HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Türkiye'nin en büyük 3.camisinin temeli atıldı.
Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu'na yapılacak 20 bin kişilik caminin temeli, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Kaynak: 20 bin kişilik caminin temeli atıldı

Uludağ Üniversitesi'nde yapımına başlanan caminin temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Bursalı hayırsever iş adamı ve Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Sönmez Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Cem Sönmez ile Bursa protokolünün önde gelen isimleri katıldı.

SÖNMEZ AİLESİ'NE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Temel atma töreninde bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu "İslam şehirlerinin alameti farikası camilerdir. Bursa da hem bir payitaht olması hemde birçok manevi değeri bünyesinde barındırması ile özeldir. Burada temeli atılan caminin hiç bir kamu kaynağı aktarılmadan tamamen Bursa'daki hayırseverlerin çabasıyla inşaa edilecek olması, Bursamızın da başka bir güzelliğini gözler önüne seriyor. Camimizin inşaatı için toplamda 25 milyon lira bağış taahhütünde bulunan Celal Sönmez başta olmak üzere bütün hayırseverlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Afrin Operasyonu hakkında da açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu "Sahada varlık gösteremeyen, kahramanlarımız karşısında kuyruğunu kıstırıp kaçan itler, bu defa siviller üzerinden Türk askerini itham etmeye çalışıyorlar. Buna kimse inanmaz. Biz haktan, adaletten yola çıkıyoruz. Bir gün uyandık ve Afrin'e girelim demedik. Oradan bine yakın roket, hedef gözetilmeksizin Türkiye sınırları içine fırlatıldı. Birçok sivil insanımızı kaybettik. 15 yaşındaki bir kızımız uyurken şahadet şerbetini içti. Nasıl ki Fırat Kalkanı Harekatı'nda orayı temizlediysek, Afrin'de de bunu gerçekleştireceğiz. DEAŞ'a düzenlenen operasyonlarda sivillerden kimse bahsetmezken, ne oldu da şimdi sivillerden söz ediyorsunuz! Terörist sizin teröristiniz, taşeron sizin taşeronunuz olunca paniğe kapılıyorsunuz değil mi? Paniğe de kapılsanız, meydan da okusanız, Türk milleti kendisine uzanan elleri kıracaktır" ifadelerini kullandı.

TÜM BURSA GÖREBİLECEK

Uludağ Üniversitesinde konumlandırılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi ile 4 minareli külliye şeklindeki caminin kubbe yüksekliği 41,7 metre, minare yüksekliği 75,8 metre olacak olan Uludağ Üniverstiesi Yeni Cami, Bursa'nın her yerinden görülebilecek. Toplam 10 bin metrekare alana inşa edilen cami, 6 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olacak. Açık ve kapalı alanlarda aynı anda toplam 20 bin kişinin ibadet edeceği külliye, bünyesinde bin 500 kişilik konferans salonu da yer alacak.

MEVCUT CAMİNİN YETERSİZLİĞİ

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay da desteklerinden ötürü Sönmez Ailesi'ne teşekkür ederek, "Müslümanlık tapusuna temel atmak için toplandığımız günde cami ve mescit yapan,yaptıran insanların ne kadar kamil olduklarına şahit oluyoruz. Mevcut camimiz günden güne büyüyen üniversitemize yetmemekteydi. Yeni cami sayesinde Bursa'nın en büyük ibadethanesini öğrencilerimize sunmuş olacağız" diye konuştu.ÖNEMLİ BİR AKTİVİTE MERKEZİ

Türkiye'nin en büyük 3.camisinin Uludağ Üniversitesi'nin yanı başında konumlandırılmasından gurur duyduklarını da ifade eden Rektör Yusuf Ulcay, "Aynı zamanda üniversitemizde 4 bin yabancı öğrenci var. Bu öğrencilerimizin de ihtiyaçlarını gidermek için külliye içinde farklı dinlere mensup kişilerin ihtiyaçlarını giderecek mekanlar yer alacak.bin 500 kişilik planlanan konferans salonu ile Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nden sonra en büyük kongre merkezine sahip bir mekan olacak. Eskiden olduğu gibi sadece ibadet değil kültürel, sanatsal ve sosyal faaliyetlerin de icra edildiği mekan olarak düşünüyoruz. Kubbesi, minaresi ile İslami bir nişan bırakacak eser Bursa'mıza kazandırılıyor" sözlerini kullandı.

ESKİLERİN EN BÜYÜK EKSİĞİYDİ

25 yıl önce Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Birimler Fakültesinde okuduğu yılları hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "O dönemde biz cami konusunda çok sıkıntı yaşamıştık ve hep dile getirmiştik. Başta bizleri teşvik eden Cumhurbaşkanımız olmak üzere eğitimden,sağlığa bir noktada yardımlarını esirgemeyen sanayici ve hayırsever Celal Sönmez ve diğer işadamlarına Büyükşehir olarak çok ediyoruz" dedi.

Bursa Hakimiyet
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz