mahihaber Bu Ne Rezillik! Restore Değil Tarumar Ettiler - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bu Ne Rezillik! Restore Değil Tarumar Ettiler
Tarihi binalarda son yıllarda yaşanan restorasyon rezaletlerine bir yenisi daha eklendi. Üsküdar'da geçtiğimiz yıl denize çakılan kazıklar yüzünden sahildeki Şemsi Paşa Camii'nin duvarlarını çatlatan skandalın bir benzeri bu kez Şeyh Mustafa Devati Camii'nde ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar Şeyh Mustafa Devati Camii Haziresi'ndeki restorasyon çalışmalarını yapan firma hakkında soruşturma başlatıldığını ve hazire alanındaki çalışmaların, kurul kararlarına uygun bir şekilde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Üsküdar Şeyh Mustafa Devati Cami hâziresi restorasyon edilecek diye mütaahhit firma tarafından yerle bir edildi

Şeyh Mustafa Devati Camii ve Türbesi'nin yanındaki mezarlıktan (hazire) yansıyan 'yıkılmış, kırılmış' fotoğraflar sosyal medyada tepki çekti. Konuya ilişkin fotoğraflar hızla yayılırken Üsküdar Belediyesi de görüntülrden haberdar olduğunu söyledi.

Üsküdar'da bulunan Şeyh Devati Camisi Türbesi'nde yapılan restorasyon çalışmalarında yaşanan Osmanlı mezarlarının hilti ile kırılmasına vatandaşlarının şikayeti üzerine İBB ekipleri müdahale etti..

Türbenin avlusunda bulunan Osmanlı mezarlarının restorasyon çalışmaları kapsamında hilti ile darmadağın edilmesi görenleri hayrete düşürdü.

Duruma hassasiyet gösteren vatandaşlar konuyu sosyal medyadan ve İBB Beyaz Masa'dan şikayet ettiler. Kırılan Osmanlı mezarlarının fotoğraflarını çeken vatandaşlar hilti ile çalışan işçinin tepkisi ile karşılaştı.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ: GÖRÜNTÜLERDEN HABERDARIZ 

 Bazı kullanıcıların fotoğrafları Beyaz Masa ve Üsküdar Belediyesi'nin Twitter adresine yönlendirmesi üzerine Üsküdar Belediyesi "görüntülerden haberdar olduklarına" , Beyaz Masa da "inceleme için görevlilerin gönderildiğine" dair bilgiler paylaştı.

İBB müdahale etti 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar Şeyh Mustafa Devati Camii Haziresi'ndeki restorasyon çalışmalarını yapan firma hakkında soruşturma başlatıldığını ve hazire alanındaki çalışmaların, kurul kararlarına uygun bir şekilde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, Üsküdar Şeyh Mustafa Devati Camii Haziresi'nde yapılan restorasyon çalışmalarında eğik, yatmış ve yerde duran mezar taşlarının altındaki imitasyon beton kaidelerinin kaldırılmasında uygun olmayan yöntemlerin kullanıldığının görüldüğü belirtilerek, görüntülere yansıyan kırık taşların mezar taşlarının altındaki imitasyon beton parçaları olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 28.12.2017'de onayladığı proje çerçevesinde, şahide (mezar) taşlarının mermer kaidelere yerleştirilmesi esnasında yüklenici firmanın gerekli hassasiyeti göstermemesine anında müdahale edildiği vurgulanarak, "Firma hakkında soruşturma başlatılmıştır. Hazire alanındaki çalışmalar, kurul kararlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilecek ve sonlandırılacaktır. " ifadelerine yer verildi.

Üsküdar Şeyh Devati Efendi Türbesi

İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Üsküdar Selmanıpak Caddesi’ne cepheli olarak 1650 tarihinde inşa edilmiştir. Türbe, kenarları birbirine eşit olmayan sekizgen planlı bir yapıdır. Türbenin batı yönüne açılan kapının üzerinde ve bu yöne açılan pencerelerin üzerlerinde toplam dört tane kitabe yer almaktadır. Batı yönünde yer alan pencereler piramidal bir formla sonlandırılmıştır. Kırma çatı ile örtülü türbenin iç kısmı ahşaptır. Devati Mustafa Efendi Tekkesi, Kethüda Arslanağazade Mustafa tarafından 1650’de Celveti tarikatından divitçi olarak tanınan Devati Şeyh Mustafa için yaptırılmıştır. Şeyh Mustafa Efendi 1657 yılında türbe, Şeyh Mustafa’nın ölümünden sonra yapılmıştır. Türbe, Fatma Zehra Hanım tarafından 1886’da yenilenmiştir.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder