Header Ads

Buluştular,Barıştılar, Anlaştılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Devlet Bahçeli'nin de eleştirdiği Nurettin Yıldız’ı, Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, İhsan Şenocak Muhammed Emin Yıldırım ve daha bir çok hocaefendi ile yakınları zıyaret etti. Birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

5-6 saatlik bir toplantıya ilişkin yapılan açıklamalarda "Hem kendi aralarındaki sorunları konuştular hem de dargın olanlar barıştı." denildi.

Buluşmada yer alan isimlerden Nevzat Çiçek, buluşmaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “Geçen günlerde hocalar bir araya geldi... Hem kendi aralarındaki sorunları konuştular hem de dargın olanlar barıştı. Herkes kendisine göre bundan sonra yapması gerekenleri masaya yatırdı. Neden bunlar yaşanıyor sorusuna cevap aradı. Ben de ortak istek üzerine moderatörlük yaptım” dedi.

CÜBBELİ'DEN AÇIKLAMA

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, "Nureddin Yıldız, İhsan Şenocak ve M. Emin Yıldırım Hocaefendiler ile Görüştüğümüzde Neler Konuştuk?!" isimli bir video yayınlayarak konuya açıklık getirdi.

Videoda yapılan açıklamalar şu şekilde:

"Konu haremlik-selamlık'a riayet eden cemaatlerin ne kadar sapık olduklarına geliyor. Siz farkıda mısınız? (evet sesleri) Mesele ketçap meselesi değil, adam ketçabı ne yapsın. Yılmaz Özdil, 'Bu ketçabı böyle konuşursa bunlara kadınbudu köfte, vezir parmağı ne olacak diyor.' Bir dalga, bir hakaret... Bu benim kanıma dokundu. Ben de bunun üzerine Nurettin Hoca'yı, İhsan Şenocak Hoca'yı, Mehmet Emin Yıldırım Hoca'yı aradım. Karşı taraf safları sıklaştırıyor. Hepsi birden haremlik-selamlık, helal-harama girdiler. Bizim ehli sünnet üst kimliği altında sorunlarımızı çözmemiz lazım. Tehlike çok büyük çünkü bu ilahiyatlardaki reformist Yaşar Nuri kafası yeni bir din çıkartmaya çalışıyor."

"NEREDEYSE DİYECEKLER Kİ BUNLAR KARISIYLA DA YATMAZ"

Mehmet Emin Yıldırım'ın vakfında buluştuklarını belirten Ahmet Mahmut Ünlü, Nurettin Yıldız hakkında ise "Ben böyle linçlerle çok karşılaştım. Halden çok iyi anlıyorum" dedi. Baktım ki dinsizi donsuzu birleşmiş, vezir parmağına kadar gidince iş biz aramızda doğruyu bulmazsak bunlar bizden de destek alarak müslümanları yıpratacaklar. Zaten iş ketçapta durmuyor. Bunlar kızına el öptürmez, kaynanasıyla oturmaz az daha diyecekler ki bunlar karısıyla da yatmaz. İş oraya geldi. Tabii canım niye evlendik o zaman? Hanım da çarşafla girsin yatağa, araya da bir şey koyalım. Yaptılar bizi böyle yahu. Adamların lafı böyle, dalga geçiyorlar bizimle" dedi.

Buluşma sonrası sonuç olarak neler belirtildi.

1- Bir aydır zaten biraraya gelmek için hocalar birkaç kez görüştü ama programları uymamıştı bu nedenle görüşme geçen hafta gerçekleşti

2- Hocaların buluşmasını Cumhurbaşkanına karşı birleştiler tarzı bir yaklaşımla sunmak doğru değildir

3- Hocalar buluştu çünkü, beş-on sene önceki sohbetlerden cımbızlanarak bir operasyon çekiliyordu tümüne. Bu konu masaya yatırıldı.

4- “Böyle bir durumda küskünlüklerin ve dargınlıkların yeri ve zamanı değil” dendi.

5- Ehl-i Sünnete karşı sistematik saldırılar yapıldığı ve bunun hocalarla halkın temasını kesmeye yönelik olduğu

6- 15 Temmuz’da darbeye direnen bu hocaların üzerine bilinçli gelindiği

7- Operasyonun dış kaynaklı olduğu

8- Hocaların kendi aralarında bir istişare mekanizması kurulması gerektiği

9- Ayda bir mümkünse toplanılmasında görüş alışverişinde bulunulmasının önemli olduğu ve farklı hoca ve kesimlerle de bunun genişletilmesi gerektiği ifade edildi.

İhtilaflı konularda Muhammed Emin Yıldırım, sahabe ile ilgili yanlış görüşlerini kitabından çıkardığını

Nurettin Yıldız da, Allahu Teala'nın mekandan münezzeh olduğu inancında olduğunu ve diğer konuların yanlış anlama olduğunu beyan etmiş.

Cübbeli Ahmet Hoca da Nurettin Yıldız üzerinden İslam'ın genel hükümlerine bir saldırı olduğunu ve ihtilaflı konularda uzun uzun konuştuklarını bu ortamda Ehli sünnet çatısı altında birlik olunması gerektiğini söylemiştir

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.