mahihaber By-pass olanların ömrü uzuyor mu ? - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

By-pass olanların ömrü uzuyor mu ?
Kalp hastası olup da bypass yapılan birinin ilk duyacağı sözcük. " Haydi damarları yeniledin, kalbi sıfırladın,ömrün 20-30 daha uzadı"

Kalp ameliyatı olanların ömrünün uzayacağını dair kocaman bir yalan bu yazının sahibine de söylendi. Ve ilk duyumla birlikte ne kadar saçma bir sözcük demesiyle bunu sarfedenleride kızdırmış oldu.

Gerçekten bypass olanların ömrü uzuyor mu ?

Sözde yapılan bir araştırmaya göre "by-pass ameliyatı geçiren kalp hastaları, daha uzun yaşıyor(muş)

New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 20 ülkeden bin 200 kişinin katıldığı bir çalışma yapıldı. 60 yaşlarındaki kalp hastaları 10 yıl boyunca takip edildi.

Damar tıkanıklığı yaşayan hastaların yarısı sadece ilaçla tedavi edilirken, diğer yarısının tıkalı damarları by-pass ameliyatıyla değiştirildi. 10 yıl içinde, by-pass ameliyatı olan hastalardan yüzde 41'i kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetti."  denildi.

Ameliyat olmayan ve sadece ilaç tedavisi gören hastalardan aynı sebeple yaşamını yitirenlerin oranıysa yüzde 49 oldu.

Uzmanlar araştırmayı, damar tıkanıklığı olan hastalara by-pass ameliyatı yapılmasını destekleyen en somut çalışma olarak değerlendirdi.

Hastanın kendine bakması, düzenli ilaç kullanımı, egzersiz, kontrollerini düzenli yapması, diyet ve kilo kontrolüne dikkat etmesi halinde bypass damarlarının ömrü rahatlıkla 30 yıla kadar çıkmaktadır.

Site içerisindeki haberler de göreceğiniz gibi, by pass olmuş bazı hastalar bir iki yıl içinde bir sebepten vefat ediyor. Hatta pek açıklanmasa bile ameliyat sonrası, ameliyat sonrasındaki günlerde dahi hakkın rahmetine kavuşan pek çok insan bulunmaktadır.

Aslında unutulmaması gereken herkesin mutlak surette ölümü tadacağı ve bir gün mutlaka öleceğidir. Bu ne ameliyatla ne verilen sadaka, yardım, dua ile olacak bir durum değildir. Zira herkese biçilmiş ve kesinleşmiş bir ömrü vardır ve "vadesi gelen o gün bir şekilde ölecektir.

Allah-u Teala Kuran-ı kerim'de "O zaman Allah günahlarınızı bağışlar ve belirlenmiş ecelinizin (ecel-i müsemmâ) sonuna kadar sizi yaşatır. Allah’ın verdiği ömür bitince erteleme olmaz. Keşke bunu bilseniz!” (Nûh, 71/1-4)" diye buyurmaktadır.

Bazı kişiler de şu veya bu besile ile bir hadisi öne sürerek "ömrün uzayabileceğini ve dolayısıyla da ecelin değişebileceğini iddia ederler. Evvelâ şunu belirtelim ki, mesela, sadakanın ömrü uzatmasının hakikati ne olursa olsun, neticede insanın ölümü söz konusudur ve bu ise ezelî ilmiyle Allah'ın malûmudur. Bu noktadan, onun ölüm vakti ve dolayısıyla da ömür müddeti Allah tarafından takdir edilmiş olup bunun değişmesi mümkün değildir.

Belki insan ömrünü huzur, sağlık ve mutlulukla dolu dolu geçirebilir ama ömrünün yaptığı iş ve ibadetlerle ya da bir kalp ameliyatı ile uzamayacağını bilmesi lazımdır.

Doktorların ya da bu bilgiçlik / ukalalığı ifade edecek kişilerin da bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olmaları gerekir. Ömrün uzadı gibi sözler, bir şekilde Allah'ın ecel tayinini yalanlamaktır.

Erol Kara - 15.03.2018
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder