HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Üsküdar Şemsi Sivasi’nin Mescidi açıldı
Şemsi Sivasi’nin Mescidi Üsküdar’da açıldı.

Üsküdar'da hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen Şemsi Sivasi Camisi'nin açılış töreni, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Yapılan törene Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Müftüsü Prof. Dr Hasan Kamil Yılmaz, caminin yapımında katkısı olan hayırseverler ve vatandaşlar da katıldı.

Tören öncesi Bakan İsmet Yılmaz, camiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı, vatandaşlarla tokalaşarak sohbet etti. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Şemsi Sivasi Camisi'nin Üsküdar'a hayırlı olmasını temenni etti.

"Şehrin şehadet parmağı" minareleriyle bir başka güzel olan İstanbul'un, bugün bir minare daha kazandığını söyleyen Yılmaz, caminin yapımında emeğe geçenlere de teşekkür etti.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise konuşmasında son beş yılda Üsküdar’a kazandırılan cami sayısının 58’e yükseldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Son beş yılda Üsküdar’da 50'nin üzerinde camiyi ya yeniledik ya yeniden yaptık. Bu güzel ve mütevazı camimiz mahallemizde, komşularımızın cami ihtiyaçlarını giderecek estetik ve çok da fonksiyonel şekilde inşa ettiğimiz çok güzel bir eser oldu. Camiinin yapımında büyük katkısı olan Prof. Yahya Fidan hocamıza ve onun komşularına huzurlarınızda teşekkürler ediyorum. Üsküdar’ımız camiler şehri. Özellikle son yıllarda halkımız, hayırsever vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte, belediyemiz ve müftülüğümüzle birlikte çok güzel camiler inşa etmeye devam ediyoruz. Şemsi Sivasi camimiz Üsküdar'da şu ana kadar yaptığımız 58. cami oldu.Allah'ın mescitlerini sadece Allah'a ve ahiret gününe inanan ve ancak Allah'tan korkan kimselerin imar edeceğini söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Peygamberimiz Allah'ın rızasını gözeterek bir mescit inşa eden kimseye, Allah'ın da ona cennetten bir köşk hazırlayacağını buyuruyor. Hayırların en hayırlısı ahiret hayrıdır. Çünkü dünya geçici, ahiret ebedidir. Ebedi saadete ulaşmanın yolu bu dünyada çalışmaktan, Allah'ın kullarının rızasını kazanmaktan geçiyor. Kulların rızasını almak da onlara hizmetten geçiyor. Bugün burada kulların rızasının alınmasına vesile olan hizmetlerden birinin örneğini görüyoruz. Mescitler yeryüzünde Allah'ın evleridir. Dünya hayatının ışığı, ziyası ve nurudur. Camiler bulunduğu bölgeye huzur ve güven verir. Camiler hem ibadet hem de eğitim ve kültür mekanlarıdır. İslam kültürünün de en zahiri göstergesidir. Nerede cami görsek biliriz ki İslam orada yaşanır ve orada müminler vardır. Camiler insana hizmetin Hakk'a hizmet olduğunu öğreten, barış ve kardeşliğin, milli birlik ve beraberliğin pekiştirildiği yerlerdir. Bunun en güzel örneğini 15 Temmuz'da gördük. Tüm camilerimizden gelen sela sesleri bizi aynı hedefe yöneltti."

Bakan İsmet Yılmaz, camiye adını veren Şemsi Sivasi Hazretleri'nin bu milletin önemli değerlerinden olduğunu belirterek, "Şemsettin Ahmet Sivasi Hazretleri, zahiri ve batıni ilimlere vakıf, ilim ve irfan sahibi halvetiye yoluna mensup Şemsiye kolunun da kurucusudur. Hazreti Şeyh ömrünün büyük bir kısmını Sivas'ta geçirmiş, kabri de Sivas'tadır. Çeşitli ilimlerde 40'a yakın eseri vardır. Farsça ve Arapça dil bilgisi kitaplarıyla birlikte birçok tercümeleri de bulunmaktadır. Şiirlerinde Şemsi mahlasını kullanır." diye konuştu.

Camilerin vatanın tapusu olduğunu belirten Yılmaz sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Camilerde ezanlar okunduğu, al yıldızlı al bayrak dalgalandığı sürece bu topraklarda ilelebet hür yaşayacağız. Allah birliğimizi, dirliğimizi daim etsin."

Yapılan konuşmaların ardından İstanbul Müftüsü Prof. Dr Hasan Kamil Yılmaz tarafından yapılan dua sonrası Bakan Yılmaz ve beraberindekiler tarafından caminin açılış kurdelesi kesildi. Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, cuma namazını da burada kıldı.Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz