mahihaber Cellad Camii yeniden yapılacak - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Cellad Camii yeniden yapılacakLanga’nın kayıp Cellad Camii yeniden yapılacak

Cellad Camii olarak bilinen tarihi Bostancıbaşı Abdullah Ağa Camii, eski yerine yeniden inşa edilecek

Fatih’te, resmi kayıtlarda yer almasına karşın yerlerinde olmayan kayıp camilerden biri daha ihya (yeniden yapım) edilecek. Gazete Habertürk'ten Mehmet Demirkaya'nın haberine göre halk arasında Cellad Camii olarak da bilinen Bostancıbaşı Abdullah Ağa Camii’nin ihyası için imar planları değiştirilen Küçük Langa Aralığı Caddesi yayalaştırılacak. Kayıtlarda yer almasına karşın yol çalışmaları, ilgisizlik ve bakımsızlık gibi nedenlerle yakılıp kaybolan cami ve mescit sayısı yaklaşık 280 olarak belirtiliyor.

Bugün yerinde olmayan ancak kayıtlarda yer alan camilerden biri de, Küçük Langa’daki Bostancıbaşı Abdullah Ağa Camii. Halk arasında ve resmi olmayan kayıtlarda Cellad Camii ve Celat Abdullah Camii olarak da geçen caminin yerinde yeniden yapılması için bir süredir devam eden imar çalışması tamamlandı.

Bölgeye ait Pervititch haritasında cami Celat (Cellat) Aptullah olarak belirtilmiş

Aksaray Mahallesi 859 ada, 35-36 parseller ile Küçük Langa Aralığı Caddesi’nin bir kısmını kapsayan Cellad Camii ile ilgili hazırlanan Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nden geçti.

“Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun” kapsamında hazırlanan avan proje, İstanbul II Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulunmuş ve bunun üzerine imar planı değişikliği hazırlanmıştı.


İBB Meclisi’ne sunulan İmar Komisyonu raporunda, kayıp caminin yapılması durumunda Küçük Langa Aralığı Caddesi’nin yayalaştırılmasının söz konusu olabileceğine dikkat çekildi. Konuyla ilgili olarak raporda proje uygulandıktan sonra yayalaştırma gerekliliği görülürse alınacak görüşlerin ardından Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünce hazırlanan yayalaştırma projesinin yapılabileceği belirtildi. Cellad Camii ile ilgili olarak hazırlanan imar planı değişikliği geçen hafta İBB Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

Cellad Camii  ya da Bostancıbaşı Abdullah Ağa Camii

Yenikapı’dan Aksaray istikametine giden bulvar üzerinde, Yenikapı Marmaray inşaatının kenarında 1937 yılına kadar Bostancıbaşı Abdullah Ağa Camii duruyordu. Yol çalışması bahane edilerek cami, camiye ait hazire (mezarlık) ve Cellat Çeşmesi olarak anılan çeşme ortadan kaldırılmış. Aslında sadece hazirenin olduğu bölge yol çalışmasından etkileniyorken çeşme ve cami de yıktırılmış. Caminin olduğu arsaya ise 1941 yılında apartman yapılmış.

Camiyi yaptıran Abdullah Ağa 2. Beyazıt dönemi (1481-1512) bostancıbaşılarından. Aynı kişinin Üsküdar’da yine kendi ismi ile anılan bir cami daha bulunuyor. Semavi Eyice yapıyı Sultanahmet’teki Firuz Ağa Camii’ne benzetiyor ve “Caminin dış cephesi kesme taştan örülmüştü ve cephesinde iki sıra halinde açılmış pencereler bulunuyordu.” diyor. Yine Eyice, minare altındaki istiridye kabuğu görüntüsündeki süslemelerin caminin yapıldığı dönemde kullanılmadığından hareketle 1766 yılındaki depremin ardından caminin tekrar inşa edilmiş olabileceği fikrini ortaya atıyor.

Bostancıbaşı Abdullah Ağa Camii, halk arasında Cellat Camii olarak bilinirken 1911 yılında çıkan bir yangın sonrası yapının ismi “Yanık” haline geliyor.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder