyol - Al Shoula ve Fransız - Al Rajhi konsorsiyumları teklif verebilmiş ve ihaleyi İspanyol - Al Shoula firması kazanmıştı. Hac ve umre için kutsal topraklara gidenler hızlı tren hattında seferlerin başlaması ile Mekke ile Medine arasında 444 kilometre uzunluğundaki mesafeyi daha kısa sürede katedebilecek. İki kent arasında çalışacak olan hızlı trenlerin 12 vagondan oluşacağı ve trenlerde tek seferde 400 den fazla yolcunun taşınacabileceği açıklandı. 2016 yılının Kasım ayında Mekke ile Medine'yi birleştirecek hızlı tren hattının açılışının ertelendiği duyurulmuştu.

Söz konusu tren hattının Mekke, Cidde, Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, Kral Abdullah Ekonomi Kenti ve Medine olmak üzere toplam 5 istasyondan oluştuğunu aktaran Fida, "Saatte 300 kilometre hız yapabilen tren,12 vagondan oluşacak ve 417 yolcu taşıyacak." ifadelerini kullandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder