HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Aile Düşmanı Diziden Din Düşmanlığı
Adını aldığı Karadeniz insanının, bilhassa Trabzonluların örf adet ve namus ile aile birliğindeki dayanışmayı göz ardı ederek kadına şiddetin, imama saygısızlığın ve aile birliğinin yıkımı yönünde senaryoya sahip olan "Sen Anlat Karadeniz" adlı dizinin son bölümü adeta Kuran-ı Kerim'deki Allahu Teala'nın ayetlerine ters düşecek şekilde sözlere sahne oldu.

Başladığı günden bu yana büyük bir seyirci kitlesi tarafından tepkilere neden olan "Sen Anlat Karadeniz"in 9. bölümünde yer alan kadına şiddet konulu hutbe sahnesi dini çevrelerin tepkisini çekti.

"Peygamber efendimize yakıştıramadığınızı, Allah'a nasıl yakıştırıyorsunuz " sözleri ile de medyada da yer alan sahnede vaaz veren imam ve onu dinleyen cemaatin hayatın olağan akışına ve cami adabına uymayan söz ve davranışlar tepki çekti.

Dizide, kadına şiddeti konu alan bir hutbe sahnesine yer verilmiş. Hutbede imam , konuya girince camide bulunan cemaat arasında sert tartışmalar baş gösteriyor. Hoca da hutbede bir ara dikilip bu tartışmaları izliyor. Tartışmalar devam ederken hoca cemaate soruyor:

“Peygamberimiz kadın dövmüş mü, ona kadın dövmeyi yakıştırabiliyor musunuz” diye soruyor.Cemaat da “hayır” diye cevap verince, hoca:

“Peygamber Efendimize yakıştıramadığınız bu fiili, o halde Allah’a nasıl yakıştırıyorsunuz?” diyor.

Böylece imam, herhangi bir yoruma da ihtiyaç duymadan ayetteki açık lafzı, keyfi tasarruf ve düşüncesiyle inkâr etmiş oluyor.

Dizideki sözde hutbede ayrıca, camide hutbe esnasında cedel ve kavga edilebileceği de fiilen öğretilmiş oluyor. Bu suretle, hutbe okunurken namazda olduğu gibi ciddiyeti emreden ve yanındaki konuşana “sus” demeyi bile öngörmeyen dinimizin bu husustaki hüküm ve adabı çiğnenmiş oluyor.

Camilerde tartışma veya kavgayı kıyamet alameti ve musibet sebebi sayan hadisi şerifler de işin cabası. Bir film yazarının kafasından çizdiği senaryoya göre bir din anlayışı ve fasit bir cami adabı, millete en âyâni yöntemle öğretiliyor.

Dizide okunan -sözde- hutbede, usulsüz bir şekilde Hz. Peygamberin fiili üzerinden ayet-i kerime (Allah’ın hükmü) yargılanmaktadır.

Bunu da Yaptılar, Dizi Ahlaksızlığında Boyut Değişti ( Tıklayınız )
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz