HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Bunu da Yaptılar, Dizi Ahlaksızlığında Boyut Değişti
Haftalardan beri ATV ekranlarında sözde reyting rekoru kıran ahlaksızlıkta boyutları değiştiren "Sen Anlat Karadeniz" dizisinin RTÜK tarafından Türk aile yapısına uymayan senaryosuna müdahale edilmemiş olması tepkilere neden oluyor.

Kadına ve çocuklara yapılan sadistçe baskılar, küçük düşürücü davranışlar, hakaretler yetmiyormuş gibi misafir gidilen evde 8 yıllık evli bir çocuklu kadının evin bekar oğluna çamur gibi yapışması ve olaylar olaylar.

Karadeniz türküleri ile donanımlı, Trabzon insanının ahlak ve örfüne uymayan hele hele bir Türk ailesinde evli çocuklu kadının gözüne kestirdiği bekar oğlanla kaçması ahlaksızlığın dik alası.

Bu nasıl bir Türk ahlak anlayışıdır? Nasıl bir aile yapısını teşkil edipte ismine Sen Anlat Karadeniz dersiniz?

Böyle bir ahlak dışı dizi ile çocuklarımıza yanlış örnek sunulması, her kadının mutlaka şiddete layık gösterilmesi, cami imamının dahi ayaklar altına alınması ister istemez Türk toplumunu yozlaştıren bu ve bunun gibi dizilere RTÜK tarafından daha dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya yetiyor.

Kadına şiddetin had safhaya vardığı günümüzde böyle bir videonun ve dizinin çekilmesi yayınlatılması ve sahte reyting haberleri, sosyal medyada elbirliği ile insanların gözüne sokulması yanlışları peşpeşe getiriyor..

RTÜK'e çağrıda bulunarak, kadına yönelik aşağılık şiddeti teşvik edeceği gerekçesiyle dizinin yayından kaldırılmasını isteyenlerin sayısı her geçen gün artarken Trabzon'un insanlarını kötüleyen, onları adeta şiddet yanlısı ve evli ve çocuklu kadına göz dikecek şekilde lanse edilen yer gibi gösterilmesi milyonlarca Karadeniz'liye hakaretin en büyüğüdür

Bir süre öne RİDEF Rize Dernekler Federasyonu ile Trabzonlular Dernek Başkanı  tarafından “sen anlat Karadeniz” adlı dizinin Karadeniz’i yanlış tanıttığı gerekçesi ile tepki gösterilmesi bile dikkat alınmadı.

“Sen anlat Karadeniz dizisine tepkimizdir” başlığıyla RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Osman Sınav gibi usta bir yapımcı ve yönetmenin Karadeniz’de film çekmesi, bölgenin tanıtımına katkı sağlamaktadır. Film gösterime girdiğinde maalesef şaşkınlığa uğradık. Karadeniz’in örf adet gelenek görenek ve ananelerine tamamen ters bir yapımla karşılaştık. Bu çirkinliğe sessiz kalınamazdı. Hocanın kafasına basma sahnesi ile Karadenizli ailenin büyüklerinin yanında edebe aykırı davranışları asla kabul edilemez. Bazı sahnelerinde edep ve hayâdan uzak bölümleri bulunan dizinin seslendirmesi de gerçeğe uygun yapılmamıştır. Karadeniz insanının karakteristik özelliklerinin gerektiği gibi yansıtılmadığı müşahede edilen dizide gerek şive ve gerekse uyum acısından nahoş bir tablo ortaya çıkmıştır. RİDEF Rize Dernekler Federasyonu ailesi olarak Bu yanlıştan biran evvel vazgeçilmesi, özür dilenmesi ve dizinin yayından kaldırılmasını yetkililerden önemle talep ve rica ediyoruz.”

“Sen anlat Karadeniz” adlı diziye Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu’ndan tepki geldi. Trabzonlu insanının tam anlamıyla yansıtılmadığını ve Trabzonluyum diyen kimsenin bunu kabullenemeyeceğini ifade eden Durmuşoğlu, öfkesini şu sözlerle ifade etti.

BU SAÇMALIK KABUL EDİLEMEZ !!!

Sen Anlat Karadeniz isimli dizide geçen sahneler kesinlikle Trabzon kültürünü yansıtan, örf ve adetlerini gösteren, yiğitlikleri ve mertlikleriyle Anadolu coğrafyasına nam salan, tüm Türkiye’ye bu kültürünü kabullendirmiş ve ben Trabzonluyum diyebilen tüm hemşehrilerimizin kesinlikle kabul edemeyecek sahnelerdir. Trabzon’da kimse bir imama yapılan o muameleye sessiz kalmaz,10 kişi bir köy bir ev bastırmaz. Bu ve bunun gibi birçok saçma sahneleri Kocaeli Trabzonlular Derneği olarak çok net ve sert bir şekilde kınıyoruz. Bu dizinin yayında kaldırılması yada gerçek Trabzonlu kültürünü net yansıtması için lütfen şikayet edelim.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz