Header Ads

Balkanlıoğlu Önce Tutuklandı Sonra Serbest Bırakıldı

Belçika’nın Brüksel Havaalanı'nda polisler tarafından yaklaşık 12 saattir ailesi ile birlikte göz altında tutulan,Abdulmetin Balkanlıoğlu  geçtiğimiz dakikalarda serbest bırakıldı.

Abdulmetin Balkanlıoğlu, Cuma Namazı kıldırmak ve Avrupa’da bir dizi sohbet vermek için gittiği Brüksel’de eşi ile birlikte gözaltına alındı. 12 saat tutuklu olarak kalan Abdulmetin Balkanlıoğlu geçtiğimiz dakikalarda serbest bırakıldı.

Bir dizi konferans için Belçika’ya giden Abdulmetin Balkanlıoğlu'nun, Brüksel Havaalanı’nda gözaltına alındığı öğrenildi.

Bu durum karşısında Balkanlıoğlu, “Sözde insan hakları, özgürlükler ve demokrasinin beşiği olan Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel’de eşimle birlikte sorgusuz sualsiz 12 saattir gözaltında tutuluyorum” sözleriyle tepki gösterdi.

Abdulmetin Balkanlıoğlu'nun Cuma Namazı kıldırmak ve Avrupa’da bir dizi konferans vermek için gittiği Brüksel’de eşi ile birlikte gözaltına alınması ve sorgusuz, sualsiz 12 saat tutulması skandal olarak değerlendirildi.

Balkanlıoğlu’nun Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik konuşmalarını için videolarını Belçika polisinin izlediği ve harekata yönelik açıklamalarından rahatsızlık duydukları öğrenildi.

Belçika polisinin Balkanlıoğlu’nun gözaltına alınmasına yönelik hiç bir açıklamada bulunmaması ise ayrıca dikkat çekici olarak bulundu.

Tepkilerin ardından Abdulmetin Balkanlıoğlu serbest bırakıldı!

Gerek havaalanında hadiseye şahid olanlar, gerekse haksız ve gerekçesiz gözaltını sosyal medyadan haber alanlar Belçika'ya yönelik tepki ve öfkelerini, dle getirdiler

Sosyal medya kullanıcıları bilhassa Twitter'da #AbdulmetinHocamSeninleyiz hashtag'i ile paylaşımlar yaptılar.

Abdulmetin Balkanlıoğlu, TSK ve ÖSO'nun Zeytindalı Harekatı’na ilk günden beri tam dektek vermiş ve sohbetlerinde sürekli olarak Türk güvenlik kuvvetlerinin yanında olduğunu ilan etmişti.

Abdulmetin Balkanlıoğlu'ndan gözaltı açıklaması

Balkanlıoğlu açıklamasında "Yeşil pasaportumuz var. Camide konferansımız vardı. Bizi sorguya alan havalimanı polisi sosyal medyadan konuşamalarımızı izleyince, ülkeye girişimizin dini içerikli bir çalışma olduğunu anladı. Hiç kimseye bildirmeden, avukata ve yabancılar polisine bildirmeden 12 saat burada tuttular. Şimdi de 18 saate çıkardılar tutulma süresini. Bu gözaltına itiraz edersek 10 gün burada tutmakla tehdit ediyorlar. Ülkeden çıkmak istersek ise hemen salacaklarını ve Belçika’dan deport edileceğimizi söylediler. Son Afrin konuşmamızın bu kararlarında bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Zaten PKK’ya açıkça destek verdikleri herkesçe biliniyor." ifadelerine yer verdi

Balkanlıoğlu'ndan destekçilerine mesaj

Balkanlıoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada da şunları söyledi.

"Selamünaleyküm Allahu Teala Hazretleri sizin gibi ihlaslı kulların duası bereketiyle gavurcukların Elinden bizi kurtarıp bu neşeli fotoğrafa kavuşturdu Gurbetçi kardeşlerime yapacağım tüm davet tebliğ vaazı nasihat çalışmalarına %100 ortaksınız"

ABDULMETİN BALKANLIOĞLU KİMDİR?

Abdulmetin Balkanlıoğlu, 1958 senesinde Sungurlu’ya bağlı Aşağıfındıklı’da dünyaya geldi.
1977 senesinde Çorum İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi.
1986 senesinde girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bıraktı.
Arapça eğitimini Emin Saraç Hoca'dan alan Balkanlıoğlu 1977 tarihinde Şile’de Ağca Hacıköyü’nde imamlık vazifesine başladı.
1978 senesinde Sarıyer Rumeli Efendi Köyü Camii'nde görev yapan Balkanlıoğlu, 1980 senesinde Eminönü Hoşkadem Camii’nde, 1983′de de Fatih Müftülüğü’ne bağlı Acemoğlu Camii’nde görev aldı.
Bu dönemde Fatih Din Görevlileri Dernek Başkanlığı’nı yürüttü.
Daha sonra, Küçükçekmece ilçesine bağlı Kayabaşı Köyü’ne tayin olan Abdulmetin Balkanlıoğlu, oradan da emekliye ayrıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.