mahihaber Sarı noktaya özel lans - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sarı noktaya özel lans


Sarı nokta hastalığı ileri yaştaki hastaların görme oranlarının ciddi şekilde düşürüyor. Bu hastalık için yeni geliştirilen özel makula lensi, hastaların görmesine katkı sağlıyor.


Sarı nokta hastalığı, diğer adıyla yaşa bağlı makula dejenerasyonu dünyada görme kaybıyla sonuçlanan görme bozuklukları arasında 3. sırada yer alıyor. Yazıların bulanık, renklerin daha az parlak ve puslu görülmesi ilk belirtileri olan hastalık görmeyi yüzde 70-80 oranında azaltabiliyor.

Makula; gözün arkasında retinanın merkezinde yer alan, gözün ayrıntılı ve merkezi. Görme işlevinden, dolayısıyla okuma, araba kullanma, yüzleri tanıma gibi görevlerinden sorumlu kısmı. Sarı nokta hastalığı bu bölgenin zarar görmesinden kaynaklanıyor.

Sarı nokta hastalığı, gelişmiş ülkelerde de görme kaybının en büyük nedeni olarak biliniyor. 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülen kronik ve ilerleyici bir göz hastalığı.

Ama artık yeni bir çözüm var; özel makula lensi.

Daha önce özellikle katarakt ameliyatından sonra da görme, sarı nokta hastalarında iyileşme gerçekleşmezken, sadece kataraktlı lens değiştirilebiliyordu. Şimdilerde ise bir İngiliz uzman Bobby Qureshi tarafından geliştirilen lens sayesinde hastaların görmelerinde yüzde 20-30 iyiye gidiş sağlanabiliyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder