Header Ads

Şeytanın Müftüsü Yine Saldırdı
Geçtiğimiz yıllarda Mısır'ın darbeci başkanı Sisi ve Mısır ordusu hakkında uydurma hadis üreten eski müftü Ali Cumabu kez Kur'an-ı Kerim hakkında asılsız iddialarda bulunarak "Peygamber sahabeleri Kur'an ayetlerini kendi algıları ve ayetlerin ötesine dayanarak tefsir etmişlerdir" dedi.

"Sisi'ye isyan eden Peygamber'e isyan etmiştir" diyecek kadar hadsizliği zirve yapmış bulunan Mısır'ın darbe yanlısı eski Müftüsü Ali Cuma bir televizyon programındaki röportajında Peygamber (sav) dönemindeki Kur'anların sayfa sırasında hatalı olduğunu ve geçersiz nüshalar kabul edilebileceğini iddia etti.

QNA'nın Sedayi Beled haber sitesinden aktardığına göre, Mısır eski Müftüsü CBC uydu kanalı tarafından yayınlanan '' Allah alimdir'' programında  'Peygamber (saa) dönemindeki musaflar geçersiz idi ve orada hiçbir sûrenin ismi yoktur. Peygamber sahabeleri Kur'an ayetlerini kendi algıları ve ayetlerin ötesine dayanarak tefsir etmişlerdir. Peygamber (saa)'in sahabelerinden '' İbn Mesud'un  Kur'anın tecridinden kastettiği Kur'anın yazılmamış olmasıdır. Kur'anın aslı okunmuştur yazılmış değildir'' beyanında bulundu.

Peygamber döneminde bir kitap şeklinde Kur'an ayetlerinin toplanması konusu  Kur'an çalışmaları alanında her zaman zorlu konulardan biri olmuştur. İslam Uleması bu konuda çeşitli kitaplar yazmıştır.

Çoğu İslam alimi Kur'an ayetlerinin Peygamber zamanında toplandığına ve halk arasında yaygın olduğuna inanmaktadır. İslam Peygamberinin vefatından sonra kıraatlardaki farklılıklar nedeniyle musafların tevhidi üçüncü halife döneminde Kur'an kıraatlarını aynı kılmak ve yanlış kıraatları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleşti.

Mahihaber / Dışhaberler Servisi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.